-Reklama-

Odgłos kliknięcia z ciążowego brzucha

Bardzo często ciężarne zadają pytania o dziwne odgłosy dochodzące z ich brzuchów. Szczególnie intrygującym jest kliknięcie, porównywane do dźwięku strzykania. Ponieważ w żadnym poradniku ciążowym nie piszą o takich odgłosach, przyszłe mamy zwykle się bardzo tym niepokoją. Czy mają powód?

-Reklama-

Dziwne odgłosy z brzucha

Odgłos kliknięcia jest wyjątkowo frapujący i patrząc na wpisy na naszym fanpage’u – dość popularny wśród odczuwanych objawów ciąży. Oto kilka takich wiadomości od was:

„Hej. Dziewczyny, wiem że to dziwne pytanie. Jestem w 9 miesiącu, i czasem jak mała się kręci usłyszę pojedyncze jakby pstryknięcie lub  kliknięcie…? jestem pewna, że odgłos jest z brzucha Czy któraś z Was ma podobnie?”

„Jestem w 30 tc. wczoraj zauważyłam tzn usłyszałam strzelanie (jak w palcach czasami strzeli), pstryknięcie  w brzuchu. Czytałam, że to może dziecko się rusza i strzela bąbelkami w jelitach. Czy któraś z was też tak miała? (I nie jest to czkawka, bo to rozróżniam)”

„Witam. Obecnie 36 tc. Wczoraj raz usłyszałam takie jakby  pstrykniecie  w brzuszku, ale za bardzo nie przywiązywałam do tego uwagi. Jednak dziś przy ruchach córy poczułam znów to samo. To takie charakterystyczne pstrykniecie – jakby coś pękło (?), jakiś pęcherzyk? To na pewno nie czkawka dzidzi ani kopniak. Czy któraś z Pań miała coś podobnego i wie może co to może być?”

Jak widać, te dźwięki zwykle rozpoznają u siebie kobiety w zaawansowanej ciąży. Nie są bolesne, ale rzeczywiście dość głośne. Trzask to nie jest odgłos, który nam się dobrze kojarzy, dlatego, gdy go słyszymy w ciąży, wyobraźnia podpowiada najgorsze scenariusze. Lekarze nie zawsze potrafią odpowiedzieć na pytanie przyszłej mamy, czym są owe tajemnicze dźwięki. Jak już wspominałam, odpowiedzi nie znajdziemy również w poradnikach ciążowych. Ginekolodzy i położne zwykle uspokajają ciężarne, że to całkiem naturalne, choć wytłumaczeń tych odgłosów może być tak naprawdę kilka.

Dlaczego w brzuchu mi coś strzela? Oto prawdopodobne scenariusze

  • Strzykanie w kościach

Odgłos kliknięcia może być dźwiękiem strzelających stawów u malucha. Dziecko w brzuchu mamy jest bardzo wygimnastykowane i przybiera różne, dziwne pozycje. Przy nagłej zmianie pozycji, stawy mogą strzelać. Zresztą tak samo jak u dorosłych, którzy np. po dłuższym siedzeniu nagle wstają. Takie strzykanie w kościach jest normalnym zjawiskiem u każdego w tej sytuacji.

  • Rozciągające się więzadła

Więzadła odgrywają w ciąży bardzo ważną rolę – podtrzymują macicę w miednicy. W trakcie ciąży rozciągają się i grubieją. Ich rozciąganie może wywoływać bóle, ale też powodować właśnie dźwięk podobny do strzelania czy pyknięcia.

  • Chlupiące wody

Niektóre ruchy dziecka sprawiają, że wody płodowe się wzburzają i uderzają o ścianki worka owodniowego z dużą siłą. Takie „obijanie się” wód może generować charakterystyczny dźwięk przypominający chlupnięcie.

  • Maluch wydaje dźwięki

Choć dziecko w brzuchu nie jest zdolne do wydawania typowych dźwięków przy użyciu strun głosowych,  może tak ułożyć usta, by ten odgłos jednak został wygenerowany. Maluch często otwiera buzię w brzuchu i połyka wody płodowe, dlatego odgłos cmoknięcia czy mlaśnięcia nie powinien nikogo dziwić.

  • Dziecko uciska na jelita

Jeśli w jelitach matki zalegają gazy, uciśnięcie jelit przez dziecko np. nóżkami, powoduje przemieszczanie się tych gazów. Tej sytuacji towarzyszą dźwięki przypominające pyknięcie.

  • Pękanie pęcherza płodowego

Część mam, którym odeszły wody płodowe, wspomina, że zanim to się stało, usłyszały charakterystyczne kliknięcie. Był to odgłos pękającego pęcherza płodowego, który uwolnił zgromadzone w nim wody. Jeśli więc usłyszysz dziwny dźwięk pękania czy strzelania, a chwilę potem zaczną ci odchodzić wody płodowe, nie ma powodów do niepokoju. To całkiem normalne.

Zobacz jeszcze:

Napinanie się (stawianie, twardnienie) brzucha w ciąży. Skąd się bierze?

Czytanie z ciążowego brzucha
autor: iguana
Foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również