-Reklama-
-Reklama-

8 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o połogu

Połóg to etap, o którym mało myślimy, gdy zachodzimy w ciążę. Dla wielu osób poród to moment, który zwieńcza oczekiwanie na dziecko i po nim następuje już tylko zwykłe macierzyństwo. Tymczasem połóg to bardzo ważny odcinek drogi każdej mamy i warto znać jego tajemnice.

-Reklama-

Połóg to czas na regenerację po porodzie – zarówno naturalnym, jak i CC. To intensywny okres dla matczynego organizmu, bo w kilka tygodni musi przywrócić swoje funkcjonowanie do stanu sprzed ciąży. Czas trwania połogu to 6 tygodni. W tym czasie dochodzi do zmian fizycznych, ale towarzyszą im również zmiany dotyczące sfery emocjonalnej. Najistotniejsze zmiany to te związane z obkurczaniem się macicy po porodzie, gojeniem endometrium, utratą wagi po ciąży, gojeniem rany pooperacyjnej (jeśli miał miejsce poród przez cesarskie cięcie), unormowaniem gospodarki hormonalnej. Tym procesom towarzyszą różne objawy takie jak krwawienie z dróg rodnych, huśtawka emocjonalna, bolesność podbrzusza czy zmęczenie.

Połóg jest bardzo „ciekawym” zjawiskiem i warto wiedzieć o nim nieco więcej, niż to co powyżej. Niektóre rzeczy w połogu bywają zaskoczeniem dla kobiet, dlatego dobrze jest zgłębić wiedzę na ich temat .

8 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o połogu

#1 Połóg dzieli się na trzy okresy

Każdy z 6 tygodni połogu nie wygląda tak samo, dlatego medycyna wyróżnia 3 etapy połogu: połóg bezpośredni, wczesny połóg oraz późny połóg. Pierwszy etap trwa 24 godziny, podczas których organizm pracuje najintensywniej. Gospodarka hormonalna jest bardzo zaburzona, a kobieta wyczerpana po porodzie, więc wymaga ścisłego nadzoru medycznego. Drugi etap trwający około tygodnia to taki okres adaptacyjny, gdy organizm próbuje dostosować się do nowej sytuacji. Macica intensywnie się obkurcza, krwawienie jest największe, hormony buzują, a mama próbuje odnaleźć się w tym wszystkim. Trzeci okres to czas po 2. tygodniu od porodu. Zanikają najbardziej dokuczliwe objawy, krwawienie się osłabia, mama jest bardziej zregenerowana, ciało zaczyna wracać do formy.

#2 Połóg nie zawsze kończy się po 6 tygodniach

6 tygodni to minimalny czas trwania połogu. To czas, gdy mama musi odpoczywać i nie powinna narażać swojego organizmu na wysiłek. Dla niektórych kobiet jednak to zbyt krótki okres, by wrócić do formy. Krwawienie połogowe może trwać nawet do 8. tygodnia po porodzie, co oznacza, że ten etap jeszcze się nie zakończył. Bez względu na to, czy ustało krwawienie czy nie, po 6. tygodniach od porodu należy zgłosić się do lekarza na kontrolę.

#3 Nie każde krwawienie w połogu jest dobrą oznaką

Choć w czasie połogu nie powinno dziwić krwawienie z dróg rodnych, bardzo ważne jest obserwowanie, jak wygląda to krwawienie. Najbardziej intensywne krwawienie ma miejsce w pierwszych dniach po porodzie. W kolejnych tygodniach połogu powinno ono maleć. Ponadto, sama wydzielina też zmienia wygląd – na początku jest czerwona, z czasem brązowieje i zanika. Jeśli w trakcie połogu dojdzie do nagłego zintensyfikowania krwawienia, należy sprawdzić czy to nie krwotok poporodowy. Niepokojące są również inne symptomy, które mogą temu towarzyszyć np. duża bolesność podbrzusza, kłujący ból w odbycie lub pochwie, problem z chodzeniem, podwyższona temperatura, osłabienie.

#4 Nie należy przyspieszać powrotu do współżycia

W połogu nie należy współżyć. Przyjmuje się, że jest to czas, by rana na macicy i krocze mogły się zagoić. Wcześniejsze podjęcie współżycia może skutkować infekcją lub naruszeniem blizny krocza. Nawet, jeśli kobieta dobrze się czuje, powinna odczekać 6 tygodni od porodu. Najlepiej, gdy zielone światło do współżycia da lekarz ginekolog po kontrolnej wizycie.

#5 W połogu można zajść w ciążę

Bzdurą jest to, że płodność u kobiety wraca dopiero po połogu. Oczywiście, organizm kobiecy potrzebuje trochę czasu, by hormonalnie przygotować się na nową ciążę, ale ten okres może być krótszy niż 6 tygodni. Zwykle płodność po porodzie wraca od 2 do 4 tygodni. Brak okresu nie jest tu żadnym wyznacznikiem, dlatego warto wziąć to pod uwagę, planując współżycie. Zajście w ciążę zbyt szybko po porodzie może wiązać się z dużymi komplikacjami dla kobiecego organizmu.

#6 Depresja poporodowa pojawia się w okolicach 6. tygodnia połogu

Połóg to hormonalny rollercoaster. Już po kilku dniach od porodu huśtawka nastrojów jest tak duża, że pojawia się ryzyko wystąpienia tzw. Baby Bluesa. To krótkotrwały stan emocjonalny, który powoduje silniejsze przeżywanie emocji przez kobietę. Zwykle jest to rozdrażnienie, płaczliwość, zagubienie i strach. O ile baby blues jest bardzo popularny wśród młodych mam (ma go 85% kobiet), o tyle depresja poporodowa występuje znacznie rzadziej. Dotyka ok. 10% kobiet po porodzie i zwykle rozpoczyna się pod koniec połogu. Oznakami depresji poporodowej są: obniżony nastrój, silny lęk, przytłoczenie, zaburzenie snu i apetytu, niechęć do życia. Pamiętajmy, że depresja poporodowa to groźna przypadłość wymagająca leczenia, dlatego w przypadku rozpoznania jej objawów nie należy czekać z wizytą u lekarza psychiatry. To może uratować życie.

#7 Połóg boli

Nie da się zaprzeczyć, że w czasie połogu odczuwany jest ból. Najbardziej intensywny jest w pierwszych dniach po porodzie, gdy rana na kroczu czy macicy jest świeża i dopiero zaczyna się goić. Ból powoduje również obkurczająca się macica. Charakterystyczny ból skurczowy mama odczuwa zwykle podczas karmienia piersią, bo wówczas w jej organizmie wydziela się oksytocyna nasilająca skurcze. Boleć mogą również piersi – do momentu ustabilizowania laktacji. Dolegliwości bólowe zwykle słabną z czasem, więc nie jest to cecha całego połogu, a jedynie jego części.

#8 Podczas połogu można ćwiczyć

Oczywiście wszystko z umiarem. Nadmierny wysiłek fizyczny jest wówczas zabroniony, ale nie oznacza to, że w ogóle należy z niego zrezygnować. Podczas połogu można wykonywać proste ćwiczenia, które pobudzają krążenie (ćwiczenia rąk i nóg). Dobrymi ćwiczeniami połogowymi są te dotyczące mięśni Kegla. Napinanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy pozwala na szybszy powrót do formy i uniknięcie problemów z nietrzymaniem moczu.

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?