-Reklama-

Wypróżnienie podczas porodu

Jest takie jedno pytanie, które nurtuje na pewno każdą kobietę przed porodem, a którego wstydzi się zadać swojemu lekarzowi. Chodzi o wypróżnienie podczas porodu. Czy zawsze się zdarza? Czy można uniknąć? Jak reaguje na to personel? Odpowiadamy!

-Reklama-

Wypróżnienie podczas porodu to zwykła ludzka rzecz, nic innego jak proces fizjologiczny. W momencie, gdy rodzimy dziecko, nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować całkowicie nad swoim ciałem. Tak jest w przypadku defekacji, do której może dojść podczas parcia. Nie ma się czego wstydzić.

Czy kupa podczas porodu zdarza się często?

Choć mało się o tym mówi, zapewne dlatego, że to dla większości mam wstydliwe doświadczenie, do defekacji podczas porodu dochodzi dość często. Nie możemy tu jednak mówić, że to takie typowe wypróżnienie jak podczas normalnej wizyty w toalecie. Raczej chodzi tu o niewielką ilość kału. Organizm matki przygotowuje się bowiem do porodu przez wiele tygodni. Zwykle to przygotowanie polega również na częstszej potrzebie wypróżniania się. Niektóre ciężarne narzekają nawet na męczące je biegunki. Wszystko dzieje się jednak po coś. W ten sposób organizm przyszłej mamy oczyszcza się z zalegającej treści kałowej, by ułatwić potem poród. Kobieta, która rodzi, zwykle jest dostatecznie wypróżniona, dlatego wszelkiego rodzaju „niespodzianki” – jeśli się jej przytrafiają – to są niewielkie.

Czy to coś złego?

Położne twierdzą, że kupa podczas porodu to zdrowy objaw, bo jest sygnałem, że parcie jest prawidłowe. I przy okazji bardzo optymistyczny, bo oznacza, że lada moment na świat wyjdzie dziecko. Wypróżnienie wiąże się z dużym naciskiem na ścianki odbytu przez przeciskającego się przez kanał rodny malucha. Podczas nacisku, jeśli w odbytnicy zalega kał, może on zostać wypchnięty na zewnątrz. Jeśli dochodzi do defekacji, oznacza, że dziecko jest już bardzo nisko.

Czy można tego uniknąć?

Jednym ze sposobów uniknięcia defekacji podczas porodu jest uprzednia lewatywa. Niegdyś stosowano ją jako obowiązkowy profilaktyczny zabieg u każdej rodzącej, dziś do lewatywy nikt kobiet nie zmusza, choć w niektórych przypadkach personel medyczny może ją zasugerować.

Lewatywę można wykonać w szpitalu, jeśli poród nie jest jeszcze zbyt zaawansowany. Można też zrobić ją w domu przed wyjazdem do szpitala. Zestaw do lewatywy kupimy w każdej aptece. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że lewatywa możne nam przyspieszyć akcję porodową. Nie decydujmy się na nią, jeśli poród postępuje szybko, a skurcze są częste i coraz dłuższe. Lepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z czopka glicerynowego.

Jak na wypróżnienie podczas porodu reaguje personel szpitalny?

To żaden powód do wstydu. Dla położnych wypróżnienie przy porodzie jest normalnym zjawiskiem i nikt nie robi z tego sensacji. Większość położnych jest bardzo empatyczna i dba o komfort rodzącej, więc przy takim drobnym incydencie – szybko usuwają „niespodziankę”, w żaden sposób nie komentując tego.

Przyszła mamo, nie masz zatem co się martwić. Tak naprawdę podczas porodu możesz nawet nie wiedzieć, że doszło do wypróżnienia. Zresztą, gwarantujemy ci, że w tym momencie to ostatnia rzecz, o której będziesz myśleć.

autor: Ania
foto: canva

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.

11 najdziwniejszych miejsc na poród

Urodzić w miejscu publicznym to chyba koszmar każdej ciężarnej. A jednak takie porody się zdarzają, choć na szczęście bardzo rzadko. Zobacz, w jakich dziwnych miejscach przychodzą na świat dzieci.

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.