-Reklama-
-Reklama-

Odgłos kliknięcia z ciążowego brzucha

-Reklama-

Bardzo często ciężarne zadają pytania o dziwne odgłosy dochodzące z ich brzuchów. Szczególnie intrygującym jest kliknięcie, porównywane do dźwięku strzykania. Ponieważ w żadnym poradniku ciążowym nie piszą o takich odgłosach, przyszłe mamy zwykle się bardzo tym niepokoją. Czy mają powód?

Dziwne odgłosy z brzucha

Odgłos kliknięcia jest wyjątkowo frapujący i patrząc na wpisy na naszym fanpage’u – dość popularny wśród odczuwanych objawów ciąży. Oto kilka takich wiadomości od was:

„Hej. Dziewczyny, wiem że to dziwne pytanie. Jestem w 9 miesiącu, i czasem jak mała się kręci usłyszę pojedyncze jakby pstryknięcie lub  kliknięcie…? jestem pewna, że odgłos jest z brzucha Czy któraś z Was ma podobnie?”

„Jestem w 30 tc. wczoraj zauważyłam tzn usłyszałam strzelanie (jak w palcach czasami strzeli), pstryknięcie  w brzuchu. Czytałam, że to może dziecko się rusza i strzela bąbelkami w jelitach. Czy któraś z was też tak miała? (I nie jest to czkawka, bo to rozróżniam)”

“Witam. Obecnie 36 tc. Wczoraj raz usłyszałam takie jakby  pstrykniecie  w brzuszku, ale za bardzo nie przywiązywałam do tego uwagi. Jednak dziś przy ruchach córy poczułam znów to samo. To takie charakterystyczne pstrykniecie – jakby coś pękło (?), jakiś pęcherzyk? To na pewno nie czkawka dzidzi ani kopniak. Czy któraś z Pań miała coś podobnego i wie może co to może być?”

Jak widać, te dźwięki zwykle rozpoznają u siebie kobiety w zaawansowanej ciąży. Nie są bolesne, ale rzeczywiście dość głośne. Trzask to nie jest odgłos, który nam się dobrze kojarzy, dlatego, gdy go słyszymy w ciąży, wyobraźnia podpowiada najgorsze scenariusze. Lekarze nie zawsze potrafią odpowiedzieć na pytanie przyszłej mamy, czym są owe tajemnicze dźwięki. Jak już wspominałam, odpowiedzi nie znajdziemy również w poradnikach ciążowych. Ginekolodzy i położne zwykle uspokajają ciężarne, że to całkiem naturalne, choć wytłumaczeń tych odgłosów może być tak naprawdę kilka.

Dlaczego w brzuchu mi coś strzela? Oto prawdopodobne scenariusze

  • Strzykanie w kościach
-Reklama-

Odgłos kliknięcia może być dźwiękiem strzelających stawów u malucha. Dziecko w brzuchu mamy jest bardzo wygimnastykowane i przybiera różne, dziwne pozycje. Przy nagłej zmianie pozycji, stawy mogą strzelać. Zresztą tak samo jak u dorosłych, którzy np. po dłuższym siedzeniu nagle wstają. Takie strzykanie w kościach jest normalnym zjawiskiem u każdego w tej sytuacji.

  • Rozciągające się więzadła

Więzadła odgrywają w ciąży bardzo ważną rolę – podtrzymują macicę w miednicy. W trakcie ciąży rozciągają się i grubieją. Ich rozciąganie może wywoływać bóle, ale też powodować właśnie dźwięk podobny do strzelania czy pyknięcia.

  • Chlupiące wody

Niektóre ruchy dziecka sprawiają, że wody płodowe się wzburzają i uderzają o ścianki worka owodniowego z dużą siłą. Takie „obijanie się” wód może generować charakterystyczny dźwięk przypominający chlupnięcie.

  • Maluch wydaje dźwięki

Choć dziecko w brzuchu nie jest zdolne do wydawania typowych dźwięków przy użyciu strun głosowych,  może tak ułożyć usta, by ten odgłos jednak został wygenerowany. Maluch często otwiera buzię w brzuchu i połyka wody płodowe, dlatego odgłos cmoknięcia czy mlaśnięcia nie powinien nikogo dziwić.

  • Dziecko uciska na jelita

Jeśli w jelitach matki zalegają gazy, uciśnięcie jelit przez dziecko np. nóżkami, powoduje przemieszczanie się tych gazów. Tej sytuacji towarzyszą dźwięki przypominające pyknięcie.

  • Pękanie pęcherza płodowego

Część mam, którym odeszły wody płodowe, wspomina, że zanim to się stało, usłyszały charakterystyczne kliknięcie. Był to odgłos pękającego pęcherza płodowego, który uwolnił zgromadzone w nim wody. Jeśli więc usłyszysz dziwny dźwięk pękania czy strzelania, a chwilę potem zaczną ci odchodzić wody płodowe, nie ma powodów do niepokoju. To całkiem normalne.

Zobacz jeszcze:

Napinanie się (stawianie, twardnienie) brzucha w ciąży. Skąd się bierze?

Czytanie z ciążowego brzucha

autor: iguana
Foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Gry, które bawią i uczą!

Jak doskonale wiecie - jeśli chodzi o gry i zabawki - jesteśmy dosyć stanowcze. Wiadomo, mamy mają wymagania! Ale tak naprawdę to...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
406ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Największy konkurs fotograficzny na świecie CEWE Photo Award 2021 – wyjątkowa wystawa w centrum Wrocławia

Od 30 września do 22 października 2021 roku na wrocławskim rynku będzie można podziwiać prace laureatów największego na świecie konkursu fotograficznego CEWE...

A na zdrowie… lemoniada!

Są rzeczy, które wykluczają się tylko z pozoru. Słodki, a bez cukru? Lemoniada jesienią? Napój w butelce, a zdrowy? Pełnia smaku bez...

Wszystko, co warto wiedzieć o baloniku Aniball

Balonik Aniball to produkt medyczny, który wspiera świadome przygotowanie do porodu oraz pomaga w regeneracji tkanek w okresie połogu. Aż do 63%...

Kolka niemowlęca. Mamy dzielą się sposobami na kolkę

Bywa prawdziwym utrapieniem i ciężką próbą już na początku macierzyństwa. Kolka niemowlęca potrafi dać w kość nie tylko dziecku, ale i rodzicom,...

Małe dziecko u fryzjera. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Pierwsze strzyżenie dziecka to bardzo przeżywane doświadczenie. Zarówno przez mamę, jak i samo dziecko. Kiedy jest najlepszy moment, by ostrzyc dziecko w...