-Reklama-

Piersi w ciąży – wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć

Piersi w ciąży przechodzą prawdziwą metamorfozę. Nie chodzi tu tylko o to, że zwiększają swój rozmiar, ale również o zmiany w ich strukturze i wiążące się z tym uciążliwości.

-Reklama-

Piersi w ciąży wyglądają inaczej niż przed nią. Wiąże się to oczywiście ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele przyszłej mamy. Nie każda kobieta jednak wie, czego może się spodziewać po swoim biuście w ciągu tych 9 miesięcy. A zmian jest dużo – od tkliwości, bolesności, obrzmienia, przez wyciek siary, po zmianę rozmiaru i wyglądu sutka.

Czy piersi w ciąży stają się większe?

Na skutek zmian hormonalnych zachodzących w ciele ciężarnej już na początku ciąży zaczynają rosnąć piersi i będą rosły aż do samego porodu (a nawet i po nim). To efekt rozpoczynającego się procesu przygotowania do karmienia naturalnego po porodzie. W piersiach zaczyna się rozwijać „mleczna infrastruktura”. Rosnące piersi to również następstwo zwiększającej się tkanki tłuszczowej w ciele. Powiększony biust ciężarna zwykle obserwuje od drugiego miesiąca ciąży, choć wcześniej może już wyraźnie odczuć większą tkliwość sutków lub ich bolesność. To wszystko na skutek m.in. zwiększonego w tym czasie przepływu krwi w organizmie.

O ile może się zwiększyć rozmiar biustu w ciąży?

W czasie całej ciąży zwykle jest to jeden lub dwa rozmiary więcej, ale trzeba wziąć pod uwagę, że każda ciężarna jest inna, a więc jej biust również rządzi się swoimi prawami. Ważną informacją, która się przyda każdej kobiecie w ciąży jest fakt, że po porodzie piersi jeszcze urosną. Biust wypełniony mlekiem może być nawet o połowę większy niż ten w ciąży. Warto to wziąć pod uwagę, wybierając biustonosz do karmienia.

Od czego zależy wielkość piersi w ciąży?

Każda kobieta jest inna, dlatego i piersi u różnych ciężarnych będą w różnych rozmiarach i w różnym tempie rosnąć. Niektóre kobiety w ciąży zauważają gwałtowne zwiększenie rozmiaru, u innych piersi rosną stopniowo. Nie ma na to jednej reguły, wszystko zależy od kobiecego ciała – uwarunkowań genetycznych, gospodarki hormonalnej, tendencji wagowej, rozmiaru sprzed ciąży. Oczywiste jest to, że ciężarne, które bardzo tyją w ciąży, będą też mieć większe piersi od tych kobiet, które nie odnotowują dużych przyrostów wagi.

Czy piersi w ciąży bolą?

Na skutek lepszego ukrwienia, piersi w ciąży stają się bardziej tkliwe i bolesne. Bolesność piersi jest częstym objawem ciąży, który obserwuje się na samym początku. Z czasem ona ustaje, ale na różnych etapach ciąży może powracać. Sutki w ciąży są wrażliwsze i obrzmiałe, co może powodować dyskomfort przy dotyku lub nawet noszeniu zbyt obcisłej bielizny. Do tego dochodzi jeszcze swędzenie skóry na piersiach, która rozciąga się pod wpływem powiększania biustu i traci swoją elastyczność. Na końcówce ciąży piersi są już dość ciężkie, więc mogą pojawić się nawet urazy więzadeł.

Jak wyglądają piersi ciężarnej?

Zmianę w wyglądzie piersi obserwuje się zwykle w drugim trymestrze. Wówczas rozpoczyna się proces laktacji, czyli wytwarzania mleka przez komórki. Zmienia się budowa piersi, powiększają się gruczoły mleczne, rozrastają kanaliki. Poza większym rozmiarem biustu, najwidoczniejszą zmianą jest wygląd brodawek sutkowych i otoczek. Stają się one większe i ciemniejsze. Na skutek dużego przyrostu rozmiaru piersi, na ich skórze mogą pojawić się rozstępy. Podczas procesu laktacji możliwy jest także sporadyczny wyciek z piersi. To wypływa siara, czyli pierwsze, bardzo cenne mleko.

Czy dotykanie piersi w ciąży grozi przedwczesnym porodem?

Nie bez powodu mówi się, że drażnienie brodawek jest jednym ze sposobów przyspieszenia porodu. Ma to jednak raczej zastosowanie na końcówce ciąży, gdy organizm przyszłej mamy osiągnął już gotowość do porodu. Drażnienie sutków powoduje wydzielanie się oksytocyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za skurcze porodowe. Wywołuje on skurcze, ale nie na tyle silne, by zagrozić ciąży niedonoszonej (trzeba jednak uważać z drażnieniem sutków, gdy istnieje ryzyko porodu przedwczesnego).

Jak dbać o piersi w ciąży?

Bardzo istotne dla kondycji piersi i wygody ciężarnej jest zakupienie nowych, większych biustonoszy do noszenia w ciąży. Najlepiej wybrać specjalne biustonosze sportowe lub dla ciężarnych, które uwzględniają większą tkliwość i bolesność piersi – zwykle są bezszwowe, miękkie i wykonane z oddychającego materiału. Można oczywiście nosić w ciąży biustonosz do karmienia, ale tak naprawdę rzadko kiedy pasuje na biust również po urodzeniu dziecka, gdy rozpoczyna się laktacja. Noszenie biustonosza jest bardzo ważne na końcówce ciąży, gdy piersi są już sporych rozmiarów, więcej ważą i mogą powodować ból. Noszenie stanika na tym etapie chroni skórę piersi przed nadmiernych rozciąganiem.

Ważne jest również dbanie o kondycję skóry piersi, by nie swędziała i nie tworzyły się na niej rozstępy. Można temu przeciwdziałać, stosując środki intensywnie nawilżające skórę – najlepiej wybrać takie dedykowane piersiom kobiet w ciąży, bo ich skład uwzględnia wszystkie potrzeby skóry przyszłej mamy. Mimo starań i specjalnych kosmetyków, nie zawsze da się uniknąć rozstępów. W dużej mierze są one uwarunkowane genetycznie.

Dobrze jest również pomyśleć o kondycji fizycznej klatki piersiowej i praktykować w ciąży ćwiczenia na wzmocnienie mięśni w tym obszarze.

Wklęsłe brodawki – co robić?

Czasem przyszłe mamy denerwują się, czy będą mogły normalnie karmić po urodzeniu dziecka z powodu wklęsłych brodawek. Zwykle podczas ciąży brodawki się uwypuklają, ale jeśli to nie następuje – warto zadziałać profilaktycznie i już na etapie ciąży nosić specjalne osłony formujące. Ich zadaniem jest „wyciągnięcie” brodawek i przygotowanie ich do karmienia. Brak takiego działania w ciąży może skutkować problemami z uchwyceniem brodawki przez dziecko po porodzie.

Zobacz jeszcze:

foto: canva

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.