-Reklama-
teddyeddie

Pytania o ciążę – położna odpowiada cz.4

To już kolejny raz, gdy na wasze pytania o ciążę, poród i połóg odpowiada nasz ekspert - położna. Dziś publikujemy pytania dotyczące m.in. hemoroidów, ruchów dziecka w brzuchu, bólu w ciąży.

-Reklama-

 

Witam, mam takie pytanie- wyszłam właśnie ze szpitala po porodzie i wyczułam u siebie małe zgrubienie przy odbycie. Czy to może być żylak odbytu? Do jakiego lekarza się z tym mam udać? Czy może jakieś domowe sposoby dadzą radę, nie jest duży. Karmie piersią wiec nie wiem czy mogę coś stosować, proszę o szybką odpowiedź pozdrawiam serdecznie.

Hemoroidy to dość często spotykany problem po porodzie drogami natury. Może Pani kupić w aptece maść i stosować ją miejscowo. Nie będzie to miało wpływu negatywnego na kamienie piersią a zdecydowanie powinno pomóc. W razie gdyby nie pomogło zawsze może się Pani udać do lekarza rodzinnego, ginekologa, bądź specjalisty proktologa.

 

Piszę odnośnie ruchów dziecka, jestem w 28/29 tygodniu (ginekolog tez nie ma pewności) i mam wrażenie że moja córa rusza się o dużo za rzadko… często tylko raz/dwa razy dziennie taka seria max dwu minutowych kopnięć i na tym koniec… mój partner jeszcze nigdy jej nie poczuł. Byłam przed świętami nawet z tym w szpitalu, ale wszystko w normie i na usg i na KTG idealnie widać ruchy… a ja ich nie czuję, dlaczego? Tyle mam pisze jak aktywne są ich dzieci a moja Zosia prawie wcale… czy to ze mną jest coś nie tak? Też bym chciała czuć moja malutka, brzuszek mam spory. Mała przed wigilia ważyła 850 gram

Największa aktywność dziecka (i dolegliwości z tym związane) jeszcze przed Panią! Spokojnie. Jeśli była Pani w szpitalu i została Pani zbadana pod kątem wszelkich nieprawidłowości to być może na silniejsze ruchy musi Pani jeszcze zaczekać. Ogólnie jest tak, że niektóre kobiety czują ruchy mocniej inne nieco słabiej. Ważne żeby w ogóle je czuć, a w sytuacji zmniejszenia ruchów udać się na kontrolę do lekarza.

 

Proszę o poradę. To moja 3 ciąża, 26 tydzień. Od około tygodnia podczas chodzenia czuję ból w podbrzuszu i silne napięcie. Również w nocy przy zmianie pozycji brzuch i plecy mnie bolą. Wizytę u lekarza mam dopiero za 2tygodnie a trochę martwi mnie zwłaszcza to napinanie. Nie miałam żadnych zabiegów operacyjnych w obrębie jamy brzusznej.

W takich sytuacjach zawsze warto skonsultować się z lekarzem wcześniej, a w przypadku większych dolegliwości pojechać do szpitala. Mogą to być skurcze przepowiadające, które nie są objawem nieprawidłowym, ale dla pewności zawsze lepiej udać się do lekarza, który Panią zbada i oceni czy wszystko jest w porządku.

 

Witam od dwóch dni leżę w szpitalu z powodu niskiej masy ciała dziecka, jestem w 37 tygodniu a mały ma 2200, wszystkie badania i przepływy dobre, wczoraj dostałam pierwsza dawkę Celestonu na rozwinięcie płuc dziecka, na wypadek gdyby trzeba było wcześniej zrobić CC, strasznie się boję czy małemu w moim ciele coś grozi ? Czuję się jakby wszyscy coś przez mnie ukrywali. ? i czy możliwe że mały jest mniej ruchliwy po zastrzyku ? Mimo tego że ktg dobrze przepływy też ( wieczorne badanie po zastrzyku ) dziś rano serduszko małego także biło.

Wszystko co Pani opisuje to normalne procedury. Proszę być spokojną na tyle na ile się da. Do terminu nie zostało już dużo czasu, ale wiadomo że każdy dzień się liczy. Jeśli będzie konieczność wcześniejszego rozwiązania ciąży ze względu na ryzyko dla dziecka to na pewno lekarze Panią o tym poinformują. Jest Pani pod dobrą opieką.

 

Witam, jestem po 3 badaniu prenatalnych,rozwój dzidzi prawidłowy, 29tydzien waga 1100.lekarz na koniec powiedział mi że dzidzia jest owinięta pępowina wokół szyi. Czy jest to groźne dla płodu?Czy w takim przypadku rozwiązaniem jest tylko Cesarskie cięcie?Czy mogę rodzic SN?Czy ta pępowina zaciśnięte na szyi nie zrobi mu krzywdy?Lekarz w zasadzie uspokoił i powiedział że to nie ma wpływu na przebieg ciąży ale ja pół nocy nie spałam bo się martwię..Proszę o odpowiedz. Dziękuję.

Dzieci z pępowiną owiniętą wokół szyi rodzą się z powodzeniem drogami natury. Poza tym jest jeszcze sporo czasu do rozwiązania, więc jest szansa, że te pętle się odwiną.

 

22 tc. od 5 dni, zawsze wieczorem mam bardzo silne bóle brzucha, głównie z prawej strony, promieniujące do kręgosłupa , próbowałam nospe 3 razy dziennie po 2 tabletki jak zalecił lekarz , espumisan , czopki, nic nie pomaga, po kilku godzinach biorę 2 apapy i to pozwala mi zasnąć, rano ból ustaje o wraca codziennie wieczorem, lekarza mam za tydzień i nie wiem co to może być, czy powinnam jechać do lekarza? z góry dziękuję za odpowiedź!

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Proszę natomiast poobserwować w jakich sytuacjach konkretnie pojawia się ból? Czy pomaga zmiana pozycji? Głębsze oddychanie przez chwilę… Proszę spróbować. Lekarz na pewno zapyta o szczegóły, warto to poobserwować.

Zobacz poprzednie pytania do położnej:

Pytania o ciążę i poród – położna odpowiada

Pytania o ciążę-położna odpowiada cz.2

Pytania o ciążę- Położna odpowiada cz.3

 

Jeśli chcecie zadać pytania położnej, piszcie na adres mailowy: [email protected]

 

Na pytania odpowiada:

fgrMonika, z zawodu i zamiłowania położna. Ukończyłam studia położnicze na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Po studiach pracowałam na sali porodowej, patologii ciąży, oddziale położniczym, noworodkowym i ginekologicznym, ale moim najbardziej ulubionym miejscem pracy jest zdecydowanie oddział noworodkowy. Obecnie jestem w trakcie odbywania kursu na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego. Prywatnie – żona żołnierza oraz mama dwójki dzieci – Karolka (4 lata) i Hani (1,5 roku).
Mój blog: http://mammabest.pl/
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?