-Reklama-

Odgłos kliknięcia z ciążowego brzucha

-Reklama-

Bardzo często ciężarne zadają pytania o dziwne odgłosy dochodzące z ich brzuchów. Szczególnie intrygującym jest kliknięcie, porównywane do dźwięku strzykania. Ponieważ w żadnym poradniku ciążowym nie piszą o takich odgłosach, przyszłe mamy zwykle się bardzo tym niepokoją. Czy mają powód?

Dziwne odgłosy z brzucha

Odgłos kliknięcia jest wyjątkowo frapujący i patrząc na wpisy na naszym fanpage’u – dość popularny wśród odczuwanych objawów ciąży. Oto kilka takich wiadomości od was:

„Hej. Dziewczyny, wiem że to dziwne pytanie. Jestem w 9 miesiącu, i czasem jak mała się kręci usłyszę pojedyncze jakby pstryknięcie lub  kliknięcie…? jestem pewna, że odgłos jest z brzucha Czy któraś z Was ma podobnie?”

„Jestem w 30 tc. wczoraj zauważyłam tzn usłyszałam strzelanie (jak w palcach czasami strzeli), pstryknięcie  w brzuchu. Czytałam, że to może dziecko się rusza i strzela bąbelkami w jelitach. Czy któraś z was też tak miała? (I nie jest to czkawka, bo to rozróżniam)”

„Witam. Obecnie 36 tc. Wczoraj raz usłyszałam takie jakby  pstrykniecie  w brzuszku, ale za bardzo nie przywiązywałam do tego uwagi. Jednak dziś przy ruchach córy poczułam znów to samo. To takie charakterystyczne pstrykniecie – jakby coś pękło (?), jakiś pęcherzyk? To na pewno nie czkawka dzidzi ani kopniak. Czy któraś z Pań miała coś podobnego i wie może co to może być?”

Jak widać, te dźwięki zwykle rozpoznają u siebie kobiety w zaawansowanej ciąży. Nie są bolesne, ale rzeczywiście dość głośne. Trzask to nie jest odgłos, który nam się dobrze kojarzy, dlatego, gdy go słyszymy w ciąży, wyobraźnia podpowiada najgorsze scenariusze. Lekarze nie zawsze potrafią odpowiedzieć na pytanie przyszłej mamy, czym są owe tajemnicze dźwięki. Jak już wspominałam, odpowiedzi nie znajdziemy również w poradnikach ciążowych. Ginekolodzy i położne zwykle uspokajają ciężarne, że to całkiem naturalne, choć wytłumaczeń tych odgłosów może być tak naprawdę kilka.

Dlaczego w brzuchu mi coś strzela? Oto prawdopodobne scenariusze

  • Strzykanie w kościach
-Reklama-

Odgłos kliknięcia może być dźwiękiem strzelających stawów u malucha. Dziecko w brzuchu mamy jest bardzo wygimnastykowane i przybiera różne, dziwne pozycje. Przy nagłej zmianie pozycji, stawy mogą strzelać. Zresztą tak samo jak u dorosłych, którzy np. po dłuższym siedzeniu nagle wstają. Takie strzykanie w kościach jest normalnym zjawiskiem u każdego w tej sytuacji.

  • Rozciągające się więzadła

Więzadła odgrywają w ciąży bardzo ważną rolę – podtrzymują macicę w miednicy. W trakcie ciąży rozciągają się i grubieją. Ich rozciąganie może wywoływać bóle, ale też powodować właśnie dźwięk podobny do strzelania czy pyknięcia.

  • Chlupiące wody

Niektóre ruchy dziecka sprawiają, że wody płodowe się wzburzają i uderzają o ścianki worka owodniowego z dużą siłą. Takie „obijanie się” wód może generować charakterystyczny dźwięk przypominający chlupnięcie.

  • Maluch wydaje dźwięki

Choć dziecko w brzuchu nie jest zdolne do wydawania typowych dźwięków przy użyciu strun głosowych,  może tak ułożyć usta, by ten odgłos jednak został wygenerowany. Maluch często otwiera buzię w brzuchu i połyka wody płodowe, dlatego odgłos cmoknięcia czy mlaśnięcia nie powinien nikogo dziwić.

  • Dziecko uciska na jelita

Jeśli w jelitach matki zalegają gazy, uciśnięcie jelit przez dziecko np. nóżkami, powoduje przemieszczanie się tych gazów. Tej sytuacji towarzyszą dźwięki przypominające pyknięcie.

  • Pękanie pęcherza płodowego

Część mam, którym odeszły wody płodowe, wspomina, że zanim to się stało, usłyszały charakterystyczne kliknięcie. Był to odgłos pękającego pęcherza płodowego, który uwolnił zgromadzone w nim wody. Jeśli więc usłyszysz dziwny dźwięk pękania czy strzelania, a chwilę potem zaczną ci odchodzić wody płodowe, nie ma powodów do niepokoju. To całkiem normalne.

Zobacz jeszcze:

Napinanie się (stawianie, twardnienie) brzucha w ciąży. Skąd się bierze?

Czytanie z ciążowego brzucha

autor: iguana
Foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Gry dla dzieci kreatywnych – bawią i rozwijają umiejętności!

W dobie elektroniki i wszelkich innych rozrywek tego typu, dobre gry planszowe są na wagę złota! Wybrałyśmy dla was kilka propozycji, które...

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki dla dwulatka

Dwa lata to czas dynamicznego rozwoju dziecka, dlatego warto wspierać go rozmaitymi aktywnościami pobudzającymi jego mózg. Warto sięgnąć między innymi po obrazki do kolorowania. W tym artykule znajdziesz gotowe do wydruku kolorowanki dla dwulatka. Wspieraj swoje dziecko w rozwoju.

Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni

Przyjaźń to jeden z najcenniejszych darów od losu. Na jej cześć powstało wiele utworów, na jej temat napisano wiele pięknych słów. Oto...

Gry dla dzieci kreatywnych – bawią i rozwijają umiejętności!

W dobie elektroniki i wszelkich innych rozrywek tego typu, dobre gry planszowe są na wagę złota! Wybrałyśmy dla was kilka propozycji, które...

Majtki okresowe. Czy to naprawdę działa?

Podpaski i tampony już dawno przestały być jedynym środkiem zabezpieczającym w czasie menstruacji. Kobiety coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne i zdrowsze....

Jak opiekować się noworodkiem? Radzi położna środowiskowa

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem....