-Reklama-

Jak oduczyć obgryzania paznokci?

Obgryzanie paznokci to częsty nawyk u dzieci. Walka z tym przyzwyczajaniem jest trudna, ale niekoniecznie skazana na porażkę. Jak oduczyć obgryzania paznokci? Poznaj najlepsze metody!

-Reklama-

Nawyk obgryzania paznokci nazywany jest onychofagią. Jest to notoryczne gryzienie paznokci, zwykle związane ze stresem, głodem lub nudą. Najczęściej obgryzanie dotyczy wszystkich palców i jest to nawyk przypisywany zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Paznokcie obgryza podobno około 30% w wieku 7-10 lat i aż 45% nastolatków. Tak wysokie statystyki potwierdzają, że to problem dość powszechny.

Obgryzanie paznokci – przyczyny

Jeśli twoje dziecko obgryza paznokcie, zanim zaczniesz z tym walczyć, musisz poznać przyczynę. Wyeliminowanie czynnika wyzwalającego nawyk jest tu najważniejsze. A powodów obgryzania paznokci jest dużo.

  • Próba pocieszenia, dodania sobie otuchy – dzieci obgryzają paznokcie, gdy czują się niepewnie lub są smutne.
  • Nuda – brak zajęcia dla rączek to powód, dla którego w ostateczności palce lądują w buzi. Dzieci najczęściej obgryzają paznokcie, siedząc przed telewizorem lub przyglądając się zabawie.
  • Stres i lęk – znalezienie się w stresującej sytuacji często sprawia, że dzieci wkładają palce do buzi. To taka forma odreagowania i próba uspokojenia emocji. Czym najczęściej stresują się dzieci? Zwykle są to takie sytuacje jak: kłótnia rodziców, utrata kogoś bliskiego, przeprowadzka, zmiana przedszkola lub szkoły, dokuczanie przez kolegów, presja w szkole, lęk przed karą.
  • Pasożyty – obgryzanie paznokci może być jednym z objawów występowania pasożytów u dziecka np. owsicy.
  • Genetyka – geny bardzo silnie dochodzą do głosu w tej kwestii. Jeśli jako dziecko miałaś problem z obgryzaniem paznokci, jest duże prawdopodobieństwo, że twoje dziecko też będzie miało ten nawyk.
  • Naśladowanie innych – obgryzaniem paznokci można się „zarazić” tzn. dziecko często naśladuje zachowania dorosłych, bo mu imponują. Spędzając czas z rodzeństwem lub kolegami, którzy obgryzają paznokcie, też może wpaść w ten sam nałóg.

Obgryzanie paznokci – konsekwencje

Obgryzanie paznokci poza zniszczonymi i zdeformowanymi płytkami paznokciowymi może mieć również inne konsekwencje, szkodliwe dla zdrowia dziecka. Może tu wystąpić np. pogorszenie stanu psychicznego dziecka, jeśli nasza pociecha zdaje sobie sprawę z nałogu i jego nieakceptowania przez otoczenie. Dzieci z tego powodu mogą czuć się gorsze i napiętnowane, a dodatkową frustracją jest dla nich trudność w przezwyciężeniu nawyku. Obgryzanie paznokci może zniekształcać opuszki palców i pozostawić po sobie pamiątkę na całe życie. Dużym zagrożeniem jest również skupisko bakterii, jakie znajdują się w obrębie paznokci. Dzieci bywają nosicielami enterobakterii. Bakterie przenoszą np. do jamy ustnej wywołując stany zapalne dziąseł, opryszczkę. Obgryzanie paznokci sprzyja również zarażaniu pasożytami, a uszkodzony naskórek w obrębie paznokci może zwiększać ryzyko zakażeń bakteryjnych i grzybiczych tych okolic. Trzeba również wspomnieć o szkodliwości wielu innych substancji, które dostają się do jamy ustnej razem z palcami. Na dłoniach, które w ciągu dnia bezpośrednio stykają się z ogromną ilością zanieczyszczonych przedmiotów, jest wiele toksyn, które mogą mieć wpływ na zdrowie dziecka.

Obgryzanie paznokci – czy z tego się wyrasta?

Sam nawyk nigdy nie ustanie, jeśli nie zostaną wyeliminowane czynniki, które go wywołały. Wokół nas jest przecież mnóstwo dorosłych osób, które nadal przegrywają walkę z nałogiem. Wiele zależy od rodzica, który im szybciej rozpozna problem i zareaguje, daje swojemu dziecku szansę na pozbycie się nałogu obgryzania paznokci. U starszych dzieci, które są świadome nawyku, musi dojść również samokontrola i chęć wyleczenia. Dopiero wtedy leczenie może okazać się skuteczne.

Jak oduczyć obgryzania paznokci?

Istnieje kilka sposobów odzwyczajenia dziecka od obgryzania paznokci i najważniejsze jest dobranie takiej metody, która podziała na naszą pociechę. Oto najpopularniejsze sposoby, jak oduczyć obgryzania paznokci.

Rozmowa i wsparcie

Jeśli znasz przyczynę tego nawyku, staraj się ją wyeliminować z życia dziecka. Porozmawiaj o jego lękach, stresujących momentach, wzmocnij jego poczucie wartości. Nie zostawiaj swojej pociechy samej ze swoimi „małymi-dużymi” problemami, bądź dla niego wsparciem, wspólnie szukajcie rozwiązań. Gdy tylko widzisz, że dziecko wkłada palce do ust, odwracaj jego uwagę i rozmawiaj o tym, co czuje.

Świadomość

Dziecko powinno wiedzieć, że obgryzanie paznokci nie jest dobre dla jego zdrowia. Łatwiej jest zerwać z nałogiem, jeśli wiemy, że jest on bardzo szkodliwy. Opowiedz o przenoszonych bakteriach i wywoływanych zakażeniach. Jeśli dziecko jest starsze, pokaż mu np. w internecie zdjęcia zdeformowanych obgryzaniem paznokci.

Nagroda

Małe dzieci chętnie podejmują się czynności, które są nagradzane. Ustal ze swoim dzieckiem cel i pozwól mu do niego dążyć, by otrzymał wymarzoną nagrodę. Na początku mogą to być małe sukcesy np. 3 dni bez obgryzania, z czasem można to wydłużyć, zwiększając jednocześnie atrakcyjność nagrody.

Przeszkoda

W aptece są do kupienia płyny, którymi pokrywa się płytkę paznokcia. Mają one okropny smak (gorzki i szczypiący, ale nie są toksyczne) i każde włożenie palców do buzi powoduje natychmiastowe zniechęcenie. Innym sposobem, będącym przeszkodą w obgryzaniu jest naklejanie plasterków na palce. Zakrywając nimi paznokcie, chronimy je przed gryzieniem. W bardzo poważnych przypadkach, gdy obgryzanie paznokci wiąże się również z rozległymi ranami na wokół nich, można zastosować bawełniane rękawiczki, które całkowicie zablokują dostęp do skóry dłoni.

Manicure

Jeśli twoja córka nagminnie obgryza paznokcie, zrób jej manicure. Pomaluj jej paznokcie lakierem dla dzieci, zrób ładne wzorki i komplementuj wygląd paluszków. Pozwól córce chwalić się swoimi pięknymi paznokciami i tłumacz, że ładne paznokcie dodają jej uroku, a obgryzione do niej nie pasują.

Walka z nudą

Bardzo często dzieci obgryzają paznokcie w momencie, gdy nie mają co z robić z rękami. Z tego powodu staraj się nie dopuszczać, by dziecko np. oglądało telewizję czy słuchało czegoś bez zajęcia czymś rąk. Można zakupić dowolnego rodzaju odstresowywacz np. piłkę sensoryczną (miękką, z kolcami), tzw. fidget z przyciskami lub zabawkę do ugniatania (tzw. squishy) i dawać je do zabawy podczas biernej rozrywki.

Leczenie farmakologiczne

W najcięższych przypadkach nawyku obgryzania paznokci, gdy każda inna metoda zawodzi, a za nałogiem stoją poważne zaburzenia – jedyną skuteczną pomocą są środki farmakologiczne m. in. leki antydepresyjne i przeciwpsychotyczne.

Zobacz jeszcze:

Ból brzucha u dziecka

Autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?

Udrażnianie jajowodów – zabieg dla kobiet z problemami z płodnością

Wiele kobiet marzy o byciu matkami, ale nie wszystkie mogą spełnić to marzenie. Jedną z przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów, czyli zablokowanie drogi, którą musi przebyć komórka jajowa, aby spotkać się ze spermą i zostać zapłodniona. Niedrożność jajowodów może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak infekcje, endometrioza, ciąża pozamaciczna, poronienie, operacje czy antykoncepcja. W takim przypadku naturalne poczęcie jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Jednym ze sposobów leczenia niedrożności jajowodów jest udrażnianie jajowodów - zabieg, który polega na usunięciu zrostów lub polipów z jajowodów i przywróceniu im prawidłowej drożności.

Jak przekonać dziecko do noszenia czapki? Porady dla rodziców

Czapka to nie tylko modny dodatek, ale również niezbędna ochrona przed zimnem, wiatrem, słońcem czy deszczem. Czapka zapobiega utracie ciepła przez organizm i zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie, grypę czy anginę. Czapka jest więc ważnym elementem garderoby każdego dziecka, zwłaszcza w zimie i w lecie.

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.