-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Rodzaje dziecięcych zabaw

Dziecięce zabawy dzielą się na wiele kategorii. Jedne kładą nacisk na rozwój umysłowy dziecka, inne ćwiczą dziecięcą motorykę. By dziecko prawidłowo się rozwijało, potrzebuje doświadczyć w swoim życiu każdej z tych aktywności. Jakie rodzaje dziecięcych zabaw wyróżniamy?

-Reklama-

Zabawy manipulacyjne uczą panowania nad własnym ciałem

Zabawy manipulacyjne spełniają przede wszystkim funkcję nabywania prostych umiejętności, dlatego dotyczą najmłodszych dzieci, które dopiero co poznają możliwości swojego ciała. Do takiej zabawy nie są wymagane zabawki, zamiast nich mogą to być proste przedmioty. Jednocześnie i bez ich udziału dziecko jest w stanie oddawać się takiej aktywności. Zabawy manipulacyjne uczą prostych czynności np. przekładania przedmiotu z ręki do ręki czy gaworzenia.

Zabawy konstrukcyjne pobudzają wyobraźnię

Zabawa konstrukcyjna ma dwie funkcje. Po pierwsze – ćwiczy sprawność manualną dziecka, a po drugie sprzyja jego kreatywności. Do tego typu zabawy potrzebne są narzędzia. Najpopularniejszą zabawką w tym przypadku są klocki. Klocki zaspokajają potrzebę wytwarzania. Dziecko przy ich pomocy buduje swoją własną rzeczywistość, wykorzystując do tego duże pokłady wyobraźni. Zabawy konstrukcyjne charakteryzują się niepowtarzalnością, bo zazwyczaj budowla, która powstaje jest za każdym razem czymś innym. Dzięki temu, że efektem zabawy konstrukcyjnej jest konkretna twórczość (własne dzieło), jest ona dla dziecka źródłem dużej radości. Oferta producentów klocków pozwala na łatwe dostosowanie zabawki do konkretnego dziecka, licząc się z jego zainteresowaniami i umiejętnościami. Rozmaita ilość elementów klocków, oryginalne kształty, kolorystyka – to wszystko sprawia, że kreowany klockami przez dziecko świat jest krainą, do której lubi powracać. Ponadto budowanie z klocków niesie za sobą rozwijanie umiejętności manualnych, które są podstawą w dalszym rozwoju dziecka.

Zabawy tematyczne uspołeczniają

Zabawy tematyczne to takie, które pozwalają dzieciom wejść w świat dorosłych i poznać jego funkcjonowanie. Zazwyczaj zabawa dostosowywana jest do zainteresowań dziecka. W jej trakcie dzieci wcielają się w określone role – ulubionych bohaterów, rodziców, rozmaite zawody itd. Zabawa taka nie wymaga zabawek, wyobraźnia pozwala dzieciom na doskonałe udawanie wykonywania pewnych charakterystycznych dla danej roli czynności. Zabawa ma wpływ na socjalizację dziecka, bo uczy je komunikacji i nawiązywania odpowiednich relacji. Wymaga również od dziecka kreatywności. Najpopularniejszą zabawą tematyczną jest zabawa w dom.

Zabawy ruchowe ćwiczą sprawność i wzmacniają siłę

Zabawy w ruchu są naturalną aktywnością każdego dziecka i pozwalają zaspokoić potrzebę ruszania się. Sprawiają ,że dziecko w zabawie jest bardzo aktywne fizycznie, a więc ćwiczy swoją sprawność, zręczność, siłę i szybkość. Do zabawy ruchowej dzieci nie potrzebują zazwyczaj zabawek, mogą również doświadczać jej samodzielnie – bez udziału innych dzieci. Jeśli zabawa ruchowa przyjmuje wymiar zawodów sportowych, uczy ona dzieci zdrowej i przyjemnej rywalizacji, a także wzmacnia wiarę w siebie. Najpopularniejszymi zabawami ruchowymi wśród dzieci są: berek, bieganie, skakanie, gra w piłkę czy wspinanie się.

Zabawy badawcze zaspokajają naturalną ciekawość świata

Zabawy badawcze są to zabawy będące wynikiem naturalnej dziecięcej potrzeby eksplorowania otaczającego świata. Polegają na wykonywaniu przez dziecko rozmaitych doświadczeń na różnych materiałach, często również na zabawkach. Takie zabawy zaspokajają dziecięcą ciekawość i pozwalają dzieciom uzyskać wiedzę, która łatwo zapada im w pamięć.

Zabawy dydaktyczne mają wartości kształcące

Zabawy dydaktyczne charakteryzują się tym, że są one celowo organizowane przez dorosłych po to, by wpoić dzieciom nowe umiejętności i przekazać im wiedzę o świecie. Zabawy dydaktyczne to nic innego jak edukacja w formie rozrywki. Służą jej między innymi pomoce naukowe takie jak książki, filmy czy zabawki edukacyjne. Cechą charakterystyczną takiej zabawy jest skuteczność w przekazywaniu wiedzy.

Zobacz jeszcze:

autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!