-Reklama-

Niech się spełnią – kampania edukacyjna na rzecz osób dorosłych z autyzmem

-Reklama-

Według WHO, 1% społeczeństwa jest w spektrum autyzmu, a całodobowej opieki potrzebuje w Polsce ok. 150 tys. osób. Jak dotąd, jedyną specjalistyczną placówką w Polsce, oferującą stałe miejsce pobytu jest Farma Życia

Farma Życia prowadzona jest na wzór sprawdzonych rozwiązań zachodnioeuropejskich. Dorosłym osobom w spektrum autyzmu z dodatkowymi, sprzężonymi problemami rozwojowymi i zdrowotnymi (głównie niepełnosprawnością intelektualną) zapewnia godne życie, rehabilitację, edukację, aktywność społeczną, pracę i opiekę, które są dostosowane do ich potrzeb i możliwości. 

Niestety, Farma Życia jest w stanie przyjąć tylko 10 osób. Nietrudno się domyślić, że wszystkie te miejsca są już dawno zajęte… 

Jedna placówka to zdecydowanie za mało, aby zakończyć problem mieszkalnictwa dla dorosłych osób, wymagających całodobowej opieki – szczególnie takich, które źle znoszą przeprowadzki.

Zapotrzebowanie na kameralne miejsca zamieszkania i całodobowego wsparcia jest ogromne. Potrzeba małych domów w środowisku lokalnym czy mieszkań wspomaganych, które zapewnią autonomię, rozwój, możliwość sensownej aktywności i pełnienia ról społecznych dla dorosłych z ASD. 

Coraz więcej osób w Polsce zostaje trafnie zdiagnozowanych pod kątem spektrum autyzmu. Prowadzone od lat kampanie informacyjne zwiększyły świadomość społeczną o tej neurorozwojowej odmienności, ale wciąż w społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów oraz błędnych przekonań, z którymi osoby w spektrum oraz ich najbliżsi muszą się mierzyć każdego dnia.

Zobacz więcej: Autyzm – objawy u dziecka

Celem kampanii „Niech się spełnią” jest dotarcie do jak największej liczby Polaków – także rodziców, by zwiększać świadomość o warunkach życia i funkcjonowania dorosłych osób dotkniętych autyzmem oraz ich rodzin/opiekunów. Kampania to apel rodziców o wsparcie!

Kampania społeczna „Niech się spełnią” ma na celu edukację i wzmocnienie empatii społecznej wobec potrzeb osób dorosłych z autyzmem – ponieważ o ich zmaganiach mówi się najmniej. Chcemy pokazać Polakom jak trudna jest sytuacja osób niepełnosprawnych w spektrum autyzmu oraz ich rodzin. Tylko działając wspólnie, możemy doprowadzić do zmian ustawowych, koniecznych dla funkcjonowania miejsc dedykowanych szczególnym potrzebom tych osób. To w takich miejscach, w godnych warunkach z dostosowanym do indywidualnych potrzeb i możliwości wsparciem, dorosłe osoby w spektrum będą mogły znaleźć swoją bezpieczną przystań – potrzeba jest więc bardzo pilna, ani one ani ich bliscy nie mogą już dłużej czekać.

Zobacz spot kampanii.

Spot opowiada o dwóch bohaterach w tym samym wieku. Dlaczego pokazujemy ich w dniu 24 urodzin? To data – granica dla osób w spektrum autyzmu, ponieważ system znacznie ogranicza im wtedy wsparcie. Dostęp do terapii, specjalistycznej opieki i pomocy mają organizować sobie od tej pory sami. W praktyce, nieustanna opieka spada dożywotnio na rodziców.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również