-Reklama-

Ruchy dziecka w brzuchu – najważniejsze fakty

-Reklama-

Pytania o ruchy dziecka stanowią ogromną część wszystkich pytań, jakie nam zadajecie. Najczęściej niepokoicie się zbyt późnym odczuwaniem ruchów dziecka lub ich małą częstotliwością. Oto fakty na temat ruchów dziecka w brzuchu.

Fakt #1

Najwięcej ciężarnych pierwsze ruchy dziecka zaczyna odczuwać między 18. a 20. tygodniem ciąży. Według lekarzy normą jest, gdy ruchy stają się odczuwalne przez przyszłą mamę między 16. a 24. tygodniem ciąży. Jeśli to kolejna ciąża kobiety, pierwsze ruchy mogą być przez nią odnotowane jeszcze przed 14. tygodniem.


Fakt #2

Pierwsze ruchy dziecka niewiele mają wspólnego z kopniakami. Bardziej podobne są do tzw. motylków w brzuchu, czyli lekkiego trzepotania. Niektóre mamy opisują te pierwsze ruchy jak uczucie pękających w brzuchu baniek czy delikatnego drgania w okolicy jelit. Z każdym tygodniem ruchy stają się bardziej odczuwalne.


Fakt #3

-Reklama-

Częstą przyczyną, dla której ruchy dziecka są prawie nieodczuwalne lub pojawiają się bardzo późno, jest specyficzne ułożenie łożyska. Łożysko na przedniej ścianie macicy (od strony brzucha) skutecznie amortyzuje kopnięcia malucha, nie dając jego mamie ich intensywnie odczuwać.


Fakt #4

Im bliżej porodu, tym ruchy dziecka powinny się nasilać. W miarę postępu ciąży ruchy dziecka stają się mocniejsze i częstsze. Ciężarna powinna więc czuć dziecko do samego porodu, a nawet podczas akcji porodowej. Nawet jeśli dziecko ma mniej miejsca, musi się choćby trochę poruszać. Usprawiedliwianie braku ruchów w zaawansowanej ciąży zbyt małą przestrzenią wokół malucha, jest nieprawidłowe. Nagłe zahamowanie aktywności dziecka powinno być natychmiast skonsultowane z lekarzem.


Fakt #5

Nie ma reguły na ilość ruchów na dobę, jaką powinna odczuwać przyszła mama. Każde dziecko ma inny temperament, dlatego trudno je ze sobą porównywać. Jedno dziecko może poruszać się kilka razy na dobę, inne nawet kilkadziesiąt. Mimo tego, częstotliwość ruchów dziecka powinna być w miarę stała. Warto prowadzić kartę ruchów dziecka (tutaj WZÓR) od 28. tygodnia ciąży i kontrolować ich natężenie w każdym tygodniu, a przy nagłej zmianie – poinformować o tym lekarza.


Fakt #6

Częstotliwość ruchów dziecka może być różna o różnych porach dnia i nocy. Najmniej dzieci ruszają się, gdy kobieta jest w ruchu – maluch jest wówczas kołysany i zwykle śpi. Dziecko ożywia się więc głównie wieczorami w trakcie odpoczynku czy snu mamy. Może też częściej i intensywnie ruszać się, gdy zmienia pozycję w brzuchu lub jego mama zjadła dopiero co posiłek. Maluch niespokojnymi ruchami może również zareagować na stres mamy czy intensywne bodźce z zewnątrz np. światło czy głośną muzykę.


Fakt #7

Nie powinno się za wszelką cenę wymuszać na dziecku ruchów. Można oczywiście zjeść lekką przekąskę lub popukać w brzuch. Nie należy jednak podejmować prób uciskania brzucha większą siłą czy wpychania w siebie słodyczy lub słodkich napojów. Jeśli dziecko nie rusza się dłuższy czas i nie reaguje na zmianę pozycji czy pukanie, należy udać się do szpitala.


Fakt #8

Urządzenie zwane domowym Dopplerem nie da żadnego dowodu na ruchy dziecka. Oczywiście monitoruje ono pracę serca dziecka, ale nie zapisuje ruchów. To nie jest urządzenie KTG, dlatego nie jest pomocne w ustalaniu aktywności dziecka.

Zobacz jeszcze:

Ruchy dziecka a jego temperament

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Gry dla dzieci kreatywnych – bawią i rozwijają umiejętności!

W dobie elektroniki i wszelkich innych rozrywek tego typu, dobre gry planszowe są na wagę złota! Wybrałyśmy dla was kilka propozycji, które...

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki dla dwulatka

Dwa lata to czas dynamicznego rozwoju dziecka, dlatego warto wspierać go rozmaitymi aktywnościami pobudzającymi jego mózg. Warto sięgnąć między innymi po obrazki do kolorowania. W tym artykule znajdziesz gotowe do wydruku kolorowanki dla dwulatka. Wspieraj swoje dziecko w rozwoju.

Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni

Przyjaźń to jeden z najcenniejszych darów od losu. Na jej cześć powstało wiele utworów, na jej temat napisano wiele pięknych słów. Oto...

Gry dla dzieci kreatywnych – bawią i rozwijają umiejętności!

W dobie elektroniki i wszelkich innych rozrywek tego typu, dobre gry planszowe są na wagę złota! Wybrałyśmy dla was kilka propozycji, które...

Majtki okresowe. Czy to naprawdę działa?

Podpaski i tampony już dawno przestały być jedynym środkiem zabezpieczającym w czasie menstruacji. Kobiety coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne i zdrowsze....

Jak opiekować się noworodkiem? Radzi położna środowiskowa

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem....