-Reklama-

Pytania o ciążę – położna odpowiada cz.2

Kolejna porcja waszych pytań o ciążę, poród i połóg do naszego eksperta. Publikujemy odpowiedzi dotyczące owinięcia dziecka pępowiną, nacięcia krocza, masażu szyjki macicy, skurczów przepowiadających i krwawienia poporodowego.

-Reklama-

Pytania o ciążę – część 2

 

Witam,tydzień temu dowiedziałam się, że moja dzidzia owinięta jest pojedynczo pępowiną wokół szyjki. Mam przyjść na kolejną wizytę za dwa tyg. w celu zrobienia badania KTG. Czy dwa tyg to nie jest zbyt długi czas oczekiwania? Ruchy bobasa są regularne, jednak czujnie obserwuję czy nie są zbyt mocne (zalecenie mojego lekarza). Dodam, że jestem w 35tyg ciąży. Kolejne pytanie, czy istnieje jeszcze szansa,że dziecko się odkręci i będę mogła rodzić naturalnie? dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Wiele dzieci, które rodzą się siłami natury mają pępowinę owiniętą wokół szyi. W mojej praktyce spotkałam się nawet z trzykrotnym owinięciem. Dziecko urodziło się zdrowe i dostało 9 punktów w skali Apgar, czyli jego stan był bardzo dobry. Lekarz w mojej ocenie przyjął prawidłowe postępowanie. Gdyby coś Panią dodatkowo niepokoiło zawsze może udać się Pani wcześniej na wizytę bądź do szpitala.

 

Witam jestem w 38 tydzień +3 dzień ostatnie usg miałam robione w 31 tyg niestety nic się nie dowiedziałam od Pani doktor – jak maluszek jest ułożony, jego waga, ilość wód – do tego moje ostatnie badanie było w 36  tyg, wtedy miałam szyjkę na 3 palce i od tamtej pory nie byłam badana. Trochę się martwię czy to normalne? przez ostatni czas boli mnie brzuch tak jak na miesiączkę brzuszek robi mi się twardy, maluszek jest mniej aktywny, stolec bardziej luźniejszy i częstszy, do tego doszły jeszcze bóle krzyżowe – czy mogę myśleć ze poród już niedługo ?  Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂

Podejrzewam, że wkradł się błąd w Pani opisie. Szyjka była zapewne długa na 3cm, a nie na 3 palce. Z opisu Pani „dolegliwości” wynika, że Pani organizm w naturalny sposób przygotowuje się do porodu, który zbliża się wielkimi krokami. Powodzenia!

 

Witam. Jestem 3 i pol miesiąca po porodzie sn ze sporym nacięciem. Rana ładnie się zagoiła jednakże odczuwam sporą bolesność w miejscu nacięcia. Czy to normalne? Jak długo może to trwać?

Trudno mi dokonać oceny, nie widząc krocza. Samo pobolewanie nie jest niczym złym o ile nie towarzyszą temu dodatkowe dolegliwości. W przypadku wątpliwości radzę udać się do lekarza ginekologa, który oceni czy wszystko zagoiło się prawidłowo.

 

Witam. Jestem półtora miesiąca po porodzie powikłanym wynicowaniem macicy-szycie szyjki. Czy niesie to za sobą problemy w zajściu/utrzymaniu kolejnej ciąży? Czy powrót do aktywności fizycznej w tej sytuacji wydłuża się?

Jest niewiele badań, które mówią na ten temat. Trudno mi się do tego ustosunkować, gdyż w mojej praktyce nie spotkałam się z wynicowaniem macicy. Wg posiadanej przeze mnie wiedzy 4 na 6 kobiet zachodziły w ciążę, z tego dwie rodziły siłami natury. W tej sytuacji warto skonsultować się z doświadczonym ginekologiem położnikiem.

 

Czy mogę nie zgadzać się na masaż szyjki macicy?

Oczywiście że tak. Każda pacjentka ma prawo się zgodzić bądź nie na każdą z interwencji medycznych dokonywanych w szpitalu.

 

Dzień dobry, mam ogromną prośbę o opisanie skurczy przepowiadających poród. Od dłuższego czasu nocami mam strasznie twardy brzuch od 24 do rana ciągle napięcie w ogóle nie ustępuje. Łożysko mam na przedniej ścianie i martwię się że nie rozpoznam skurczy a najbliższa IP gdzie mają oddział dla wcześniaków jest 30km od mojego miejsca zamieszkania. Jutro mam wizytę u ginekologa, na pewno też o to zapytam. Przy większości ruchów dziecka czuję ucisk w okolicach krocza czasami przy tym wypływa biała lub przeźroczysta wydzielina i muszę od razu zmienić bieliznę. W pt robiłam badanie moczu wyniki w normie pojedyncze bakterie i leukocyty. Termin porodu na 7 luty. Bardzo proszę o informację być może panikuję ale to nasze 1 bardzo wyczekane dziecko i nie wybaczyłabym sobie tego gdybym coś przeoczyła.

Skurcze porodowe przede wszystkim są to skurcze regularne o zwiększającej się sile. Pacjentki szczególnie na początku opisują je jako nasilone bóle miesiączkowe. Ponieważ ma Pani termin porodu dopiero na luty to ze względu na dolegliwości radzę udać się do lekarza, który Panią zbada i oceni wszystkie niezbędne parametry.

 

Dostałam druga miesiączkę po porodzie. I czy to jest normalne ze trwa już ona 11dni. Najpierw obfite plamienia a teraz raz upławy białe a raz brązowe???

Aby odpowiedzieć na pytanie muszę wiedzieć, ile czasu od porodu minęło, oraz czy rodziła Pani naturalnie czy przez cięcie cesarskie. Ważną informację jest też czy karmi Pani piersią czy mlekiem modyfikowanym.

 

Jeśli chcecie zadać pytania położnej, piszcie na adres mailowy: [email protected]

 

Na pytania odpowiada:

fgrMonika, z zawodu i zamiłowania położna. Ukończyłam studia położnicze na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Po studiach pracowałam na sali porodowej, patologii ciąży, oddziale położniczym, noworodkowym i ginekologicznym, ale moim najbardziej ulubionym miejscem pracy jest zdecydowanie oddział noworodkowy. Obecnie jestem w trakcie odbywania kursu na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego. Prywatnie – żona żołnierza oraz mama dwójki dzieci – Karolka (4 lata) i Hani (1,5 roku).
Mój blog: http://mammabest.pl/

 

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również