-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Ruchy dziecka w brzuchu – najważniejsze fakty

Pytania o ruchy dziecka stanowią ogromną część wszystkich pytań, jakie nam zadajecie. Najczęściej niepokoicie się zbyt późnym odczuwaniem ruchów dziecka lub ich małą częstotliwością. Oto fakty na temat ruchów dziecka w brzuchu.

-Reklama-

Fakt #1

Najwięcej ciężarnych pierwsze ruchy dziecka zaczyna odczuwać między 18. a 20. tygodniem ciąży. Według lekarzy normą jest, gdy ruchy stają się odczuwalne przez przyszłą mamę między 16. a 24. tygodniem ciąży. Jeśli to kolejna ciąża kobiety, pierwsze ruchy mogą być przez nią odnotowane jeszcze przed 14. tygodniem.


Fakt #2

Pierwsze ruchy dziecka niewiele mają wspólnego z kopniakami. Bardziej podobne są do tzw. motylków w brzuchu, czyli lekkiego trzepotania. Niektóre mamy opisują te pierwsze ruchy jak uczucie pękających w brzuchu baniek czy delikatnego drgania w okolicy jelit. Z każdym tygodniem ruchy stają się bardziej odczuwalne.


Fakt #3

Częstą przyczyną, dla której ruchy dziecka są prawie nieodczuwalne lub pojawiają się bardzo późno, jest specyficzne ułożenie łożyska. Łożysko na przedniej ścianie macicy (od strony brzucha) skutecznie amortyzuje kopnięcia malucha, nie dając jego mamie ich intensywnie odczuwać.


Fakt #4

Im bliżej porodu, tym ruchy dziecka powinny się nasilać. W miarę postępu ciąży ruchy dziecka stają się mocniejsze i częstsze. Ciężarna powinna więc czuć dziecko do samego porodu, a nawet podczas akcji porodowej. Nawet jeśli dziecko ma mniej miejsca, musi się choćby trochę poruszać. Usprawiedliwianie braku ruchów w zaawansowanej ciąży zbyt małą przestrzenią wokół malucha, jest nieprawidłowe. Nagłe zahamowanie aktywności dziecka powinno być natychmiast skonsultowane z lekarzem.


Fakt #5

Nie ma reguły na ilość ruchów na dobę, jaką powinna odczuwać przyszła mama. Każde dziecko ma inny temperament, dlatego trudno je ze sobą porównywać. Jedno dziecko może poruszać się kilka razy na dobę, inne nawet kilkadziesiąt. Mimo tego, częstotliwość ruchów dziecka powinna być w miarę stała. Warto prowadzić kartę ruchów dziecka (tutaj WZÓR) od 28. tygodnia ciąży i kontrolować ich natężenie w każdym tygodniu, a przy nagłej zmianie – poinformować o tym lekarza.


Fakt #6

Częstotliwość ruchów dziecka może być różna o różnych porach dnia i nocy. Najmniej dzieci ruszają się, gdy kobieta jest w ruchu – maluch jest wówczas kołysany i zwykle śpi. Dziecko ożywia się więc głównie wieczorami w trakcie odpoczynku czy snu mamy. Może też częściej i intensywnie ruszać się, gdy zmienia pozycję w brzuchu lub jego mama zjadła dopiero co posiłek. Maluch niespokojnymi ruchami może również zareagować na stres mamy czy intensywne bodźce z zewnątrz np. światło czy głośną muzykę.


Fakt #7

Nie powinno się za wszelką cenę wymuszać na dziecku ruchów. Można oczywiście zjeść lekką przekąskę lub popukać w brzuch. Nie należy jednak podejmować prób uciskania brzucha większą siłą czy wpychania w siebie słodyczy lub słodkich napojów. Jeśli dziecko nie rusza się dłuższy czas i nie reaguje na zmianę pozycji czy pukanie, należy udać się do szpitala.


Fakt #8

Urządzenie zwane domowym Dopplerem nie da żadnego dowodu na ruchy dziecka. Oczywiście monitoruje ono pracę serca dziecka, ale nie zapisuje ruchów. To nie jest urządzenie KTG, dlatego nie jest pomocne w ustalaniu aktywności dziecka.

Zobacz jeszcze:

Ruchy dziecka a jego temperament

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.

Jakie ćwiczenia warto wykonywać w ciąży?

Czas ciąży nie powinien być wolny od aktywności, szczególnie jeśli wcześniej nie byłaś typem "kanapowca". Nie wszystkie jednak ćwiczenia są wskazane w tym odmiennym stanie.