-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Poród przedwczesny – skąd się bierze i jak mu zapobiegać?

Poród przedwczesny to poród, który następuje przed 37. tygodniem ciąży lub przed 259. dniem ciąży. Jest to jedna z głównych przyczyn śmierci okołoporodowej i powikłań u noworodków. Wcześniaki są narażone na zaburzenia rozwoju fizycznego i psychicznego, choroby przewlekłe i niepełnosprawność.

-Reklama-

Co to jest poród przedwczesny?

Poród przedwczesny to poród, który następuje przed 37. tygodniem ciąży lub przed 259. dniem ciąży. Oznacza to, że dziecko urodzi się przed osiągnięciem pełnej dojrzałości do życia poza macicą. Częstość występowania porodu przedwczesnego jest na świecie zróżnicowana; największa w krajach Afryki i Azji – około 12%, najmniejsza w Europie – 6,2%. W Polsce porody przedwczesne stanowią około 7% wszystkich porodów. W ciągu ostatnich 20 lat częstość porodów przedwczesnych w niektórych krajach (np. w Wielkiej Brytanii czy krajach skandynawskich) uległa zwiększeniu.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Poród przedwczesny jest zjawiskiem wieloczynnikowym i nie zawsze da się wskazać jedną konkretną przyczynę jego wystąpienia. Niektóre z możliwych czynników ryzyka to:

 • choroby matki, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, mięśniaki macicy
 • wady anatomiczne macicy lub łożyska
 • niewydolność szyjki macicy
 • przebyte wcześniej porody przedwczesne, martwe urodzenie lub poronienia
 • krótki odstęp między ciążami (mniej niż 6 miesięcy)
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego
 • infekcje, zwłaszcza dróg moczowo-płciowych i oddechowych
 • choroby przenoszone drogą płciową
 • ciąża mnoga (np. po zapłodnieniu pozaustrojowym)
 • późny wiek matki (powyżej 35 lat)
 • zły styl życia matki (np. palenie, picie alkoholu, stres, praca fizyczna).

Objawy i rozpoznanie

Pierwsze objawy porodu przedwczesnego, które powinny skłonić kobietę do jak najszybszej wizyty u lekarza, to:

 • krwawienia lub upławy z pochwy
 • skurcze macicy, nawet lekkie lub nieregularne
 • bóle w okolicy lędźwiowej lub podbrzusza
 • pieczenie lub szczypanie przy oddawaniu moczu.

Lekarz może zbadać stan szyjki macicy i ocenić jej długość i rozwarcie. Może także wykonać badania laboratoryjne, takie jak test fibrynogenu rozpuszczalnego (fFN) lub test IL-6 (interleukiny 6), które mogą wskazywać na ryzyko porodu przedwczesnego. Może także zlecić badanie USG, aby sprawdzić stan płodu i łożyska.

Czy poród przedwczesny można zatrzymać?

Celem leczenia porodu przedwczesnego jest opóźnienie porodu do czasu osiągnięcia przez płód pełnej dojrzałości lub zapewnienie mu optymalnych warunków do życia poza macicą. Niektóre z metod leczenia to:

 1. podawanie kortykosteroidów matce, aby przyspieszyć dojrzewanie płuc płodu
 2. podawanie siarczanu magnezu matce, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia mózgu płodu
 3. podawanie leków hamujących skurcze macicy (tokolityków), np. atosybanu lub nifedypiny
 4. podawanie antybiotyków matce w przypadku infekcji lub przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego
 5. wykonanie cięcia cesarskiego w przypadku zagrożenia życia matki lub płodu.

Jak zapobiec porodowi przedwczesnemu?

Nie zawsze da się zapobiec porodowi przedwczesnemu, ale istnieją pewne środki zapobiegawcze, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka jego wystąpienia. Warto zadbać o swoje zdrowie już przed planowaną ciążą i unikać szkodliwych czynników. Ważne jest również regularne odwiedzanie lekarza ginekologa oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia i diety.

Niektóre z zaleceń to:

 • unikanie używek, takich jak papierosy, alkohol i narkotyki
 • dbanie o prawidłową dietę i odpowiednią wagę
 • ograniczenie stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego
 • zgłaszanie lekarzowi wszelkich dolegliwości lub niepokojących objawów
 • leczenie infekcji dróg moczowo-płciowych i chorób przenoszonych drogą płciową
 • stosowanie się do zaleceń lekarza dotyczących częstotliwości i rodzaju badań prenatalnych
 • unikanie niepotrzebnych interwencji medycznych, takich jak indukcja porodu lub cięcie cesarskie.

Jeśli istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, lekarz może zalecić podjęcie określonych działań w celu zmniejszenia tego ryzyka. W przypadku groźby porodu przedwczesnego, lekarz może zalecić hospitalizację ciężarnej kobiety, podanie leków hamujących skurcze macicy oraz wykonanie innych zabiegów medycznych.

Jakie konsekwencje dla matki i dziecka ma poród przedwczesny?

Skutki porodu przedwczesnego dla matki i dziecka mogą być różne w zależności od wieku ciążowego, masy urodzeniowej i stanu zdrowia.

Skutki porodu przedwczesnego dla dziecka mogą być bardzo poważne i długotrwałe. Najczęściej występującym problemem są problemy z oddychaniem, ponieważ płuca dziecka nie są jeszcze w pełni rozwinięte. W przypadku znaczących wcześniaków (urodzonych przed 28. tygodniem ciąży), może pojawić się zespół zaburzeń oddechowych, który wymaga długotrwałej hospitalizacji i leczenia. Ponadto dzieci urodzone przedwcześnie są bardziej narażone na zaburzenia neurologiczne, problemy z sercem, uszkodzenia mózgu oraz inne schorzenia.

Dla matki poród przedwczesny również może być niebezpieczny. Ryzyko wystąpienia powikłań jest większe, jeśli poród ma miejsce przed 34. tygodniem ciąży. W przypadku przedwczesnego porodu matka może doznać powikłań, takich jak infekcje, krwawienia, problemy z układem krążenia, a nawet zawał serca. Ponadto, przedwczesne porody mogą zwiększać ryzyko powikłań w kolejnych ciążach.

foto:canva

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Ekscytujące pomysły na aranżację pokoju dziecięcego. Jakie wnętrze pokocha Twoja pociecha?

Urządzasz pokój dziecięcy? Twoim zadaniem jest stworzenie miejsca, które będzie bezpiecznym azylem, a zarazem krainą nieskończonych możliwości. Jakie pomysły na aranżacje mogą zainteresować Twoje dziecko? Przedstawiamy trzy propozycje: dla małej fanki cukierkowych kolorów, dla przyszłego piłkarza oraz dla młodego odkrywcy natury.

Utrata wagi w ciąży – czy to normalne?

Ciąża to czas, w którym kobieta zwykle przybiera na wadze, aby zapewnić odpowiednie warunki rozwoju dziecka. Jednak niektóre kobiety mogą zauważyć, że tracą na wadze w ciąży, co może być niepokojące. Czy utrata wagi w ciąży jest normalna? Czy może być szkodliwa dla matki i dziecka? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.