-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Nowe standardy w opiece okołoporodowej 2019

Od nowego roku Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w standardach organizacyjnych opieki zdrowotnej nad kobietą w czasie ciąży, porodu i połogu oraz nad noworodkiem. Nowy dokument będzie obowiązywał we wszystkich podmiotach wykonujących działalność leczniczą, udzielających świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki okołoporodowej. W nowych standardach ma się znaleźć kilka istotnych reform, które z punktu widzenia przyszłej mamy mogą okazać się wręcz przełomowe. Dowiedz się, czego dokładnie będą dotyczyć zmiany.

-Reklama-

Standardy opieki okołoporodowej – wczoraj a dziś

Opieka okołoporodowa w ciągu kilku ostatnich dekad istotnie się rozwinęła. Obecnie rodząca mama przebywa w pojedynczej sali, a w trakcie porodu może jej towarzyszyć bliska osoba. Po porodzie nie rozdziela się matki z dzieckiem, a w szpitalu mogą ich odwiedzać najbliżsi. Z myślą o ciągłym podnoszeniu jakości opieki okołoporodowej Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe standardy, które wprowadza Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz. U. poz. 1756). Choć znaczna część przepisów dotyczących opieki okołoporodowej pozostaje niezmieniona, wprowadzono również kilka istotnych reform. W  zaktualizowanych standardach znajdą się między innymi zapisy dotyczące ciąży, łagodzenia bólu porodowego czy zasad organizacji pracy personelu w trudnych przypadkach. Warto, by każda przyszła mama zapoznała się z prawami, jakie jej przysługują.

Standardy opieki okołoporodowej 2019 – korzyści

Nowelizacja ustawy przygotowana została przez specjalistów z różnych środowisk. Nowe przepisy mają uwzględniać przede wszystkim głosy kobiet w kwestii ich potrzeb w trakcie porodu, jak również wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i najnowsze osiągnięcia medycyny. Zaktualizowane standardy mają dotyczyć wyłącznie kwestii organizacji opieki okołoporodowej. Treści dotyczące postępowania medycznego pozostawiono w zakresie zaleceń i aktualnych wytycznych do rozstrzygnięcia przez specjalistów.

Ministerstwo Zdrowia dostrzegło także potencjał komórek macierzystych, dlatego zgodnie z nowym standardem organizacyjnym opieki okołoporodowej, każda ciężarna jest informowana o możliwości zabezpieczenia krwi pępowinowej podczas porodu.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Jaki jest cel zmian?

 • Poprawa komfortu i bezpieczeństwa kobiety rodzącej,
 • promowanie karmienia piersią przez zapewnienie właściwej organizacji i warunków prawidłowej laktacji oraz odżywiania noworodka,
 • utrzymanie dobrego zdrowia mamy i dziecka przy jak najmniejszej interwencji medycznej,
 • edukacja kobiet decydujących się na dziecko na temat organizacji opieki okołoporodowej,
 • wyposażenie kobiet w wiedzę na temat przebiegu ciąży i porodu, która pomoże obniżyć lęk i ograniczy liczbę cięć cesarskich,
 • ujednolicenie sposobu postępowania personelu medycznego, bez względu na miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych,
 • ułatwienie podjęcia najlepszej decyzji odnośnie zachowań prozdrowotnych w okresie ciąży, sposobu i wyboru miejsca porodu oraz opieki nad noworodkiem.

Standardy opieki okołoporodowej 2019 – najważniejsze zmiany

 • Likwidacja obowiązkowej hospitalizacji po 41. tygodniu ciąży. O tym, czy kobieta znajdzie się w  szpitalu, zadecyduje lekarz. Przepis ten ma na celu ograniczyć nadmierną liczbę wykonywanych porodów zabiegowych. Dzięki wzmożonemu monitorowaniu stanu pacjentek nowy standard zabezpiecza ich zdrowie. Nowe zapisy wskazują na konieczność zakończenia ciąży przed 42. tygodniem, bez wcześniejszej hospitalizacji, jeśli nie występują niepokojące objawy zagrażające zdrowiu lub życiu.
 • Doprecyzowanie przepisów, aby mieć większą pewność, że pacjentka wybrała i poznała swoją położną jeszcze przed porodem (w 21.-26. tygodniu ciąży). Samo skierowanie do położnej zostało uznane za niewystarczające.
 • Wsparcie laktacji. Najnowsze standardy kładą duży nacisk na promocję karmienia piersią. 1000 pierwszych dni życia to okres najintensywniejszego rozwoju i wzrostu dziecka. Karmiąc dziecko wyłącznie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia, mama ma realny i trwały wpływ na jego prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie – teraz i w przyszłości.
 • Łagodzenie bólu porodowego od nowego roku nie będzie traktowane jako dodatkowa procedura medyczna. Kobieta będzie musiała otrzymać kompleksową informację, jakie metody uśmierzania bólu są dla niej dostępne i jakie mogą mieć skutki niepożądane.
 • Możliwość wcześniejszego zapoznania się przyszłej mamy z miejscem porodu, wypełnienia dokumentacji medycznej i odbycia wcześniejszej konsultacji anestezjologicznej w celu przekazania informacji o dostępnych formach znieczulenia.
 • Sprawdzanie ryzyka depresji poporodowej. W ramach nowych standardów kobieta będzie poddana ocenie ryzyka i nasilenia objawów depresji poporodowej. Procedura realizowana jest w  trzech etapach: 11.-14. tygodniu ciąży, 33.-37. tygodniu i po porodzie, podczas wizyty położnej w  miejscu pobytu matki i jej dziecka.
 • O możliwości spożywania posiłków przez kobietę rodzącą będzie decydował lekarz. Do tej pory mogły decydować również położne.

Nowe standardy opieki okołoporodowej powstawały z myślą o przeciwdziałaniu nadmiernej medykalizacji porodu, przy zachowaniu bezpieczeństwa kobiety i jej dziecka. Każda przyszła mama powinna zapoznać się z przysługującymi jej prawami w tym zakresie, by lepiej przygotować się do wyjątkowego momentu narodzin. Warto, by przy okazji odwiedziła także stronę www.1000dni.pl/kalendarz-zywienia, na której znajdzie czytelny, jednostronicowy kalendarz żywienia dziecka w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia. Dokument ten pomoże jej utrwalić najważniejsze zasady dotyczące komponowania diety rozwijającego się malucha w  pierwszych latach życia.

Wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?