-Reklama-

Ból brzucha u dziecka

Ból brzucha to często spotykana dolegliwość, która dokucza wielu maluszkom. Chociaż jego przyczyny najczęściej są proste i powiązane np. z niewłaściwą dietą, przejedzeniem lub stresem okresu rozwojowego, nie należy tego bagatelizować. Ból brzucha u dziecka to także symptom m.in. biegunki czy zapalenia wyrostka robaczkowego, które są już naprawdę groźne dla małego organizmu. Jak rozpoznać czy z brzuszkiem naszej pociechy dzieje się coś niepokojącego – podpowiada ekspert – lekarz, pediatra.

-Reklama-

Bóle brzucha mogą być tępe, ostre lub skurczowe. Dodatkowo, często nie są jedyną oznaką, że z organizmem dziecka dzieje się coś niedobrego. Charakter symptomów, a także analiza okoliczności, np. to czy dziecko zjadło coś co mogłoby wywołać ból, pozwoli na szybką diagnozę. Mimo to, w sytuacjach kiedy nie jesteśmy pewni, bądź co gorsza, objawy nie ustępują, koniecznie trzeba udać się do lekarza, który rozwieje nasze wątpliwości.

Ból brzucha u dziecka może występować w wielu chorobach – od zatruć pokarmowych, przez anginę, kolkę, różnego rodzaju zakażenia, po alergię pokarmową, wgłobienie jelita czy zapalenie wyrostka robaczkowego. Jeśli wywiad z rodzicem nie przyniesie rozwiązania, należy wykonać szereg badań laboratoryjnych oraz USG jamy brzusznej, które pomogą w ustaleniu przyczyny. Najważniejsze, aby bólu brzucha u dziecka nie bagatelizować, co może doprowadzić do zaostrzenia stanu chorobowego” – powiedział dr n.med. Paweł Grzesiowski, pediatra.

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha

Najczęstszą i jednocześnie najłagodniejszą przyczyną bólu małego brzuszka jest zatrucie pokarmowe, które najłatwiej rozpoznać po towarzyszącej mu biegunce. Jak wynika z raportu marki Tasectan, aż 69% dzieci mających problemy z rozwolnieniem, skarży się również na bolący brzuszek. Warto zastanowić się co nasze dziecko jadło danego dnia. Możliwe, że zatrucie to nic innego jak nietolerancja któregoś z pokarmów, np. mleka, jajek bądź produktów zawierających gluten. W takiej sytuacji, gdy tylko dziecko wydobrzeje, należy wykonać testy alergologiczne. Doraźnie warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i uzupełnieniu elektrolitów, ponieważ w organizmie małego człowieka bardzo szybko dochodzi do odwodnienia. Poza wodą i elektrolitami, warto stosować herbatkę z mięty lub rumianku, która dodatkowo działa przeciwzapalnie i rozluźniająco. Jeśli dodatkowo maluch ma mdłości, dobrze sprawdzi się również napój z imbiru. Z kolei, aby skrócić czas trwania biegunki należy pamiętać o preparacie przeciwbiegunkowym.

Jeśli dziecko skarży się na ból brzucha, a my zaobserwowaliśmy u niego brak stolca w ciągu ostatnich 2 dni, możliwe, że maluch cierpi na zaparcie. W tej sytuacji warto do diety wprowadzić, bądź zwiększy
ilość produktów bogatych w błonnik. Płatki owsiane, musli, warzywa i owoce, a zwłaszcza suszone śliwki, morele i rodzynki, w połączeniu z odpowiednią ilością wody, powinny w naturalny sposób zaradzić tej przypadłości.

Najgroźniejszą przyczyną bólu brzucha, której nie można lekceważyć, jest zapalenia wyrostka robaczkowego. Jeśli dziecko skarży się na bardzo silny ból z prawej strony, który dodatkowo, po naciśnięciu danego miejsca, jest jeszcze silniejszy po zwolnieniu ucisku – nie możemy tego zbagatelizować. W tego typu sytuacji nie ma miejsca na domowe sposoby i należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zapalenie wyrostka robaczkowego dotyka niemal 15% populacji i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zabiegów operacyjnych jamy brzusznej, dlatego nie należy popadać w panikę. Szybka diagnoza pozwoli na odpowiednie leczenie.

Wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!