-Reklama-

Niepokojące objawy po cesarskim cięciu – kiedy zgłosić się do lekarza?

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, który polega na wydobyciu dziecka z macicy przez nacięcie powłok brzusznych i ściany macicy. Jest to metoda porodu stosowana w sytuacjach, gdy poród naturalny jest niemożliwy lub niebezpieczny dla matki lub dziecka. Cesarskie cięcie jest coraz częściej wykonywane na życzenie kobiet, które obawiają się bólu porodowego lub chcą mieć kontrolę nad terminem i sposobem porodu.

-Reklama-

Cesarskie cięcie jest uważane za bezpieczny i skuteczny sposób na urodzenie dziecka, jednak jak każda operacja, niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań i skutków ubocznych. Niektóre z nich są normalne i przemijające, inne mogą być niepokojące i wymagać interwencji lekarskiej. Jak rozpoznać niepokojące objawy po cesarskim cięciu i kiedy zgłosić się do lekarza? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo po zabiegu.

Normalne objawy po cesarskim cięciu

Po cesarskim cięciu należy spodziewać się pewnych dolegliwości i zmian w organizmie, które są naturalną reakcją na zabieg i proces gojenia się ran. Niektóre z nich to:

 • Ból i ciągnięcie w okolicy rany po cięciu, co utrudnia wstawanie z łóżka i poruszanie się. Ból ten można łagodzić za pomocą leków przeciwbólowych przepisanych przez lekarza.
 • Krwawienie z dróg rodnych, podobne do miesiączki, które może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Krwawienie to jest spowodowane oczyszczaniem się macicy z resztek łożyska i błony śluzowej. Należy używać specjalnych podpasek higienicznych, a nie tamponów.
 • Ból brodawek po pierwszym przystawianiu do piersi. Ból ten jest spowodowany drażnieniem brodawek przez ssanie dziecka. Można go złagodzić za pomocą kremów nawilżających lub nakładek silikonowych na brodawki.
 • Zmęczenie i brak snu. Zmęczenie jest wynikiem wysiłku porodowego, utraty krwi, stresu i zmian hormonalnych. Brak snu jest spowodowany częstym budzeniem się dziecka i potrzebą opieki nad nim. Należy odpoczywać w ciągu dnia, gdy dziecko śpi, a także prosić o pomoc bliskich lub personel szpitala.
 • Bóle podbrzusza, spowodowane kurczeniem się macicy do pierwotnego rozmiaru. Bóle te mogą być nasilone podczas karmienia piersią, ponieważ wtedy wydziela się hormon oksytocyna, który stymuluje skurcze macicy. Można je łagodzić za pomocą ciepłego okładu lub leków przeciwbólowych.

Niepokojące objawy po cesarskim cięciu

Po cesarskim cięciu mogą wystąpić także pewne objawy, które mogą świadczyć o powikłaniach lub infekcjach i wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Niektóre z nich to:

 • Gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, która może być oznaką zakażenia rany po cięciu, macicy, pęcherza moczowego lub innych narządów wewnętrznych. Gorączka może być także towarzyszyć dreszczom, dreszczom, potliwości i złemu samopoczuciu.
 • Krew lub ropa wydobywająca się z nacięcia, która może być oznaką zakażenia rany po cięciu. Zakażenie rany może być także sygnalizowane przez zaczerwienienie, obrzęk, bolesność lub ciepło wokół nacięcia.
 • Nieprawidłowe krwawienia między miesiączkami, które mogą być oznaką uszkodzenia macicy lub naczyń krwionośnych w macicy. Nieprawidłowe krwawienia mogą być także spowodowane przez zaburzenia hormonalne lub zapalenie macicy.
 • Problemy z zajściem w ciążę (wtórna niepłodność), które mogą być oznaką zrostów w jamie brzusznej lub niedrożności jajowodów. Zrosty to włókniste pasma tkanki łącznej, które mogą powstać po cesarskim cięciu i łączyć ze sobą narządy wewnętrzne, utrudniając ich funkcjonowanie.
 • Bolesność w oddawaniu moczu, która może być oznaką zakażenia dróg moczowych lub uszkodzenia pęcherza moczowego. Bolesność w oddawaniu moczu może być także towarzyszyć przez pieczenie, częste parcie na pęcherz, zmianę koloru lub zapachu moczu lub obecność krwi w moczu.
 • Stały lub okresowy ból w dole brzucha o różnym stopniu nasilenia, który może być oznaką zrostów w jamie brzusznej, uszkodzenia macicy lub innych narządów wewnętrznych. Ból w dole brzucha może być także spowodowany przez endometriozę, czyli obecność tkanki macicy poza macicą.
 • Bolesne miesiączkowanie, które może być oznaką zrostów w jamie brzusznej, uszkodzenia macicy lub innych narządów wewnętrznych. Bolesne miesiączkowanie może być także spowodowane przez endometriozę, adenomiozę czy mięśniaki macicy.
 • Dyskomfort lub ból podczas zbliżeń seksualnych, który może być oznaką zrostów w jamie brzusznej, uszkodzenia macicy lub innych narządów wewnętrznych. Dyskomfort lub ból podczas zbliżeń seksualnych może być także spowodowany przez suchość pochwy, infekcje pochwy lub zaburzenia psychiczne.
 • Nawracające stany zapalne układu moczowego, które mogą być oznaką uszkodzenia pęcherza moczowego lub moczowodów. Nawracające stany zapalne układu moczowego mogą być także spowodowane przez nieprawidłową higienę intymną, stosowanie tamponów lub wkładek higienicznych czy stosunki seksualne bez zabezpieczenia.
 • Dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, zaparcia, niedrożność jelit), które mogą być oznaką zrostów w jamie brzusznej lub uszkodzenia jelit. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być także spowodowane przez zmiany diety, leki przeciwbólowe czy stres.
 • Uszkodzenie innych narządów wewnętrznych (pęcherza, moczowodów, jelit, naczyń krwionośnych w macicy) – duża utrata krwi, która może być oznaką poważnego powikłania podczas cesarskiego cięcia. Uszkodzenie innych narządów wewnętrznych może wymagać dodatkowej operacji i transfuzji krwi.
 • Zakażenia wewnętrzne miejscowe i ogólne (nawet sepsa!), które mogą być oznaką zakażenia krwiobiegu przez bakterie lub grzyby, które dostały się do organizmu przez ranę po cięciu, macicę, pęcherz moczowy lub inne narządy. Zakażenia wewnętrzne mogą być bardzo groźne dla życia i wymagać intensywnej terapii antybiotykowej lub przeciwgrzybiczej.
 • Zrosty w jamie brzusznej, czyli włókniste bliznowacenie tkanek, które mogą powstać po cesarskim cięciu i łączyć ze sobą narządy wewnętrzne, utrudniając ich funkcjonowanie. Zrosty mogą powodować bóle brzucha, niedrożność jelit, niedrożność jajowodów, bolesne miesiączki, bolesne stosunki seksualne czy wtórną niepłodność.

Jeśli po cesarskim cięciu wystąpią jakiekolwiek z powyższych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się na oddział ginekologiczny. Nie należy lekceważyć ani bagatelizować tych sygnałów, ponieważ mogą one świadczyć o poważnych powikłaniach, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i jakość życia kobiety.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również