-Reklama-Zabawki - sprawdź na Ceneo
-Reklama-

Poród w czasie zarazy. Co czeka cię w szpitalu?

-Reklama-

Na pewno będzie inaczej niż sobie wyobrażałaś i będziesz musiała więcej rzeczy zrobić samodzielnie, ale zawsze będziesz mogła liczyć na pomoc doświadczonej położnej i całego zespołu szpitalnego. Nie bój się o nią prosić, mów o swoich obawach. Pamiętaj, że naszym wspólnym celem jest szczęśliwe sprowadzenie twojego Maluszka na świat. Personel medyczny będzie teraz twoim największym sprzymierzeńcem podczas pobytu na sali porodowej i na oddziale.

Czy wybraliście już miejsce, w którym przyjdzie na świat wasze dziecko?

Być może będzie to tam, gdzie zaplanowaliście rodzić, ale może okazać się inaczej. W przypadku rozpoczętej akcji porodowej miejsce porodu może zależeć od tego, który szpital ma akurat ostry dyżur.

Co dla ciebie oznacza „rozpoczęty poród”? Musisz mieć świadomość, że nie zawsze ból i skurcze oznaczają początek akcji porodowej. Może się zdarzyć, że przyjedziesz do szpitala i, po zbadaniu przez położną lub lekarza, zostaniesz odesłana do domu. Nie jest to powód do nerwów czy zmartwień – oznacza to po prostu, że poród tak naprawdę jeszcze się nie rozpoczął. 

-Reklama-

O rozpoczętym porodzie mówi się wtedy, gdy wody płodowe odeszły lub się sączą. Regularna czynność skurczowa sprawia, że szyjka macicy się skraca, zgładza i rozwiera. Czasami możesz usłyszeć, że kanał drożny jest na przykład „na dwa palce”. Zostaniesz wtedy odesłana do domu. Nie martw się jednak – takie stwierdzenie nie oznacza, że szyjka macicy rozwarta jest na dwa centymetry.

Jeśli termin porodu jest odległy, a masz regularną czynność skurczową, natychmiast zgłoś się do swojego lekarza lub do szpitala, który tego dnia ma ostry dyżur. Nie bagatelizuj takich skurczów – mogą one oznaczać przedwczesny poród.

Torba do porodu

Aby uniknąć dodatkowego stresu, zawczasu przygotuj sobie torbę do szpitala. To, co do niej włożysz zależy od miejsca, w którym zaplanowałaś poród. Zabierz ze sobą rzeczy, które zazwyczaj pakujesz w podróż: kosmetyki, środki higieny, szlafrok, kapcie, klapki pod prysznic, ręczniki i przynajmniej dwie koszule (wybierz takie, w których będzie łatwo ci karmić Twojego maluszka, np. rozpinane od góry na guziki). Na sali porodowej dostaniesz specjalną jednorazową koszulę do porodu. W niektórych szpitalach musisz mieć własne podpaski, koniecznie duże. Możesz zaopatrzyć się także w siateczkową bieliznę jednorazową, ale nie może być ona wykonana z fizeliny. Pamiętaj też o dokumentach – weź dowód osobisty, kartę ciąży, dokument potwierdzający grupę krwi, ostatnie wyniki oraz przygotowany plan porodu. 

Przyjęcie do szpitala

Przy przyjęciu do szpitala będziesz musiała wypełnić dokumentację medyczną i podpisać zgody na zabiegi i badania dotyczące ciebie i twojego dziecka. Standardowo dziecku podaje się azotan srebra, witaminę K, szczepienia. Wykonuje się również badania przesiewowe – pulsoksymetryczne, słuchu oraz w kierunku wrodzonych chorób metabolicznych. 

W końcu nadejdzie chwila, na którą tak długo czekaliście: tuż po narodzinach będziesz mogła przytulić swojego maluszka. Będzie to moment, który zapamiętasz na zawsze – przecież właśnie trzymasz w ramionach swój największy skarb.

Co po porodzie?

Kiedy już przytulisz swojego dzidziusia, zostanie on na chwilę zabrany na badania. W każdej placówce panują nieco inne zasady wykonywania pierwszych pomiarów dziecka. Podczas badań stan noworodka zostanie oceniony w skali Apgar. Następnie dziecko wróci do ciebie – zapewnij mu kontakt „skóra do skóry”. Ciesz się tą chwilą, spróbuj też przystawić dziecko do piersi. Początki bywają trudne – i dla ciebie, i dla twojego maluszka. Nie stresuj się jednak, jeśli dziecko nie będzie chciało ssać – jego potrzeby żywieniowe w tej chwili nie są wielkie. W pierwszej dobie dziecko może ulewać wodami płodowymi, jest to jednak zupełnie naturalne i nie powinnaś się tym przejmować. W pierwszych godzinach po porodzie dziecko powinno oddać mocz i smółkę. Płacz dziecka wspomaga perystaltykę jelit i przyspiesza oddanie smółki.

Pamiętaj, że poród to wydarzenie, które stresuje nie tylko was, rodziców, ale także wasze małe dziecko. Po porodzie może być więc one płaczliwe – w ten sposób odreagowuje to, co właśnie się wydarzyło. Nie powinnaś martwić się tym, że nie rozumiesz jeszcze potrzeb swojego dziecka. Musicie się siebie nauczyć, a do tego potrzeba czasu. Bądź cierpliwa również wobec siebie samej.

Po dwóch godzinach po porodzie zostaniesz wraz z dzidziusiem przewieziona na oddział położniczo-noworodkowy. 

Bez rodziny, ale nie bez wsparcia

Rozumiemy, jak trudnym i stresującym wydarzeniem jest poród. Wiemy, że w takich chwilach pragniesz mieć wsparcie najbliższych osób. Musisz jednak zaufać personelowi medycznemu – zdaj się na nich, czerp z ich wiedzy i doświadczenia. Mów otwarcie, czego się boisz. Korzystaj z pomocy. Choć pewnie będzie trudniej, to dasz sobie radę. Pamiętaj, że wszystko to ma na celu uchronienie ciebie i twojego maluszka przed chorobą. Pomyśl o tym, kiedy z małym cudem w ramionach w końcu wrócisz do swojego domu – chyba nigdy wcześniej powrót nie był tak przyjemny.

Żebyś mogła poczuć się jeszcze bardzie bezpieczna, poniżej załączam odnośniki, które w sposób fachowy i rzetelny powiedzą Ci co musisz wiedzieć, jak się przygotować i jak chronić:

  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/zalecenia-dla-kobiet-w-okresie-okoloporodowym-w-zwiazku-z-zakazeniami-sars-cov-2?fbclid=IwAR06my8SwubUP8_gSgNy0ZzVC0R6oJrLd5AYEcG8wSWdhCBEqEMAwUC5yk4
  2. https://www.ptgin.pl/rekomendowana-sciezka-postepowania-dla-kobiet-w-ciazy-covid-19?fbclid=IwAR1MOW5Jn2uyOA5fE1G3KwrKkV0neGoH1_Ska4x4ffm8kJoSDj8Z6Vv3fYk
  3. https://adst.mp.pl/s/www/covid19/ulotka-informacyjna-covid_kobiety-w-ciazy_A4_screen.pdf?fbclid=IwAR2Gxw5mS9zsNVxNSzlaKxKdP4D6xt8Nw1rGoXSC5eH3MUPwi68DRofpaVI

Schemat postępowania według Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa.

foto: pixabay.com

autor: Ewa Sobecka – Akademia Maluszka i Mamy

Akademia Maluszka i Mamy

Poznaj listę 10 powodów, dla których warto nosić, bujać i kołysać swojego maluszka!

Znajdź nas na Facebooku: https://www.facebook.com/maluszekimama

-Reklama-

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

166,958FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
398ObserwującyObserwuj
Zabawa niemowląt na Ceneo.pl

Przeczytaj również

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla uczniów

Prezent na Dzień Dziecka dla ucznia to nie tylko zabawka dostosowana do wieku, ale wiele innych rzeczy, które zajmą mu czas lub pogłębią jego pasję. W tym przypadku bowiem warto trafić z upominkiem w oczekiwania naszej pociechy. Prezentujemy najlepsze prezenty dla uczniów, które wpadły nam w oko.

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla przedszkolaków

Co kupić kilkulatkowi na Dzień Dziecka? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista i wielu rodzicom może przysporzyć trochę kłopotu. Nasz redakcyjny skład zrobił mały rekonesans i wybrał najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla przedszkolaków! Być może wśród nich jest ten jeden wymarzony przez Twoją pociechę?

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla niemowląt

W bogatej ofercie zabawek i akcesoriów można się zatracić, a co dopiero wybrać ten jedyny wymarzony prezent, który ucieszy naszego maluszka. Dzień Dziecka tuż tuż, więc jeśli na samą myśl o prezentach kręci ci się w głowie, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Redakcyjne mamy zrobiły przegląd rynku i wybrały zabawki, które na pewno będą hitem wśród najmłodszych.

Loteria promocyjna HARIBO „Słuchaj z radością”

W dniach od 1 maja do 30 czerwca 2021 HARIBO organizuje loterię „Słuchaj z radością”, w której do wygrania jest ponad 1000 nagród muzycznych oraz nagroda główna – 30 000 zł. Zakup promocyjny obejmuje wszystkie produkty HARIBO, a prosty mechanizm loterii i atrakcyjne nagrody gwarantują doskonałą zabawę.

Innowacyjny laktator Expert 3D Pro – ekspert w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych

Kiedy na świecie pojawia się wyczekiwane przez dziewięć miesięcy maleństwo, świat rodziców zmienia się. Doświadczają oni, co to znaczy „bardziej”. Od tego momentu bardziej się śmieją, czuwają w nocy, przeżywają każdy dzień, czują emocje i kochają najbardziej na świecie. Tak, jak nigdy dotąd nie kochali. Otaczając opieką nowonarodzone dziecko - mamy poszukują rozwiązań i produktów, które będą najlepsze dla nich i dzidziusia. Marka LOVI - ekspert w obszarze ochrony laktacji - w najnowszej kampanii „LOVI, kiedy kochasz najbardziej”, prezentuje innowacyjny laktator Expert 3D Pro, z unikalną na rynku technologią lejka 3D, który jest ekspertem w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych. Dzięki niemu mamy mogą karmić piersią swoje maleństwa pomimo trudności, z jakimi się borykają. I dawać im to, co jest ich zdaniem najlepsze.