-Reklama-

Piersi w ciąży – wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć

Piersi w ciąży przechodzą prawdziwą metamorfozę. Nie chodzi tu tylko o to, że zwiększają swój rozmiar, ale również o zmiany w ich strukturze i wiążące się z tym uciążliwości.

-Reklama-

Piersi w ciąży wyglądają inaczej niż przed nią. Wiąże się to oczywiście ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele przyszłej mamy. Nie każda kobieta jednak wie, czego może się spodziewać po swoim biuście w ciągu tych 9 miesięcy. A zmian jest dużo – od tkliwości, bolesności, obrzmienia, przez wyciek siary, po zmianę rozmiaru i wyglądu sutka.

Czy piersi w ciąży stają się większe?

Na skutek zmian hormonalnych zachodzących w ciele ciężarnej już na początku ciąży zaczynają rosnąć piersi i będą rosły aż do samego porodu (a nawet i po nim). To efekt rozpoczynającego się procesu przygotowania do karmienia naturalnego po porodzie. W piersiach zaczyna się rozwijać „mleczna infrastruktura”. Rosnące piersi to również następstwo zwiększającej się tkanki tłuszczowej w ciele. Powiększony biust ciężarna zwykle obserwuje od drugiego miesiąca ciąży, choć wcześniej może już wyraźnie odczuć większą tkliwość sutków lub ich bolesność. To wszystko na skutek m.in. zwiększonego w tym czasie przepływu krwi w organizmie.

O ile może się zwiększyć rozmiar biustu w ciąży?

W czasie całej ciąży zwykle jest to jeden lub dwa rozmiary więcej, ale trzeba wziąć pod uwagę, że każda ciężarna jest inna, a więc jej biust również rządzi się swoimi prawami. Ważną informacją, która się przyda każdej kobiecie w ciąży jest fakt, że po porodzie piersi jeszcze urosną. Biust wypełniony mlekiem może być nawet o połowę większy niż ten w ciąży. Warto to wziąć pod uwagę, wybierając biustonosz do karmienia.

Od czego zależy wielkość piersi w ciąży?

Każda kobieta jest inna, dlatego i piersi u różnych ciężarnych będą w różnych rozmiarach i w różnym tempie rosnąć. Niektóre kobiety w ciąży zauważają gwałtowne zwiększenie rozmiaru, u innych piersi rosną stopniowo. Nie ma na to jednej reguły, wszystko zależy od kobiecego ciała – uwarunkowań genetycznych, gospodarki hormonalnej, tendencji wagowej, rozmiaru sprzed ciąży. Oczywiste jest to, że ciężarne, które bardzo tyją w ciąży, będą też mieć większe piersi od tych kobiet, które nie odnotowują dużych przyrostów wagi.

Czy piersi w ciąży bolą?

Na skutek lepszego ukrwienia, piersi w ciąży stają się bardziej tkliwe i bolesne. Bolesność piersi jest częstym objawem ciąży, który obserwuje się na samym początku. Z czasem ona ustaje, ale na różnych etapach ciąży może powracać. Sutki w ciąży są wrażliwsze i obrzmiałe, co może powodować dyskomfort przy dotyku lub nawet noszeniu zbyt obcisłej bielizny. Do tego dochodzi jeszcze swędzenie skóry na piersiach, która rozciąga się pod wpływem powiększania biustu i traci swoją elastyczność. Na końcówce ciąży piersi są już dość ciężkie, więc mogą pojawić się nawet urazy więzadeł.

Jak wyglądają piersi ciężarnej?

Zmianę w wyglądzie piersi obserwuje się zwykle w drugim trymestrze. Wówczas rozpoczyna się proces laktacji, czyli wytwarzania mleka przez komórki. Zmienia się budowa piersi, powiększają się gruczoły mleczne, rozrastają kanaliki. Poza większym rozmiarem biustu, najwidoczniejszą zmianą jest wygląd brodawek sutkowych i otoczek. Stają się one większe i ciemniejsze. Na skutek dużego przyrostu rozmiaru piersi, na ich skórze mogą pojawić się rozstępy. Podczas procesu laktacji możliwy jest także sporadyczny wyciek z piersi. To wypływa siara, czyli pierwsze, bardzo cenne mleko.

Czy dotykanie piersi w ciąży grozi przedwczesnym porodem?

Nie bez powodu mówi się, że drażnienie brodawek jest jednym ze sposobów przyspieszenia porodu. Ma to jednak raczej zastosowanie na końcówce ciąży, gdy organizm przyszłej mamy osiągnął już gotowość do porodu. Drażnienie sutków powoduje wydzielanie się oksytocyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za skurcze porodowe. Wywołuje on skurcze, ale nie na tyle silne, by zagrozić ciąży niedonoszonej (trzeba jednak uważać z drażnieniem sutków, gdy istnieje ryzyko porodu przedwczesnego).

Jak dbać o piersi w ciąży?

Bardzo istotne dla kondycji piersi i wygody ciężarnej jest zakupienie nowych, większych biustonoszy do noszenia w ciąży. Najlepiej wybrać specjalne biustonosze sportowe lub dla ciężarnych, które uwzględniają większą tkliwość i bolesność piersi – zwykle są bezszwowe, miękkie i wykonane z oddychającego materiału. Można oczywiście nosić w ciąży biustonosz do karmienia, ale tak naprawdę rzadko kiedy pasuje na biust również po urodzeniu dziecka, gdy rozpoczyna się laktacja. Noszenie biustonosza jest bardzo ważne na końcówce ciąży, gdy piersi są już sporych rozmiarów, więcej ważą i mogą powodować ból. Noszenie stanika na tym etapie chroni skórę piersi przed nadmiernych rozciąganiem.

Ważne jest również dbanie o kondycję skóry piersi, by nie swędziała i nie tworzyły się na niej rozstępy. Można temu przeciwdziałać, stosując środki intensywnie nawilżające skórę – najlepiej wybrać takie dedykowane piersiom kobiet w ciąży, bo ich skład uwzględnia wszystkie potrzeby skóry przyszłej mamy. Mimo starań i specjalnych kosmetyków, nie zawsze da się uniknąć rozstępów. W dużej mierze są one uwarunkowane genetycznie.

Dobrze jest również pomyśleć o kondycji fizycznej klatki piersiowej i praktykować w ciąży ćwiczenia na wzmocnienie mięśni w tym obszarze.

Wklęsłe brodawki – co robić?

Czasem przyszłe mamy denerwują się, czy będą mogły normalnie karmić po urodzeniu dziecka z powodu wklęsłych brodawek. Zwykle podczas ciąży brodawki się uwypuklają, ale jeśli to nie następuje – warto zadziałać profilaktycznie i już na etapie ciąży nosić specjalne osłony formujące. Ich zadaniem jest „wyciągnięcie” brodawek i przygotowanie ich do karmienia. Brak takiego działania w ciąży może skutkować problemami z uchwyceniem brodawki przez dziecko po porodzie.

Zobacz jeszcze:

foto: canva
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również