-Reklama-

Przemoc domowa to nie tylko przemoc fizyczna. Rodzaje przemocy domowej

Przemoc domowa to bardzo poważne przestępstwo zagrożone karą. Niestety część z nas ma bardzo zawężoną definicję przemocy domowej i nie jest do końca świadoma, że jest jej ofiarą lub świadkiem. Przemoc to bowiem nie tylko użycie siły fizycznej wobec drugiej osoby, ale również wiele innych form znęcania psychicznego. Sprawdź, jakie są rodzaje przemocy domowej.

-Reklama-

Przemoc domowa to zjawisko nieakceptowalne w społeczeństwie. Niestety, w wielu domach odbywa się ona w ciszy. Nie towarzyszą jej krzyki i płacz z powodu cierpienia, bo dramat rozgrywa się głęboko w psychice ofiary. W takiej sytuacji bardzo trudno jest uświadomić sobie, że ktoś z naszych bliskich czy znajomych jest ofiarą przemocy domowej. Oprawca zwykle postrzegany jest przez otoczenie jako przykładny mąż czy ojciec (żona lub matka), a w rzeczywistości znęca się nad swoją rodziną, nie krzywdząc jej fizycznie. Dlatego też temat przemocy domowej powinien być przedmiotem edukacji, społecznych kampanii uświadamiających, by każda ofiara – po pierwsze zdawała sobie sprawę z sytuacji, w której się znajduje, a po drugie – wiedziała, gdzie szukać pomocy.

Przemoc domowa to nie tylko użycie siły

Większość ludzi myśli o przemocy domowej jako o fizycznym ataku jednego członka rodziny na drugiego. Tymczasem definicja jest tu o wiele szersza. Charakter napaści nie musi być fizyczny, ale również emocjonalny.

Jakie wyróżniamy rodzaje przemocy domowej?

Przemoc fizyczna

Najbardziej popularna i niebezpieczna forma przemocy domowej, która może doprowadzić do nie tylko do uszczerbku na zdrowiu ofiary, ale nawet jej śmierci. To fizyczny atak na drugą osoby, naruszenie jej nietykalności cielesnej. Zaliczamy do niego wszelkie formy uderzenia, kopania, krępowania ruchów, duszenia, ciągnięcia za włosy, drapania, narażania na poparzenie, a także grożenie niebezpiecznym narzędziem. Przemocą fizyczną jest przetrzymywanie kogoś siłą, głodzenie, blokowanie dostępu do pomocy medycznej.

Przemoc seksualna

Wykorzystywanie seksualne to przemoc. To naruszenie czyjejś intymności. Chodzi tu o wszelkie formy zmuszania drugiej osoby do wykonywania czynności o charakterze seksualnym, kontynuowanie aktywności seksualnej z osobą bez świadomości czy z bojącą się odmówić. Przymuszanie może być tutaj z użyciem siły lub przez np. szantaż emocjonalny, groźbę. Co ciekawe, przemocą jest również zmuszenie drugiej osoby wbrew jej woli do oglądania aktów seksualnych.

Przemoc finansowa/ekonomiczna

Dotyczy naruszenia własności. Istotą tej przemocy jest uzależnienie ofiary od oprawcy pod kątem finansowym. Możemy mieć tu do czynienia ze zniszczeniem czyjejś własności, pozbawieniem drugiej osoby środków do życia lub ich ograniczeniem uniemożliwiającym zaspokojenie podstawowych potrzeb. Najczęściej przemoc ekonomiczna w związkach objawia się wydzielaniem ofierze niewystarczających kwot na utrzymanie, blokowanie dostępu do środków finansowych, nadmierne kontrolowanie wydatków drugiej osoby, kradzież, używanie prywatnych rzeczy bez pozwolenia, włamanie, zaciąganie pożyczek na wspólne konto, zmuszanie do spłacania długów.

Do przemocy ekonomicznej zaliczamy również zaniedbanie. Przejawia się ono w ograniczeniu dostępu do miejsc zaspokajania podstawowych potrzeb np. mieszkaniowych, pozbawianiu jedzenia, ubrania czy schronienia.

Przemoc psychiczna

To przemoc, która narusza godność ofiary. To słowne obrażanie lub zastraszanie ofiary. Celem oprawcy jest osłabienie poczucia własnej wartości u osoby atakowanej oraz wywołanie w niej poczucia strachu. Oprawca nie liczy się z uczuciami ofiary. Przemoc emocjonalna to między innymi: groźby, oczernianie, wyzywanie, osądzanie, szantażowanie, izolowanie ofiary od innych osób krzyczenie, lekceważenie, ujawnianie tajemnic, czytanie prywatnej korespondencji czy też wmawianie ofierze winy.

Stalking

To również forma przemocy psychicznej. Polega na uporczywym, umyślnym, złośliwym nękaniu ofiary i zastraszaniu jej. Stalking może mieć formę podsłuchiwania rozmów telefonicznych, śledzenia ofiary, nękania niechcianymi telefonami, mailami czy wiadomościami sms.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli jesteś ofiarą dowolnej formy przemocy domowej, nie bój się prosić o pomoc. Wszystkie rodzaje przemocy należy zgłaszać na policję. Możesz również zadzwonić na numer telefonu wsparcia. Tutaj znajdziesz pełen wykaz takich telefonów. Jeśli się boisz, podziel się swoją historią z kimś bliskim, by mógł cię wesprzeć w tym działaniu. Nie pozwól krzywdzić siebie ani swoich bliskich. Im dłużej jesteś ofiarą przemocy, tym trudniej jest się uwolnić od oprawcy.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również