-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Niech się spełnią – kampania edukacyjna na rzecz osób dorosłych z autyzmem

-Reklama-

Według WHO, 1% społeczeństwa jest w spektrum autyzmu, a całodobowej opieki potrzebuje w Polsce ok. 150 tys. osób. Jak dotąd, jedyną specjalistyczną placówką w Polsce, oferującą stałe miejsce pobytu jest Farma Życia

Farma Życia prowadzona jest na wzór sprawdzonych rozwiązań zachodnioeuropejskich. Dorosłym osobom w spektrum autyzmu z dodatkowymi, sprzężonymi problemami rozwojowymi i zdrowotnymi (głównie niepełnosprawnością intelektualną) zapewnia godne życie, rehabilitację, edukację, aktywność społeczną, pracę i opiekę, które są dostosowane do ich potrzeb i możliwości. 

Niestety, Farma Życia jest w stanie przyjąć tylko 10 osób. Nietrudno się domyślić, że wszystkie te miejsca są już dawno zajęte… 

Jedna placówka to zdecydowanie za mało, aby zakończyć problem mieszkalnictwa dla dorosłych osób, wymagających całodobowej opieki – szczególnie takich, które źle znoszą przeprowadzki.

Zapotrzebowanie na kameralne miejsca zamieszkania i całodobowego wsparcia jest ogromne. Potrzeba małych domów w środowisku lokalnym czy mieszkań wspomaganych, które zapewnią autonomię, rozwój, możliwość sensownej aktywności i pełnienia ról społecznych dla dorosłych z ASD. 

Coraz więcej osób w Polsce zostaje trafnie zdiagnozowanych pod kątem spektrum autyzmu. Prowadzone od lat kampanie informacyjne zwiększyły świadomość społeczną o tej neurorozwojowej odmienności, ale wciąż w społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów oraz błędnych przekonań, z którymi osoby w spektrum oraz ich najbliżsi muszą się mierzyć każdego dnia.

Zobacz więcej: Autyzm – objawy u dziecka

Celem kampanii „Niech się spełnią” jest dotarcie do jak największej liczby Polaków – także rodziców, by zwiększać świadomość o warunkach życia i funkcjonowania dorosłych osób dotkniętych autyzmem oraz ich rodzin/opiekunów. Kampania to apel rodziców o wsparcie!

Kampania społeczna „Niech się spełnią” ma na celu edukację i wzmocnienie empatii społecznej wobec potrzeb osób dorosłych z autyzmem – ponieważ o ich zmaganiach mówi się najmniej. Chcemy pokazać Polakom jak trudna jest sytuacja osób niepełnosprawnych w spektrum autyzmu oraz ich rodzin. Tylko działając wspólnie, możemy doprowadzić do zmian ustawowych, koniecznych dla funkcjonowania miejsc dedykowanych szczególnym potrzebom tych osób. To w takich miejscach, w godnych warunkach z dostosowanym do indywidualnych potrzeb i możliwości wsparciem, dorosłe osoby w spektrum będą mogły znaleźć swoją bezpieczną przystań – potrzeba jest więc bardzo pilna, ani one ani ich bliscy nie mogą już dłużej czekać.

Zobacz spot kampanii.

Spot opowiada o dwóch bohaterach w tym samym wieku. Dlaczego pokazujemy ich w dniu 24 urodzin? To data – granica dla osób w spektrum autyzmu, ponieważ system znacznie ogranicza im wtedy wsparcie. Dostęp do terapii, specjalistycznej opieki i pomocy mają organizować sobie od tej pory sami. W praktyce, nieustanna opieka spada dożywotnio na rodziców.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Ekscytujące pomysły na aranżację pokoju dziecięcego. Jakie wnętrze pokocha Twoja pociecha?

Urządzasz pokój dziecięcy? Twoim zadaniem jest stworzenie miejsca, które będzie bezpiecznym azylem, a zarazem krainą nieskończonych możliwości. Jakie pomysły na aranżacje mogą zainteresować Twoje dziecko? Przedstawiamy trzy propozycje: dla małej fanki cukierkowych kolorów, dla przyszłego piłkarza oraz dla młodego odkrywcy natury.

Utrata wagi w ciąży – czy to normalne?

Ciąża to czas, w którym kobieta zwykle przybiera na wadze, aby zapewnić odpowiednie warunki rozwoju dziecka. Jednak niektóre kobiety mogą zauważyć, że tracą na wadze w ciąży, co może być niepokojące. Czy utrata wagi w ciąży jest normalna? Czy może być szkodliwa dla matki i dziecka? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.