-Reklama-

Sprzątanie bez chemii

W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny wzrost świadomości dotyczący szkodliwego dla nas wpływu substancji chemicznych, przez które jesteśmy otaczani z każdej strony. Czy istnieje w takim razie szansa, aby wykluczyć z życia kontakt z czynnikami, które niosą ze sobą tyle negatywnych skutków dla naszego zdrowia? Niestety nie można tego zrobić całkowicie, ponieważ wspomniane substancje występują już w powietrzu, jedzeniu, a nawet wodzie. Warto jednak próbować i zacząć od rzeczy, na które mamy realny i bezpośredni wpływ. Dobrym początkiem jest ograniczenie kontaktu z detergentami w miejscach, gdzie spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu. Mimo XXI wieku nie jesteśmy skazani np. na używanie w naszych domach chemii do sprzątania, a nawet najgorsze zabrudzenia możemy eliminować przy pomocy prostych i skutecznych środków czystości. Specjalnie dla Was prezentujemy sprawdzone i naturalne metody sprzątania.

-Reklama-

Niebezpieczna chemia

Dziś jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń ze strony produktów o chemicznym składzie. Wiemy, że kontakt skórny z detergentami może kończyć się poważnymi podrażnieniami, a wdychanie oparów z tych środków, powodować problemy z drogami oddechowymi.

Dodatkowym niebezpieczeństwem stosowania detergentów w domu jest ryzyko bezpośredniego kontaktu z dzieckiem. Chwila nieuwagi lub nieodpowiednie przechowywanie środka i może on przypadkowo trafić w rączki ciekawskiego malucha, a wtedy o tragedię nietrudno.

Coraz więcej mówi się również o bezpośrednim związku otaczającej nas z każdej strony chemii z tematem alergii nabytych, których „epidemie” obserwujemy w dzisiejszych czasach. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule JAKIE ZAGROŻENIA NIESIE ZE SOBĄ SPRZĄTANIE Z UŻYCIEM CHEMII?

Czy można tego uniknąć?

Eliminacja detergentów z domu jest możliwa. Wystarczy odkryć zupełnie inne, zdrowsze metody sprzątania. Zebraliśmy w jednym miejscu najpopularniejsze sposoby czyszczenia różnych miejsc w domu bez użycia chemii. Skuteczny środek czyszczący może stanowić ocet, sól, soda oczyszczona, sok z cytryny czy choćby gorąca woda.

Czyszczenie piekarnika

  • Zrób roztwór 1:1 z octu i wody. Przelej do spryskiwacza i spryskaj brudną powierzchnię piekarnika. Odczekaj kilka minut i przetrzyj całość lekko wilgotną ściereczką.
  • Wstaw do piekarnika naczynie żaroodporne wypełnione wodą. Podgrzej piekarnik do ok. 150 stopni Celsjusza i odczekaj kilka minut aż woda z naczynia zacznie parować. Wyłącz piekarnik, otwórz i poczekaj aż lekko przestygnie. Wytrzyj wnętrze miękką ściereczką.
  • Duże zabrudzenia (przypalenia) pokryj pastą uzyskaną z sody i wody (konsystencja papki). Pozostaw to na 2 godziny, a następnie zetrzyj przy pomocy ściereczki nasączonej roztworem z octu (woda i ocet).

Czyszczenie mikrofalówki

  • Wstaw do mikrofalówki naczynie napełnioną wodą i ustaw timer na kilka minut. Jeśli zabrudzenia są znaczne, do wody dodaj kilka kropli cytryny. Po zakończonym podgrzewaniu wyjmij naczynie i przetrzyj ścianki mikrofalówki suchą ściereczką
  • Wstaw do mikrofalówki naczynie z roztworem z octu (woda i ocet w proporcji 1:1) i ustaw timer podgrzewania na kilka minut. Po zakończeniu podgrzewania wyjmij naczynie i przetrzyj ścianki urządzenia suchą ściereczką.

Usuwanie kamienia z baterii kuchennych i łazienkowych

  • Polej octem zabrudzoną baterię, a następnie posyp to kwaskiem cytrynowym. Pozostaw to na całą noc i dopiero rano spłucz ciepłą wodą.
  • Twardy kamień najlepiej zmiękczy soda oczyszczona. Przygotuj papkę z sody i wody, a następnie nałóż ją na obszary pokryte kamieniem. Pozostaw na minimum godzinę i następnie zetrzyj wilgotną ściereczką.

Czyszczenie sedesu

  • Tu warto użyć czegoś, co poza czyszczeniem, udrożni kanalizację. Najlepsza do tego jest… coca cola. Wlej puszkę coli do sedesu, pozostaw na kilka minut i spłucz. Sposób sprawdza się także w udrożnianiu i czyszczeniu zlewu kuchennego.
  • Duże zabrudzenia w muszli klozetowej najlepiej potraktować pastą z sody oczyszczonej i wody. Wystarczy zanurzyć szczotkę do wc w takiej paście, a następnie wyszorować nią wnętrze muszli.

Usuwanie pleśni

  • Pleśń z zakamarków najlepiej usunąć wodą z octem (pół szklanki wody + 4 łyżki octu). Płyn wcieramy w zabrudzenia przy pomocy szczoteczki do zębów, a następnie pozostawimy na godzinę, po czym wszystko spłukujemy i wycieramy do sucha.

Usuwanie zabrudzeń ze ścian i fug

  • Płytki umyjesz octem, który poza czyszczeniem zapewni im również ładne nabłyszczenie. Przygotuj roztwór z octu i wody w proporcji 1:1, dla lepszego zapachu dodaj kilka kropli soku z cytryny i wlej całość do spryskiwacza. Spryskaj płytki i następnie przetrzyj miękką szmatką.
  • Na fugi najlepsza jest naturalna pasta czyszcząca. Zrobisz ją z proszku do pieczenia i wody lub sody oczyszczonej z octem (konsystencja papki). Nałoż pastę na fugi i pozostaw na 30 minut. Jeśli zabrudzenie jest duże, wetrzyj pastę szczoteczką do zębów. Potem spłucz ciepłą wodą.

Mycie okien i luster

  • Zastosuj tutaj roztwór z octu i wody (1:4). Przelej go do spryskiwacza i spryskaj powierzchnię lustra lub szyby, a następnie przetrzyj papierowym ręcznikiem.

Mamy nadzieję, że przekonałyśmy Was chociaż trochę do pomysłu ograniczenia chemii w codziennym życiu, a przedstawione przez nas sposoby sprzątania znajdą zastosowanie w Waszych domach. Nie będziemy jednak ukrywać, że mimo niewątpliwych korzyści z ekologicznego sprzątania, zazwyczaj jest ono również niezwykle czasochłonne i męczące. Myślimy, jednak, że warto spróbować i przy odrobinie wytrwałości zadbać o zdrowie swoje i pozostałych domowników.

Tekst jest elementem kampanii uświadamiającej, powstałej we współpracy z marką Ariete, która jest pionierem oraz światowym liderem w produkcji urządzeń do czyszczenia parą. Wybór jest po Twojej stronie, ale jeśli chcesz coś zmienić w swojej codzienności, sprawdź ofertę oczyszczaczy parowych, które nie tylko pomagają ograniczyć użycie chemii, ale również ułatwiają i przyśpieszają domowe porządki. Jeżeli zastanawiasz się nad skutecznością tego rozwiązania to zapraszamy do sprawdzenia recenzji mopa parowego oraz myjki parowej, które miały okazje testować nasze redakcyjne mamy.
Foto: pixabay
-Reklama-
Pokoik dziecięcy - zobacz ceny

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również