-Reklama-

Rady dla mam w połogu od naszych czytelniczek

Połóg to bardzo wyjątkowy czas, często też zaskakujący dla świeżo upieczonych mam. W czasie ciąży rzadko kiedy myślimy o tym, co będzie się działo z naszym ciałem po porodzie, bardziej skupiając się na dziecku i jego potrzebach. To błąd. Dlatego warto posłuchać doświadczonych mam, które najlepiej wiedzą, jak łagodnie przejść przez połóg.

-Reklama-

Połóg to okres, który następuje tuż po porodzie. To czas intensywnej regeneracji naszego organizmu po ciąży i trudach narodzin. Przyjmuje się, że połóg trwa 6 tygodni. W tym czasie w organizmie zachodzi wiele zmian, na które dobrze jest się przygotować. Niestety, znaczna część świeżo upieczonych mam zapomina o sobie i zaraz po powrocie do domu ze szpitala z dzieckiem, to jemu całkowicie poświęca swoją uwagę. Nie powinno tak być. Kobieta po porodzie wymaga odpoczynku i szczególnej dbałości o swoje zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wiedzą to mamy, które połóg mają za sobą i dlatego warto ich teraz posłuchać.

Rady dla mam w połogu

Poprosiliśmy nasze czytelniczki, by podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami z połogów i napisały, jakie mają rady dla innych rodzących. Warto wziąć sobie ich rady do serca, bo dzięki nim połóg będzie lżejszy, a organizm po ciąży i porodzie szybciej się zregeneruje.

Nie bój się prosić o pomoc. To najczęściej powtarzająca się rada, a zatem na pewno jedna z najważniejszych.

„Zorganizuj sobie opiekę do starszego dziecka”

„Nie proś o pomoc tylko żądaj. Nie wyobrażam sobie prosić męża o nakarmienie córki. Jeżeli mam serio ciężko w nocy wstać (to ja śpię mniej) to mówię wprost, by to zrobił (no po prostu go budzę).”

„Proś o pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Nie miej wyrzutów sumienia, że sobie nie dajesz rady. Twoi bliscy na pewno tylko czekają, by Ci pomoc. Pozwól im się Tobą zaopiekować.”

„Najważniejsze to dobra komunikacja z partnerem, on się nie domyśli że potrzebujesz pomocy. Powiedz mu o tym otwarcie.”

„Masz prawo być bezsilna i zmęczona. Nie trzeba być idealną, a im większy luz z twojej strony to i dziecko jest spokojniesze. Pamiętaj dzieci też mają ojca.”

Nie wstydź się trudnych emocji. Pozwól sobie na słabość. Połóg to trudny emocjonalnie czas, hormony szaleją, więc się im po prostu poddaj. To przejdzie.

„Płacz, kiedy czujesz, że chcesz popłakać. Upuść te emocje. To nic złego.”

„Daj sobie czas, to minie.”

„Płacz ile chcesz, łzy nie oznaczają, że jesteś słaba. Dla swojego dziecka jesteś najlepsza i najsilniejsza.”

„Nie bój się płakać, nawet jeśli robisz to bez powodu.”

„Więcej zrozumienia dla samej siebie , nie zawsze jesteśmy zwarte i gotowe do działania . Zresztą w tym czasie najważniejsza właśnie jest mama i ten malutki człowieczek , który niedawno przyszedł na świat.”

Dbaj o siebie. Słuchaj siebie i swojego organizmu. Gdy mówi stop, czas na odpoczynek – bez względu na wszystko.

„Tylko spokój Cię uratuje”

„Odpoczywaj, odpoczywaj, odpoczywaj.”

„Nie chcesz przyjmować gości, to tego nie rób. Nie zmuszaj się do niczego, bo ktoś mówi, że coś będzie lepsze (na przykład w moim wypadku karmienie piersią…) Jak nie chcesz gotować, to tego nie rób. Zamów sobie coś. Śpij wtedy, kiedy śpi dziecko i olej syf w mieszkaniu.”

„Pozwól sobie na płacz, uśmiech, zmęczenie…..pozwól sobie na bałagan i brudne gary przez kilka dni, rób wszystko pomału i na spokojnie przy dziecku i sobie, z niczym się nie spiesz, celebruj… odpuszczaj, dawaj sobie, dziecku i partnerowi czas…odwiedziny bliskich i przyjaciół dopasowuj do swojego stanu zdrowia i samopoczucia….teraz to MY, DZIECKO i nasza Rodzina jest najważniejsza”

„Odpoczywaj, ile się da i kiedy się chce, korzystaj z pomocy każdej chętniej osoby, nie szalej, gdy czegoś się nie ogarnie.”

„Przeżyj to po swojemu ,nie słuchaj rad innych, zmierz się z tym tak, jak Ty potrafisz. Rady i podpowiedzi innych są ważne, ale w momencie kiedy sami o nie poprosimy. Mi wiele osób zanim urodziłam mówiło, radziło, straszyło itp….A ja czułam, że jeśli ma się w głowie dobre nastawienie, wszystko pójdzie lepiej i prościej. Tak też było w moim przypadku. Pamiętaj, najważniejsze jest to, żebyś nie zaprzątała sobie głowy rzeczami na które nie mamy wpływu i nie bój się. Strach to najgorszy doradca.”

„Śpij, kiedy dziecko śpi.Pamiętaj, że to Ty wiesz najlepiej co jest dobre dla Twojego dziecka.”

Dbaj właściwie o swoje ciało. Wykonało dużą robotę i należy mu się odpowiednia regeneracja. Zadbaj o ranę po porodzie.

„Przygotuj sobie duzo podpasek! Najgrubszych i najdłuższych jakie są, i mokrych chusteczek bezzapachowych i szare mydło!”

„Wietrz ranę po cesarskim cięciu ile wlezie.”

„Jeść dobrze i dużo pić, jeśli się kp dbać o swój relaks – ciepła kąpiel i inne domowe spa.”

„Wietrzyć krocze, wietrzyć i wietrzyć, szybciej się zagoi.”

„Najważniejsza jest higiena krocza – albo szare mydło z ciepłą wodą po każdej wizycie w toalecie bądź Tantum Rosa. Można też robić nasiadówki np. z rumianku, co daje ulgę.”

„Sprawdzony sposób na stosowanie Tantum Rosa po każdej wizycie w toalecie? Wlej roztwór do spryskiwacza i spryskuj krocze po podmyciu.”

„Obmywaj się po każdej wizycie w toalecie wodą z szarym mydłem, na wyjście poza dom są takie chusteczki wilgotne do higieny intymnej.”

Jesteś dobrą mamą. Potrzebujesz tylko wprawy. Słuchaj instynktu – to Twój najlepszy doradca macierzyński.

„Nie słuchaj rad innych (jeśli nie masz ochoty), sama musisz nauczyć się obsługi swojego dziecka.”

„Pamiętaj, że połóg to tylko krótki okres w życiu i mimo, że ciężki, to w końcu minie.”

„Pozwól sobie na słabość, proś o pomoc, daj sobie czas na zrozumienie siebie w nowej rzeczywistości. Odpuść sobie nadmierne ambicje i skup się na swojej rodzinie, reszta jest nieważna.”

„Co by nie było, jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka i to nie przypadek, że ono jest właśnie z Tobą!”

„Pamiętaj, że jeśli choć trochę martwisz się, czy jesteś dobrą mamą, to znaczy, że nią jesteś 😉 „

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.

W końcu polubiłam prasowanie! Recenzja parownicy i żelazka 2w1 Deerma HS300

Na wstępie od razu się przyznam - prasowanie nigdy nie było moją ulubioną czynnością. Teraz się okazuje, że to wszystko zależy od sprzętu, jaki się posiada! Zobaczcie, co ostatnio wpadło mi w ręce!

Jakie produkty zbożowe podawać dziecku?

Produkty zbożowe są jedną z podstawowych grup produktów spożywczych, które lądują na naszych talerzach. Do tej grupy zaliczymy m.in. kasze, makarony, pieczywo...

Wygraj złoty naszyjnik z literką imienia Twojego dziecka!

W zamian za zakupy NAN rozdaje super prezenty. Do wygrania między innym złote naszyjniki z literkami od firmy YES.

Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać! Tak, można!

Wiecie, że Polska jest na czele europejskich Państw, a nawet na świecie, jeśli chodzi o alarmujący wzrost otyłości u naszych dzieci? Widać to nawet...