-Reklama-

Puzzle dla dzieci – jakie wybrać?

Puzzle dla dzieci to zabawka ponadczasowa. Układanki nigdy się nie zestarzeją, a dzisiejsza ich oferta jest tak ogromna, że można znaleźć produkt idealny dla każdego dziecka. Dlaczego warto kupować dziecku puzzle i które będą dla niego najlepsze?

-Reklama-

Puzzle dla dzieci. Skąd ten fenomen układanek?

Mimo intensywnego postępu w branży zabawkowej i wprowadzaniu coraz bardziej innowacyjnych, elektronicznych rozrywek dla dzieci, są takie klasyczne zabawki, które niezmiennie od lat należą do ulubionych. Układanki towarzyszą dzieciom od pokoleń i do tej pory nie wynaleziono niczego, co mogłoby zagrozić ich popularności. Choć dziś można układać puzzle dla dzieci online na ekranie tabletu czy telefonu, klasycznej układanki i tych emocji, które towarzyszą podczas zabawy, nic nie zastąpi.

Puzzle dla dzieci lubią także dorośli

Puzzle to zabawka kreatywna, bardzo korzystna dla rozwoju dziecka, dlatego jest uwielbiana przez wszystkich – dzieci, rodziców, pedagogów. Po pierwsze – układanie to bardzo atrakcyjna rozrywka, wymagająca skupienia i dająca dużą satysfakcję gdy uda się osiągnąć cel, jakim jest ułożenie obrazka. Dopasowywanie elementów do siebie stymuluje mózg i ćwiczy motorykę. Dziecko podczas układania puzzli ćwiczy precyzyjne ruchy, uczy się chwytać małe elementy. Układanie jest również świetnym treningiem umysłu – rozwija pamięć, koncentrację, spostrzegawczość, refleks, a nawet widzenie przestrzenne. To bardzo ważne umiejętności, które przydają się w życiu i przygotowują dziecko do dalszej edukacji m.in. nauki czytania, pisania czy liczenia.

Jakiś czas temu amerykański magazyn „Developmental Science” opublikował badania będące dowodem na to, że dzieci w wieku 2-4 lat, które regularnie układają puzzle, mają lepsze umiejętności przestrzenne i matematyczne niż ich rówieśnicy, którzy nie poświęcają czasu na ten rodzaj zabawy.

Dużą korzyścią z układania puzzli jest również ich wpływ na rozwój emocjonalny. Osiągnięcie przez dziecko sukcesu w postaci ułożonego obrazka pogłębia jego wiarę w swoje umiejętności, wzmacnia się również myślenie przyczynowo-skutkowe. W myśleniu dziecka pojawia się również samokontrola i planowanie strategiczne, maluch potrafi korygować swoje błędy oraz przewidywać skutek swoich ruchów. Dziecko staje się bardzo kreatywne, bo wie, że podczas układania nie trzeba zachowywać się schematycznie – za każdym razem może zacząć układanie od innego elementu. Dochodzenie do celu różnymi drogami sprawia, że zabawa ma za każdym razem inny przebieg i nigdy się nie nudzi.

A czy wiecie, że dzięki puzzlom możecie też zacieśnić wasze rodzinne relacje? Nie ma nic lepszego niż wspólne spędzanie czasu z dzieckiem na wciągającej zabawie. Układanki dają radość małym i dużym, dlatego warto zaangażować w zabawę puzzlami całą rodzinę.

Puzzle dla dzieci – jak wybrać najlepsze?

Wybierając najlepsze puzzle dla dzieci, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kategorię wiekową, do jakiej skierowana jest układanka. Zbyt trudna lub zbyt prosta zabawa może okazać się dla dziecka nieinteresująca.

Producenci puzzli, ustalając wiek docelowy zabawek, biorą pod uwagę umiejętności i możliwości dziecka na danym etapie rozwoju. Dla małych dzieci przeznaczone są puzzle o większych kształtach, wyraźniejszych i prostych obrazkach, łatwiejsze w chwytaniu przez małe rączki, bardziej odporne na zniszczenie. Najmłodsze maluchy radzą sobie z puzzlami 2-4 elementowymi, z wiekiem ilość elementów w układance powinna rosnąć. Nastolatki układają już puzzle z kilkuset lub nawet kilku tysięcy drobnych elementów.

Bardzo ważne jest także przyciągnięcie uwagi dziecka poprzez interesujący obrazek do ułożenia lub innowacyjną formę. Maluchy lubią układanki różnorodne – przestrzenne, o nietypowych kształtach, magnetyczne. Obrazków do układania jest tak wiele, że można dobrać puzzle do zainteresowań dziecka. W przypadku małych dzieci, szczególną uwagę zwracajmy na bezpieczeństwo. Najlepsze puzzle dla dzieci posiadają odpowiedne atesty potwierdzające wykonanie z bezpiecznych materiałów. Puzzle dla maluchów nie powinny być zbyt małe, by dzieci nie wkładały ich do ust. Krawędzie puzzli muszą być łagodnie wykończone, by nie stanowiły ryzyka skaleczenia.

Puzzle dla dzieci – rodzaje

Poza klasycznymi układankami z tektury, w ofercie sklepów z zabawkami znajdziemy puzzle gumowe, piankowe, magnetyczne, drewniane czy plastikowe. Układanki mogą mieć klasyczne kształty albo całkowicie nietypowe. Wśród najmłodszych bardzo popularne są układanki, w których dziecko wypełnia puste, wklęsłe miejsca odpowiednimi kształtami. Dla starszych dzieci ciekawą formułą są puzzle 3D, z których powstają prawdziwe przestrzenne budowle.

Bardzo popularne wśród układanek są puzzle edukacyjne, które łączą w sobie rozrywkę z nauką np. alfabetu, geografii czy biologii. Dzieci, dopasowując do siebie elementy, przyswajają cenną wiedzę w najbardziej efektywny sposób.

Najlepsze puzzle dla dzieci – te polecamy!

Poniżej przedstawiamy puzzle, które warto kupić dzieciom. To sprawdzone produkty wysokiej jakości, na dodatek – niezwykle atrakcyjne. Zobaczcie, jakie niesamowite układanki wybraliśmy.

Puzzle dla najmłodszych

Wspólne zabawy Treflików

Puzzle składają się z 4 układanek o różnym stopniu trudności. Mają bardzo duże elementy. Wydawnictwo Trefl.

Kupisz TUTAJ

Dobranoc Trefliki na noc

Puzzle maxi, bardzo duże elementy. Układanka zawiera 24 elementy. Wydawnictwo Trefl.

Kupisz TUTAJ

Puzle 2-3-4

Puzzle 2-4 elementy, 6 obrazków do ułożenia. Można wybrać wzór np. warzywa i owoce, zwierzęta, owady, transport. Producent DODO.

Kupisz TUTAJ

Puzzle duo

Puzzle dwuelementowe występujące w różnych seriach: co jedzą zwierzęta, mamy i dzieci, gdzie żyją zwierzęta. Producent DODO.

Kupisz TUTAJ

Puzzle z kolorowanką

Puzzle 16 elementów. Do ułożenia zajączek lub pingwinek. W pudełku kolorowanka z obrazkiem. Producent DODO.

Kupisz TUTAJ

Układanki malucha

Puzzle 2-3 elementowe, razem 21 elementów. Obrazki dotyczą nauki angielskich słówek, liczenia czy też zwierząt, Wydawnictwo Kapitan Nauka.

Kupisz TUTAJ

Puzzle + naklejki + książeczka

Książeczka z puzzlami i naklejkami, 10 elementów. Puzzle łączą się w pasujące pary. Występują w różnych seriach: cyferki, literki. Wydawnictwo Aksjomat.

Kupisz TUTAJ

Puzzle + książeczka

4 układanki + książeczka tematyczna. Zawierają od 2 do 5 elementów. Występują w seriach: na wsi, zwierzęta, pojazdy. Wydawnictwo Aksjomat.

Kupisz TUTAJ

Puzzle 4 w 1

Puzzle w pudełku, zawierają 4 obrazki o różnej trudności, 12-24 elementy. Serie: transport, mój dzień, pory roku, moje zawody. Producent DODO.

Kupisz TUTAJ

Moje pierwsze puzzle

Puzzle 6-elementowe, w pudełku znajdują się 4 obrazki do ułożenia. Puzzle występują w różnych seriach. Wydawnictwo Tactic.

Kupisz TUTAJ

Puzzle dla przedszkolaków

Minipuzzle

Seria ze zwierzątkami – w kolekcji m.in. lis, wiewiórka, jelonek, kotki. 25 elementów. Wydawnictwo Zielona Sowa.

Kupisz TUTAJ

Puzzle obserwacyjne

Puzzle obserwacyjne z dużą ilością szczegółów, idealne do opowiadania, 54 elementy. Różne obrazki do wyboru. Wydawnictwo Kapitan Nauka.

Kupisz TUTAJ

Puzzle ramkowe

Puzzle ramkowe, seria z niedźwiadkami, ale też z innymi zwierzątkami. Producent DODO.

Kupisz TUTAJ

Puzzle ramkowe edukacyjne

Puzzle ramkowe o walorach edukacyjnych. Do wyboru różne kontynenty. Producent DODO.

Kupisz TUTAJ

Puzzle 100 elementów.

Puzzle 100 elementów. Temat – kosmos. Producent DODO.

Kupisz TUTAJ

Puzzle obserwacyjne

Puzzle obserwacyjne złożone z 80 elementów. W serii m.in. mapa świata, życie w mieście, leśni przyjaciele, w zoo. Producent DODO

Kupisz TUTAJ

Puzzle malucha

Puzzle malucha 25 elementów. W serii duży wybór obrazków np. Io io pali się, dzyń dzyń w mieście, pyr pyr na budowie. Wydawnictwo Aksjomat.

Kupisz TUTAJ

Puzzle ze zdjęciem

Puzzle 56 elementów. Zdjęcie wysokiej jakości np. z psem lub końmi. Wydawnictwo Tactic.

Kupisz TUTAJ

Puzzle Pandy

Puzzle z pięknymi obrazkami rodzinki pand. 56 elementów. Wydawnictwo Tactic.

Kupisz TUTAJ

Puzzle dla uczniów

„Makaroniki”

Puzzle 1000 elementów. Wydawnictwo Piatnik.

Kupisz TUTAJ

„Piłka nożna”

Puzzle 1000 elementów. Wydawnictwo Piatnik.

Kupisz TUTAJ

„Mucha, marzenia”

Puzzle 1000 elementów. Wydawnictwo Piatnik.

Kupisz TUTAJ

Puzzle konturowe

Puzzle konturowe w kształcie zwierząt. 300 drobnych elementów. Producent MUDPUPPY.

Kupisz TUTAJ

Puzzle edukacyjne z figurkami 3D

Puzzle 200 elementów. Pudełko zawiera figurki zwierząt w trójwymiarze. Producent Janod.

Kupisz TUTAJ

Puzzle 3D

Puzzle trójwymiarowe. 155 elementów z pianki. Seria Harry Potter. Producent Tactic.

Kupisz TUTAJ

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również