-Reklama-teddyeddie

Poród w czasie zarazy. Co czeka cię w szpitalu?

Zapewne planowałaś poród rodzinny, a nikczemny koronawirus pokrzyżował twoje plany. Wiem, że to marne pocieszenie, ale nie jesteś jedyna – przyszłe mamy na całym świecie zmagają się aktualnie z tym problemem. Nie jest łatwo, ale dają sobie radę i wiem, że ty też sobie poradzisz. Musisz wiedzieć, że w szpitalu nie będziesz sama.

-Reklama-

Na pewno będzie inaczej niż sobie wyobrażałaś i będziesz musiała więcej rzeczy zrobić samodzielnie, ale zawsze będziesz mogła liczyć na pomoc doświadczonej położnej i całego zespołu szpitalnego. Nie bój się o nią prosić, mów o swoich obawach. Pamiętaj, że naszym wspólnym celem jest szczęśliwe sprowadzenie twojego Maluszka na świat. Personel medyczny będzie teraz twoim największym sprzymierzeńcem podczas pobytu na sali porodowej i na oddziale.

Czy wybraliście już miejsce, w którym przyjdzie na świat wasze dziecko?

Być może będzie to tam, gdzie zaplanowaliście rodzić, ale może okazać się inaczej. W przypadku rozpoczętej akcji porodowej miejsce porodu może zależeć od tego, który szpital ma akurat ostry dyżur.

Co dla ciebie oznacza „rozpoczęty poród”? Musisz mieć świadomość, że nie zawsze ból i skurcze oznaczają początek akcji porodowej. Może się zdarzyć, że przyjedziesz do szpitala i, po zbadaniu przez położną lub lekarza, zostaniesz odesłana do domu. Nie jest to powód do nerwów czy zmartwień – oznacza to po prostu, że poród tak naprawdę jeszcze się nie rozpoczął. 

O rozpoczętym porodzie mówi się wtedy, gdy wody płodowe odeszły lub się sączą. Regularna czynność skurczowa sprawia, że szyjka macicy się skraca, zgładza i rozwiera. Czasami możesz usłyszeć, że kanał drożny jest na przykład „na dwa palce”. Zostaniesz wtedy odesłana do domu. Nie martw się jednak – takie stwierdzenie nie oznacza, że szyjka macicy rozwarta jest na dwa centymetry.

Jeśli termin porodu jest odległy, a masz regularną czynność skurczową, natychmiast zgłoś się do swojego lekarza lub do szpitala, który tego dnia ma ostry dyżur. Nie bagatelizuj takich skurczów – mogą one oznaczać przedwczesny poród.

Torba do porodu

Aby uniknąć dodatkowego stresu, zawczasu przygotuj sobie torbę do szpitala. To, co do niej włożysz zależy od miejsca, w którym zaplanowałaś poród. Zabierz ze sobą rzeczy, które zazwyczaj pakujesz w podróż: kosmetyki, środki higieny, szlafrok, kapcie, klapki pod prysznic, ręczniki i przynajmniej dwie koszule (wybierz takie, w których będzie łatwo ci karmić Twojego maluszka, np. rozpinane od góry na guziki). Na sali porodowej dostaniesz specjalną jednorazową koszulę do porodu. W niektórych szpitalach musisz mieć własne podpaski, koniecznie duże. Możesz zaopatrzyć się także w siateczkową bieliznę jednorazową, ale nie może być ona wykonana z fizeliny. Pamiętaj też o dokumentach – weź dowód osobisty, kartę ciąży, dokument potwierdzający grupę krwi, ostatnie wyniki oraz przygotowany plan porodu. 

Przyjęcie do szpitala

Przy przyjęciu do szpitala będziesz musiała wypełnić dokumentację medyczną i podpisać zgody na zabiegi i badania dotyczące ciebie i twojego dziecka. Standardowo dziecku podaje się azotan srebra, witaminę K, szczepienia. Wykonuje się również badania przesiewowe – pulsoksymetryczne, słuchu oraz w kierunku wrodzonych chorób metabolicznych. 

W końcu nadejdzie chwila, na którą tak długo czekaliście: tuż po narodzinach będziesz mogła przytulić swojego maluszka. Będzie to moment, który zapamiętasz na zawsze – przecież właśnie trzymasz w ramionach swój największy skarb.

Co po porodzie?

Kiedy już przytulisz swojego dzidziusia, zostanie on na chwilę zabrany na badania. W każdej placówce panują nieco inne zasady wykonywania pierwszych pomiarów dziecka. Podczas badań stan noworodka zostanie oceniony w skali Apgar. Następnie dziecko wróci do ciebie – zapewnij mu kontakt „skóra do skóry”. Ciesz się tą chwilą, spróbuj też przystawić dziecko do piersi. Początki bywają trudne – i dla ciebie, i dla twojego maluszka. Nie stresuj się jednak, jeśli dziecko nie będzie chciało ssać – jego potrzeby żywieniowe w tej chwili nie są wielkie. W pierwszej dobie dziecko może ulewać wodami płodowymi, jest to jednak zupełnie naturalne i nie powinnaś się tym przejmować. W pierwszych godzinach po porodzie dziecko powinno oddać mocz i smółkę. Płacz dziecka wspomaga perystaltykę jelit i przyspiesza oddanie smółki.

Pamiętaj, że poród to wydarzenie, które stresuje nie tylko was, rodziców, ale także wasze małe dziecko. Po porodzie może być więc one płaczliwe – w ten sposób odreagowuje to, co właśnie się wydarzyło. Nie powinnaś martwić się tym, że nie rozumiesz jeszcze potrzeb swojego dziecka. Musicie się siebie nauczyć, a do tego potrzeba czasu. Bądź cierpliwa również wobec siebie samej.

Po dwóch godzinach po porodzie zostaniesz wraz z dzidziusiem przewieziona na oddział położniczo-noworodkowy. 

Bez rodziny, ale nie bez wsparcia

Rozumiemy, jak trudnym i stresującym wydarzeniem jest poród. Wiemy, że w takich chwilach pragniesz mieć wsparcie najbliższych osób. Musisz jednak zaufać personelowi medycznemu – zdaj się na nich, czerp z ich wiedzy i doświadczenia. Mów otwarcie, czego się boisz. Korzystaj z pomocy. Choć pewnie będzie trudniej, to dasz sobie radę. Pamiętaj, że wszystko to ma na celu uchronienie ciebie i twojego maluszka przed chorobą. Pomyśl o tym, kiedy z małym cudem w ramionach w końcu wrócisz do swojego domu – chyba nigdy wcześniej powrót nie był tak przyjemny.

Żebyś mogła poczuć się jeszcze bardzie bezpieczna, poniżej załączam odnośniki, które w sposób fachowy i rzetelny powiedzą Ci co musisz wiedzieć, jak się przygotować i jak chronić:

  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/zalecenia-dla-kobiet-w-okresie-okoloporodowym-w-zwiazku-z-zakazeniami-sars-cov-2?fbclid=IwAR06my8SwubUP8_gSgNy0ZzVC0R6oJrLd5AYEcG8wSWdhCBEqEMAwUC5yk4
  2. https://www.ptgin.pl/rekomendowana-sciezka-postepowania-dla-kobiet-w-ciazy-covid-19?fbclid=IwAR1MOW5Jn2uyOA5fE1G3KwrKkV0neGoH1_Ska4x4ffm8kJoSDj8Z6Vv3fYk
  3. https://adst.mp.pl/s/www/covid19/ulotka-informacyjna-covid_kobiety-w-ciazy_A4_screen.pdf?fbclid=IwAR2Gxw5mS9zsNVxNSzlaKxKdP4D6xt8Nw1rGoXSC5eH3MUPwi68DRofpaVI

Schemat postępowania według Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa.

foto: pixabay.com

autor: Ewa Sobecka – Akademia Maluszka i Mamy

Akademia Maluszka i Mamy

Poznaj listę 10 powodów, dla których warto nosić, bujać i kołysać swojego maluszka!

Znajdź nas na Facebooku: https://www.facebook.com/maluszekimama

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!