-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Pokoik dla dziecka – jak uczynić go bezpiecznym?

Czekając na malucha, który ma się pojawić na świecie, z radością popadamy w szał urządzania mu przestrzeni w naszym domu. W tej euforii czasem zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, dlatego zanim urządzisz pokoik dla dziecka – dowiedz się, o czym musisz pamiętać.

-Reklama-

Pokoik dla dziecka nie zawsze przemyślany

Jednymi z najczęściej przytrafiających się wypadków z udziałem dziecka są te, które przytrafiają się w domu. W dużej mierze winą za to jest nie tylko niedostateczna opieka rodzica, ale także błędy, które popełniono urządzając przestrzeń dla dziecka. Niebezpieczne przedmioty w zasięgu malucha czy niestabilne meble mogą wyrządzić każdemu dziecku ogromną krzywdę. Zobacz o czym pamiętać, urządzając pokoik dla dziecka.

Pokoik dla dziecka – zbiór zasad bezpieczeństwa

Łóżeczko

 • Nie stawiaj go przy oknie. Wiąże się z tym wiele zagrożeń dla dziecka m.in. ryzyko przewiania czy też ułatwiony dostęp do parapetu, na który maluch może się z czasem wdrapywać.
 • Nie trzymaj w nim zbędnych przedmiotów i akcesoriów. Tu liczy się minimalizm. Dodatkowe przykrycia, pieluszki, maskotki, kocyki itd. rodzą ryzyko przyduszenia dziecka podczas snu.
 • Nie kupuj łóżeczka obdrapanego, z odchodzącą farbą. Istnieje niebezpieczeństwo skaleczenia się albo zadławienia się (zatrucia też) kawałkami farby.
 • Nie mocuj baldachimu. To zbędne wyposażenie. Baldachim ogranicza dostęp powietrza do dziecka.
 • Nie kupuj łóżeczka z elementami ozdobnymi, które odstają lub mają kanciaste wykończenie. Być może to ładnie wygląda, ale naraża twoje dziecko na urazy.
 • Nie zaleca się montowania ochraniaczy na całym łóżeczku. Dziecko w nocy może się przydusić, jeśli jego buzia i nosek zostaną zatkane przez miękki ochraniacz. Były takie przypadki śmierci niemowląt.
 • Zaleca się, by dziecko do 6. miesiąca życia spało w pokoju rodziców, dlatego na początku postaw łóżeczko dziecka niedaleko swojego łóżka.
 • Dzieci narażone na śmierć łóżeczkową (np. wcześniaki lub dzieci chore) powinny mieć pod materacem włożoną płytkę do monitorowania oddechu.
 • Nie dopuść, by blisko łóżeczka wisiały jakiekolwiek przewody np. od lampki ściennej czy ładowarki telefonu.
 • Kup łóżeczko atestowane, które ma potwierdzone bezpieczeństwo użytkowania przez małe dzieci.
 • Jeśli planujesz odmalowanie łóżeczka, zadbaj o wygładzenie krawędzi łóżeczka, a do malowania wybierz specjalną, nietoksyczną farbę bezpieczną dla dzieci.
 • Dostosuj wysokość, na której śpi dziecko do jego wieku. Gdy maluch już potrafi usiąść, należy obniżyć łóżeczko.

Inne meble dziecięce

 • Zadbaj o stabilność mebli i przytwierdź je do ściany.
 • Jeśli korzystasz z komody do przewijania, upewnij się, że przewijak dobrze się trzyma i nie stwarza ryzyka przesunięcia.
 • Nie trzymaj na komodzie do przewijania niebezpiecznych akcesoriów np. nożyczek, cążek, lekarstw, ale też drobnych przedmiotów, które mogłoby niepostrzeżenie chwycić dziecko i włożyć np. do buzi.
 • Przewijak powinien znajdować się z dala od gniazdka elektrycznego.
 • Wyposażając regał dla dziecka, zadbaj o to, by na górnych półkach znalazły się najlżejsze przedmioty a najcięższe najniżej.
 • Zabawki połóż na niższych półkach, by ciekawe ich dziecko nie próbowało wspinać się po półkach w celu ich dosięgnięcia.

Okno

 • Zainstaluj zabezpieczenia, które uniemożliwiają szersze otwarcia okna.
 • Nie zostawiaj otwartego okna, gdy maluch jest sam w pokoiku.
 • Najlepsze klamki okienne to takie, które można dodatkowo blokować kluczykiem.
 • Nie wieszaj w oknach firanek zwanych makaronami (same sznurki). W sieci można znaleźć wiele zdjęć pokaleczonych szyi dzieci, które zawisły na takich sznurkach podczas zabawy. To realne ryzyko uduszenia.
 • Nie stosuj sznurków do zawiązywania zasłon, zabeziecz sznurki od rolet lub żaluzji, by nie znajdowały się w zasięgu rąk dziecka.

Pozostałe wyposażenie pokoju dziecięcego

 • Kup zaślepki do gniazdek elektrycznych i zabezpiecz nimi kontakty.
 • Nie trzymaj na wierzchu przedłużaczy czy rozgałęziaczy elektrycznych.
 • Ukryj wszelkie kable.
 • Wieszając karuzelę nad głową dziecka, dokładnie sprawdź jej stabilność i uważaj, by nie montować jej zbyt nisko. Jeśli dziecko złapie zabawkę, zrzuci na siebie całą karuzelę.
 • Nie kupuj dziecku do pokoju drobnych bibelotów, które może włożyć sobie w całości do buzi.
 • Mniejsze zabawki np. klocki pochowaj do szafki lub szuflady i pozwól dziecku na zabawę nimi tylko pod twoim nadzorem.
 • Nie wstawiaj do pokoju dziecka dużych krzeseł, dla ciebie wystarczy wygodny fotel, a dla malucha stabilne plastikowe krzesełko.
 • Zabezpiecz wszelkie kanty mebli specjalnymi nakładkami a gałki szafek połącz blokadami.
 • Kup LED-ową lampkę wtykaną bezpośrednio do kontaktu, która daje bardzo przytłumione światło w nocy. Taka lampka oświetli ci drogę do łóżeczka dziecka i pozwoli skontrolować malucha o każdej porze nocy. Na rynku są inteligentne lampki, które zapalają się tylko w ciemności.
 • Nie kupuj długowłosych (futrzanych) dywanów do pokoiku dziecka. Trudno się je odkurza, więc bywają siedliskiem groźnych dla malucha alergenów.
autor: Sylwia
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.