-Reklama-
teddyeddie

Wypróżnienie podczas porodu

Jest takie jedno pytanie, które nurtuje na pewno każdą kobietę przed porodem, a którego wstydzi się zadać swojemu lekarzowi. Chodzi o wypróżnienie podczas porodu. Czy zawsze się zdarza? Czy można uniknąć? Jak reaguje na to personel? Odpowiadamy!

-Reklama-

Wypróżnienie podczas porodu to zwykła ludzka rzecz, nic innego jak proces fizjologiczny. W momencie, gdy rodzimy dziecko, nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować całkowicie nad swoim ciałem. Tak jest w przypadku defekacji, do której może dojść podczas parcia. Nie ma się czego wstydzić.

Czy kupa podczas porodu zdarza się często?

Choć mało się o tym mówi, zapewne dlatego, że to dla większości mam wstydliwe doświadczenie, do defekacji podczas porodu dochodzi dość często. Nie możemy tu jednak mówić, że to takie typowe wypróżnienie jak podczas normalnej wizyty w toalecie. Raczej chodzi tu o niewielką ilość kału. Organizm matki przygotowuje się bowiem do porodu przez wiele tygodni. Zwykle to przygotowanie polega również na częstszej potrzebie wypróżniania się. Niektóre ciężarne narzekają nawet na męczące je biegunki. Wszystko dzieje się jednak po coś. W ten sposób organizm przyszłej mamy oczyszcza się z zalegającej treści kałowej, by ułatwić potem poród. Kobieta, która rodzi, zwykle jest dostatecznie wypróżniona, dlatego wszelkiego rodzaju „niespodzianki” – jeśli się jej przytrafiają – to są niewielkie.

Czy to coś złego?

Położne twierdzą, że kupa podczas porodu to zdrowy objaw, bo jest sygnałem, że parcie jest prawidłowe. I przy okazji bardzo optymistyczny, bo oznacza, że lada moment na świat wyjdzie dziecko. Wypróżnienie wiąże się z dużym naciskiem na ścianki odbytu przez przeciskającego się przez kanał rodny malucha. Podczas nacisku, jeśli w odbytnicy zalega kał, może on zostać wypchnięty na zewnątrz. Jeśli dochodzi do defekacji, oznacza, że dziecko jest już bardzo nisko.

Czy można tego uniknąć?

Jednym ze sposobów uniknięcia defekacji podczas porodu jest uprzednia lewatywa. Niegdyś stosowano ją jako obowiązkowy profilaktyczny zabieg u każdej rodzącej, dziś do lewatywy nikt kobiet nie zmusza, choć w niektórych przypadkach personel medyczny może ją zasugerować.

Lewatywę można wykonać w szpitalu, jeśli poród nie jest jeszcze zbyt zaawansowany. Można też zrobić ją w domu przed wyjazdem do szpitala. Zestaw do lewatywy kupimy w każdej aptece. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że lewatywa możne nam przyspieszyć akcję porodową. Nie decydujmy się na nią, jeśli poród postępuje szybko, a skurcze są częste i coraz dłuższe. Lepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z czopka glicerynowego.

Jak na wypróżnienie podczas porodu reaguje personel szpitalny?

To żaden powód do wstydu. Dla położnych wypróżnienie przy porodzie jest normalnym zjawiskiem i nikt nie robi z tego sensacji. Większość położnych jest bardzo empatyczna i dba o komfort rodzącej, więc przy takim drobnym incydencie – szybko usuwają „niespodziankę”, w żaden sposób nie komentując tego.

Przyszła mamo, nie masz zatem co się martwić. Tak naprawdę podczas porodu możesz nawet nie wiedzieć, że doszło do wypróżnienia. Zresztą, gwarantujemy ci, że w tym momencie to ostatnia rzecz, o której będziesz myśleć.

autor: Ania
foto: canva
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?