-Reklama-

Ryby w diecie dziecka

Ryba od lat uważana jest za wartościowy posiłek i niezbędny element zdrowej diety. Jak to się jednak ma do informacji, że większość ryb zawiera rtęć? Czy ryba jest zdrowa dla dzieci? Jakie ryby podawać dzieciom do jedzenia a jakich unikać?

-Reklama-

Ryby w diecie dziecka – zdrowy posiłek?

Bezsprzeczny jest fakt, że ryby to wartościowy pokarm. Rybie mięso zawiera m.in. białko o wysokiej przyswajalności, ale też nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę D i dużo składników mineralnych takich jak jod, fluor, selen, magnez czy wapń. Ryby powinny być zatem ważnym elementem diety każdego człowieka, bo jedzenie ryb zmniejsza ryzyko zapadania na wiele poważnych chorób, w tym nowotwór czy miażdżycę. Ryby to również wartościowy posiłek dla dzieci i powinny stanowić regularny pokarm już od 1. roku życia dziecka.

A jednak co i rusz słyszymy, że ryby poza wartościowymi składnikami, posiadają też pewne ilości rtęci, która z pewnością nie należy do zdrowych składników.Czy to oznacza, że należy zrezygnować z jedzenia ryb i podawania ich dzieciom? Wcale nie.

Ryby a rtęć

Prawda jest taka, że ryba rybie nierówna. Niektóre ryby rzeczywiście mają w sobie śladowe ilości rtęci, ale na tyle nieznaczne, że nie trzeba od razu eliminować ryb ze swojej diety, a jedynie ograniczyć ich spożycie. Kilka lat temu dwie największe amerykańskie agencje dot. żywienia i ochrony środowiska (FDA i EPA) przebadały ponad 60 różnych rodzajów ryb pod kątem ilości zawartej w nich rtęci.Rzeczywiście, większość ryb zawierała śladowe ilości rtęci i metylortęci – związków, które przy dużym stężeniu mogłyby działać szkodliwe na organizm ludzki, a w szczególności mózg. Najwięcej rtęci wykryto w rybach dużych i dojrzałych, najmniej w odmianach mniejszych.

Okazuje się, że najbardziej zanieczyszczoną rybą trafiającą na polskie stoły jest podobno makrela i miecznik, a w dalszej kolejności halibut. Inne ryby zawierają tak małe ilości rtęci, że ich jedzenie (nawet częste) nie wpływa szkodliwie na nasze zdrowie.

Jakie ryby są najzdrowsze?

Według naukowców najbezpieczniejsze do jedzenia są m.in. owoce morza takie jak krewetki, przegrzebki, ostrygi, małże ale też ryby takie jak: tilapia, sardynki czy łosoś.

Ryby w diecie dziecka – jak często podawać?

Dla korzyści zdrowotnych, ryby powinny pojawiać się w diecie każdego 2-3 razy w tygodniu. W przypadku dzieci powinny to być oczywiście mniejsze porcje niż u osób dorosłych, ale podawane z tą samą częstotliwością. I tak:

  • Dzieci do 6. roku życia powinny zjadać od 85 gramów do 140 gramów ryb tygodniowo,
  • Dzieci między 6 a 8. rokiem życia powinny zjadać od 115 gramów do 170 gramów ryb tygodniowo,
  • Dzieci powyżej 9. roku życia mogą zjadać od 225 gramów do 340 gramów ryb tygodniowo.

Powyższe dane dotyczą ryb kupowanych ze sprawdzonych źródeł

Jakie ryby podawać dzieciom częściej, a jakie rzadziej?

2-3 razy w tygodniu możemy podawać dzieciom ryby o najniższym stężeniu rtęci. Są to:

  • anchois,
  • ryba maślana,
  • zębacz,
  • flądra ,
  • morszczuk,
  • śledź,
  • okoń,
  • szczupak,
  • mintaj,
  • łosoś,
  • sardynka,
  • sola,
  • stynka,
  • tilapia,
  • pstrąg.

1 raz w tygodniu można podawać dziecku następujące ryby:

  • karp,
  • halibut,
  • żabnica,
  • makrela atlantycka.

Ryby, których spożywanie przez dzieci warto ograniczyć do minimum (np. raz w miesiącu) to:

  • makrela królewska,
  • tuńczyk,
  • merlin,
  • gardłosz,
  • włócznik,
  • rekin,
  • makrela królewska.

Ryby w puszce – czy podawać dzieciom?

Najpopularniejszą rybą spożywaną u nas z puszki jest tuńczyk. Ryba ta zaliczana jest do grupy ryb o wyższej zawartości rtęci. Jeśli twoje dziecko lubi tuńczyka, możesz nadal go podawać, ale pamiętając o bardzo małych ilościach. Dietetycy zalecają, by tuńczyka jadać nie częściej niż raz w miesiącu, więc w przypadku dzieci też warto trzymać się tej zasady.

Podsumowując – ryby są zdrowe i potrzebne w jadłospisie dziecka. Trzeba jednak rybne posiłki planować z rozsądkiem. Najlepszym sposobem żywienia jest podawanie dziecku różnorodnych ryb, a nie ciągle jeden rodzaj.

Zobacz jeszcze:

autor: Iguana
foto: pexels.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?

Udrażnianie jajowodów – zabieg dla kobiet z problemami z płodnością

Wiele kobiet marzy o byciu matkami, ale nie wszystkie mogą spełnić to marzenie. Jedną z przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów, czyli zablokowanie drogi, którą musi przebyć komórka jajowa, aby spotkać się ze spermą i zostać zapłodniona. Niedrożność jajowodów może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak infekcje, endometrioza, ciąża pozamaciczna, poronienie, operacje czy antykoncepcja. W takim przypadku naturalne poczęcie jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Jednym ze sposobów leczenia niedrożności jajowodów jest udrażnianie jajowodów - zabieg, który polega na usunięciu zrostów lub polipów z jajowodów i przywróceniu im prawidłowej drożności.

Jak przekonać dziecko do noszenia czapki? Porady dla rodziców

Czapka to nie tylko modny dodatek, ale również niezbędna ochrona przed zimnem, wiatrem, słońcem czy deszczem. Czapka zapobiega utracie ciepła przez organizm i zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie, grypę czy anginę. Czapka jest więc ważnym elementem garderoby każdego dziecka, zwłaszcza w zimie i w lecie.

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Jak wyciszyć dziecko przed snem? Porady dla rodziców

Wyciszenie dziecka przed snem jest jednym z największych wyzwań, z którymi borykają się rodzice. Dziecku, które jest rozbawione, podenerwowane lub przepełnione emocjami, trudno zasnąć. A sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju i zdrowia. Jak więc pomóc maluchowi się uspokoić i przygotować do snu?