-Reklama-

Rekonwalescencja po cesarskim cięciu. Jak pomóc sobie i swojemu ciału po porodzie CC?

Poród przez cesarskie cięcie jest zabiegiem operacyjnym, więc powrót do formy po takiej operacji nie jest błyskawiczny. Organizm matki potrzebuje trochę czasu by się zregenerować, ale można mu pomóc przejść przez ten etap łagodniej i szybciej, stosując się do zaleceń lekarzy i położnych. Sprawdź, jak wygląda powrót do formy po cesarskim cięciu.

-Reklama-

Rekonwalescencja po cesarskim cięciu – to ci się przyda

Bardzo ważne jest przygotowanie się na CC. Nie zawsze jest ono oczywiście planowane, ale można na wszelki wypadek wyposażyć się w kilka niezbędników, które ułatwią życie mamy po porodzie CC.

Ciężarnym trudno obejść się bez leków przeciwbólowych. Cesarskie cięcie to poważna operacja, podczas której lekarz rozcina wszystkie powłoki brzuszne – skórę, tkankę podskórną, mięśnie, otrzewną. Gdy przestają działać środki znieczulające podane na czas operacji, pojawia się silny ból, który trudno wytrzymać bez środków przeciwbólowych. Po CC lekarz na pewno zaleci ich przyjmowanie, ale jeszcze przed porodem można wyposażyć swoją apteczkę w tego typu lekarstwa. Po wyjściu ze szpitala mogą być jeszcze potrzebne.

Wiele mam, które rodziły przez cesarskie cięcie wie, jak trudne jest wypróżnianie po porodzie. By sobie to ułatwić, warto jest wyposażyć się w zwykłe czopki glicerynowe.

Ważną kwestią jest garderoba po porodzie. Jeśli planujesz chodzenie w piżamie lub spodniach dresowych, zadbaj o to, by miały wysoki stan i pas znajdował się nad blizną. To samo tyczy się bielizny. Najlepsze są bawełniane majtki z wysokim stanem (takie jak nosiły nasze babcie). W ofercie sklepów dla mam można jednak nabyć również specjalne majtki dla kobiet po CC. Są one odpowiednio wyprofilowane, by nie uciskały blizny po cięciu.

Nie zapomnij również o dużych wkładkach. Mamy po cesarskim cięciu też obficie krwawią z dróg rodnych, więc duże podpaski to podstawa ich wyposażenia.

Jak dbać o ranę po CC?

Nacięcie zrobione podczas cesarskiego cięcia goi się kilka tygodni. Podczas operacji na ranę zakładane są szwy. Wewnątrz powłok brzusznych są to szwy rozpuszczalne, na zewnątrz skóry zakłada się szwy niewchłanialne, które zostają zdjęte w okolicy ósmej doby. Szwy wewnętrzne rozpuszczą się same po 3 miesiącach. Wyróżniamy 4 etapy gojenia się blizny. Pierwszym jest zatrzymanie krwawienia i tworzenie się strupów. Drugą fazą jest odpadnięcie strupka. Trzecia faza to odbudowa skóry w miejscu rany, czyli zabliźnianie. Wówczas można odczuwać swędzenie lub bolesność, miejsce cięcia jest również tkliwe, bo zakończenia nerwowe w tkance się goją. Najpierw blizna jest czerwona, ale z czasem jaśnieje i staje się mniej wypukła. Ostatnim etapem gojenia jest dojrzewanie blizny, wzmacnianie. Ten etap trwa nawet do 2 lat od porodu.

Jak dbać o bliznę? Najważniejsze to regularne oczyszczanie rany. Na początku, gdy rana jest świeża najlepiej przemywać ją ciepłą wodą i szarym mydłem nawet 2-3 razy dziennie. Osuszamy ją ręcznikiem papierowym. Potem należy przemyć bliznę środkiem dezynfekującym. Robimy tak do momentu wygojenia się blizny.

Masaż blizny po CC

Masaż blizny może przynieść wiele korzyści, ale zanim go wdrożysz w życie, upewnij się u swojego lekarza czy możesz go wykonywać. Pamiętaj, że masaż jest możliwy dopiero po pełnym wygojeniu się blizny, czyli po ok. 6 tygodniach od porodu (to 3 faza gojenia blizny). Po co się wykonuje masaż blizny? Głównie po to, by zapobiec powstawaniu tzw. bliznowców oraz przyleganiu tkanki bliznowatej w miejscu nacięcia do innych tkanek i narządów wokół niej. Istnieje ryzyko pojawienia się po CC zrostów na wielu narządach np. okrężnicy, jajnikach. To skutkuje wieloma problemami dla kobiety – bolesnością narządów, bólem podczas stosunku seskualnego, problemów z pęcherzem itd. Podczas masażu blizny zapobiegasz jej narastaniu w niechcianych miejscach. Poprawia się krążenie krwi w obszarze blizny, co przyspiesza jej gojenie.

Kiedy z blizną dzieje się coś niedobrego….

Bardzo ważną rzeczą jest uważna obserwacja blizny i organizmu po cesarskim cięciu. Niekiedy dochodzi do infekcji w ranie cięcia i najważniejsze to szybko zareagować, by na czas otrzymać odpowiednie leki. Objawami infekcji są: gorączka, zaczerwienienie lub opuchnięcie blizny, sączenie się z rany jakiegoś płynu, nasilający się ból w miejcu cięcia. Inne niepokojące objawy, których nie można bagatelizować po CC to: ból i obrzęk nóg (łydek), krwawienia z dużymi skrzepami, nadmierne krwawienie (konieczność wymiany podpasek co godzinę), bolesność przy oddawaniu moczu lub wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu. Wypisane objawy mogą wskazywać na wiele powikłań po CC, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Zbyt późna reakcja może skutkować wystąpieniem m.in. sepsy.

Czego unikać po cesarskim cięciu?

Istnieje kilka czynności, które są odradzane w pierwszych tygodniach po CC. Zaliczamy do nich m.in. prowadzenie samochodu przed zagojeniem rany (operowanie pedałami, a w szczególności nagłe, gwałtowne naciśnięcie hamulca może spowodować napięcie w okolicy brzucha skutkujące otwarciem się rany). Inną zakazaną czynnością jest dźwiganie. Nie powinno się podnosić przedmiotów cięższych niż 5 kg. Podczas rekonwalescencji po CC warto ograniczyć sprzątanie. Do końca połogu (6 tygodni) nie należy również uprawiać seksu oraz wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Jak przyspieszyć powrót do formy po CC?

Zamiast leżeć i czekać, warto podjąć niewielki wysiłek, by organizm szybciej się zregenerował. Nie bez powodu już 24 godziny po operacji w szpitalu każą ci wstać i chodzić. To bardzo ważne dla gojenia się rany i zapobiegania powstawania zakrzepów. Ruch po CC jest również istotny w przecwidziałaniu problemów z wypróżnianiem. Nie zapominaj jednak o odpoczynku. On też pomaga w rekonwalescencji.

Wyzwaniem dla wielu mam po CC jest kichanie, kasłanie lub śmianie się. Te czynności zwykle powodują ból w miejscu rany i strach o jej rozejście się. Najlepiej jest trzymać brzuch lub położyć na nim poduszkę i docisnąć, gdy chcemy kichnąć lub zakaszleć. Na ból rany, poza dozwolonymi środkami przeciwbólowymi, można stosować ciepłe okłady (ale nie na świeżą ranę), można też nabyć w aptece specjalne plastry na blizny, które przyspieszają gojenie.

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również