-Reklama-

Oczyszczanie przed porodem. Wszystko, co powinnaś o tym wiedzieć.

Oczyszczaniem przed porodem nazywamy naturalny proces oczyszczania jelit przed akcją porodową. Mówi się, że matka natura stworzyła ten mechanizm po to, by ułatwić nam poród. Czy to jest prawda?

-Reklama-

Oczyszczanie przed porodem – czym jest naprawdę

Na końcówce ciąży ciężarne narzekają na luźniejsze i częstsze stolce. Przyczyną może być oczywiście zatrucie pokarmowe, ale najczęściej jest to po prostu zdrowy objaw zbliżającego się porodu.

Biegunka przed porodem występuje zwykle na skutek działania hormonów tzw. prostaglandyn. Są to hormony, które wywołują czynność skurczową niezbędną do naturalnego porodu. Ponieważ hormony te działają na cały kobiecy organizm a nie tylko na macicę, pod ich wpływem dochodzi również do skurczów wszystkich mięśni gładkich. W ten sposób pobudzane do pracy są m.in. jelita, które oczyszczają się z zalegającej treści.

Oczyszczanie przed porodem – objawy

Oczyszczanie przed porodem to częstsze wypróżnianie się. Stolec jest zwykle rzadszy, może przypominać biegunkę. Nie towarzyszą temu bóle brzucha czy mdłości. Jeśli przyszła mama jest już na końcówce ciąży i częściej odwiedza toaletę, a przy tym nie narzeka na inne dolegliwości żołądkowe, to znaczy, że mamy do czynienia z typowym objawem zwiastującym poród. Jeśli biegunka trwa dłuższy czas, może dojść do odwodnienia, dlatego bardzo ważne jest regularne nawadnianie się.

Niepokojące za to są występujące poza biegunką inne objawy takie jak: silne bóle brzucha lub podbrzusza, mdłości, gorączka, śmierdzące stolce. W takich przypadkach biegunka może nie być objawem zbliżającego się porodu, a np. silnego zatrucia żołądkowego. W tej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Oczyszczanie przed porodem – co daje?

Hormony powodujące skurcze jelit przede wszystkim mają rozpocząć akcję skurczową macicy, by kobieta mogła urodzić dziecko naturalnie. Ich wpływ na jelita nie jest jednak obojętny dla akcji porodowej, bo dzięki oczyszczeniu jelit, udrażnia się kanał rodny. Zalegająca masa kałowa w jelicie grubym mogłaby utrudnić płynne i bezproblemowe przejście dziecka przez kanał rodny, bo maluch miałby mniej miejsca. Opróżnione jelita mają mniejszą objętość i nie stanowią przeszkody dla noworodka. Przyjęło się więc mówić, że proces oczyszczania przed porodem jest dziełem matki natury, która w ten sposób przygotowuje kobiecy organizm do szczęśliwego wydania dziecka na świat. Dzięki oczyszczaniu jelit ciężarna nie potrzebuje lewatywy przed samym porodem, nie musi też obawiać się ryzyka wypróżnienia podczas porodu.

Kiedy występuje oczyszczanie przed porodem?

Oczyszczanie przed porodem jest uznawane za objaw zwiastujący poród. Nie ma sztywnych reguł dotyczących czasu trwania tego procesu, ale zwykle ciężarne obserwują go kilka dni przed porodem. Czasem biegunka pojawia się tylko kilka godzin przed i to też jest całkiem normalne. Są też przypadki, gdy przyszłe mamy wcale nie obserwują tego zjawiska u siebie. Takim mamom zwykle proponuje się zrobienie lewatywy przed porodem.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również