-Reklama-
teddyeddie

Rodzaje dziecięcych zabaw

Dziecięce zabawy dzielą się na wiele kategorii. Jedne kładą nacisk na rozwój umysłowy dziecka, inne ćwiczą dziecięcą motorykę. By dziecko prawidłowo się rozwijało, potrzebuje doświadczyć w swoim życiu każdej z tych aktywności. Jakie rodzaje dziecięcych zabaw wyróżniamy?

-Reklama-

Zabawy manipulacyjne uczą panowania nad własnym ciałem

Zabawy manipulacyjne spełniają przede wszystkim funkcję nabywania prostych umiejętności, dlatego dotyczą najmłodszych dzieci, które dopiero co poznają możliwości swojego ciała. Do takiej zabawy nie są wymagane zabawki, zamiast nich mogą to być proste przedmioty. Jednocześnie i bez ich udziału dziecko jest w stanie oddawać się takiej aktywności. Zabawy manipulacyjne uczą prostych czynności np. przekładania przedmiotu z ręki do ręki czy gaworzenia.

Zabawy konstrukcyjne pobudzają wyobraźnię

Zabawa konstrukcyjna ma dwie funkcje. Po pierwsze – ćwiczy sprawność manualną dziecka, a po drugie sprzyja jego kreatywności. Do tego typu zabawy potrzebne są narzędzia. Najpopularniejszą zabawką w tym przypadku są klocki. Klocki zaspokajają potrzebę wytwarzania. Dziecko przy ich pomocy buduje swoją własną rzeczywistość, wykorzystując do tego duże pokłady wyobraźni. Zabawy konstrukcyjne charakteryzują się niepowtarzalnością, bo zazwyczaj budowla, która powstaje jest za każdym razem czymś innym. Dzięki temu, że efektem zabawy konstrukcyjnej jest konkretna twórczość (własne dzieło), jest ona dla dziecka źródłem dużej radości. Oferta producentów klocków pozwala na łatwe dostosowanie zabawki do konkretnego dziecka, licząc się z jego zainteresowaniami i umiejętnościami. Rozmaita ilość elementów klocków, oryginalne kształty, kolorystyka – to wszystko sprawia, że kreowany klockami przez dziecko świat jest krainą, do której lubi powracać. Ponadto budowanie z klocków niesie za sobą rozwijanie umiejętności manualnych, które są podstawą w dalszym rozwoju dziecka.

Zabawy tematyczne uspołeczniają

Zabawy tematyczne to takie, które pozwalają dzieciom wejść w świat dorosłych i poznać jego funkcjonowanie. Zazwyczaj zabawa dostosowywana jest do zainteresowań dziecka. W jej trakcie dzieci wcielają się w określone role – ulubionych bohaterów, rodziców, rozmaite zawody itd. Zabawa taka nie wymaga zabawek, wyobraźnia pozwala dzieciom na doskonałe udawanie wykonywania pewnych charakterystycznych dla danej roli czynności. Zabawa ma wpływ na socjalizację dziecka, bo uczy je komunikacji i nawiązywania odpowiednich relacji. Wymaga również od dziecka kreatywności. Najpopularniejszą zabawą tematyczną jest zabawa w dom.

Zabawy ruchowe ćwiczą sprawność i wzmacniają siłę

Zabawy w ruchu są naturalną aktywnością każdego dziecka i pozwalają zaspokoić potrzebę ruszania się. Sprawiają ,że dziecko w zabawie jest bardzo aktywne fizycznie, a więc ćwiczy swoją sprawność, zręczność, siłę i szybkość. Do zabawy ruchowej dzieci nie potrzebują zazwyczaj zabawek, mogą również doświadczać jej samodzielnie – bez udziału innych dzieci. Jeśli zabawa ruchowa przyjmuje wymiar zawodów sportowych, uczy ona dzieci zdrowej i przyjemnej rywalizacji, a także wzmacnia wiarę w siebie. Najpopularniejszymi zabawami ruchowymi wśród dzieci są: berek, bieganie, skakanie, gra w piłkę czy wspinanie się.

Zabawy badawcze zaspokajają naturalną ciekawość świata

Zabawy badawcze są to zabawy będące wynikiem naturalnej dziecięcej potrzeby eksplorowania otaczającego świata. Polegają na wykonywaniu przez dziecko rozmaitych doświadczeń na różnych materiałach, często również na zabawkach. Takie zabawy zaspokajają dziecięcą ciekawość i pozwalają dzieciom uzyskać wiedzę, która łatwo zapada im w pamięć.

Zabawy dydaktyczne mają wartości kształcące

Zabawy dydaktyczne charakteryzują się tym, że są one celowo organizowane przez dorosłych po to, by wpoić dzieciom nowe umiejętności i przekazać im wiedzę o świecie. Zabawy dydaktyczne to nic innego jak edukacja w formie rozrywki. Służą jej między innymi pomoce naukowe takie jak książki, filmy czy zabawki edukacyjne. Cechą charakterystyczną takiej zabawy jest skuteczność w przekazywaniu wiedzy.

Zobacz jeszcze:

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?