-Reklama- teddyeddie

Najlepsze książki dla nastolatków

W naszym cyklicznym zestawieniu książkowym nie mogło zabraknąć pozycji dla nieco starszych czytelników. Zanurzyliśmy się więc w ofertę książek 10+ i razem z naszymi nastoletnimi recenzentami wybraliśmy najfajniejsze, najbardziej wciągające tytuły. Oto najlepsze książki dla nastolatków!

-Reklama-

Niektórzy mówią, że dzisiejsza młodzież nie czyta książek. Tak naprawdę jednak nie chodzi tu o niechęć do czytania, a po prostu o bardzo wysokie wymagania czytelnicze. Bo w dzisiejszych czasach coraz trudniej zainteresować i zaimponować młodemu człowiekowi jakąś historią. Dlatego musi to być historia porywająca, zaskakująca i wciągająca jak najlepszy serial lub gra. Daliśmy naszym młodym, redakcyjnym czytelnikom mnóstwo książek i poprosiliśmy, by wybrali te, od których trudno im się było oderwać. Tak powstała ta lista. Lista książek, które na wiele godzin pochłonęły nasze dzieci i pozwoliły im zapomnieć o przyziemnościach. Oto najlepsze książki dla nastolatków według nich samych 🙂

Najlepsze książki dla nastolatków

Z humorem

Seria „Strrraszna historia”, Terry Deary, Wydawnictwo Egmont

Takich książek „historycznych” jeszcze nie widzieliście. Historie zawarte w różnych książkach z tej serii np. o groźnych rycerzach czy upiornych władcach, mrożą krew w żyłach, ale z drugiej strony wywołują atak niepohamowanego śmiechu. Pytania jakie zadaje sobie autor np. Co szambelan ma wspólnego z szambem albo który z władców po śmierci przewracał się w grobie, mają zaskakujące odpowiedzi, które warto poznać. Historia z przymrużeniem oka spodoba się także tym, którzy w szkole za tym przedmiotem nie przepadają.

Seria książek pt. „Moje życie jako…”, Janet Tashjian, Wydawnictwo Mamania

Jeśli Twoje dziecko lubi „Dziennik Cwaniaczka”, pokocha też tę serię! Duża dawka humoru, ale też i niezwykłych przygód 12-letniego, niesfornego chłopaka, sprawi, że nawet ten co nie lubi czytać, nie oderwie się od książki przez wiele godzin. Książka w łatwy sposób sprawia, że każdy niepokorny nastolatek szybko utożsamia się z głównym bohaterem i z zapartym tchem śledzi jego poczynania. Świetna rozrywka. Warto poznać całą serię.

„Ziomal. Milion lat głupoty”, Andy Station, Wydawnictwo Zielona Sowa

To dopiero zakręcona książka! Na pewno Wasze dzieci czegoś takiego nie czytały. My zresztą też 🙂 To fascynująca i zwariowana podróż w czasie. Niby wszystko jest na serio, bo bohaterowie znani nam z historii, a z drugiej strony fabuła tak nieprawdopodobna, absurdalna i zabawna, że zaczynamy zastanawiać się, czy dzieje ludzkości naprawdę były tak pokręcone. Ogólnie duża dawka dobrego humoru i świetnego relaksu dla 12-, 13- i 14-latków.

„Gutek i potwory. Pan Flat nadchodzi”, Jaume Copons, Liliana Fortuny, Wydawnictwo RM.

Coś dla ciut młodszych, czyli małych rozrabiaków. Książka świetnie napisana, z dużą ilością ilustracji komiksowych, co przekonuje do czytania nawet tych, co nie lubią się przemęczać. Opowieść o Gutku Zawadzie to zabawna historia z dużą dynamiką. Życie chłopca zmienia się pod wpływem tajemniczego Pana Flata. Czytając, nie sposób się nudzić, bo Gutek przeżywa niezwykłe przygody, a w dodatku dostarcza podczas czytania masę śmiechu. Idealna książka, by polubić czas z książką. Wciąga od pierwszej strony.

Przygoda, przygoda!

„Mazurscy w podróży”, Agnieszka Stelmaszczyk, Wydawnictwo Wilga

Idealna książka na wakacje, ale nie tylko! Rodzinna wyprawa Mazurskich to gwarancja śmiechu i nowej wiedzy na temat europejskich krajów. Podróż życia bohaterów fascynuje czytelnika. Sympatyczna rodzinka ma po drodze wiele przygód, często mrożących krew w żyłach, a jednak konsekwentnie realizuje swój wakacyjny plan. Czytelnik razem z bohaterami poznaje nowe miejsca i inną kulturę, więc to też i dla niego wspaniała, emocjonująca podróż!

„Supercepcja. Początek”, Katarzyna Gacek, Wydawnictwo Znak

To ten rodzaj książki, przy którym zagryza się palce z nerwów i z podekscytowaniem przewraca kolejne kartki. Opowieść o grupce przyjaciół, którzy posiadają różne moce i postanawiają je wykorzystać w imię wspólnego działania. Napisana świetnym, lekkim językiem książka sprawia, że pomimo dużej objętości, można połknąć ją w jeden dzień. Dużo zaskakujących przygód, które młody czytelnik sam chciałby przeżyć.

„Tosia w tarapatach”, Paweł maj, Wydawnictwo Skrzat

Tosia ma na nazwisko Tarapata, a to już do czegoś zobowiązuje. Jak nikt inny przyciąga do siebie kłopoty i … potwory. Na szczęście Tosia jest również jak nikt inny odważna, więc nie straszne dla niej żadne stwory. Fajna opowieść o nieustraszonej dziewczynce, która potrafi rozwikłać każdą tajemniczą zagadkę. Po przeczytaniu pierwszej części warto szybko sięgnąć po drugą.

„Puk, puk! Zastałem króla?”, Marcin Przewoźniak, Wydawnictwo Zielona Sowa

Tunel czasu we własnym mieszkaniu? Taką niespodziankę zafundował rodzince Bielskich tata, który montuje w spiżarni zabytkowe drzwi. Od tej chwili nic nie będzie już takie same. W domu nastoletniego Stasia pojawiaja się postaci z innych epok np. średniowieczny rycerz czy żołnierz z Armii Napoleona Bonaparte. Jak Stanisław poradzi sobie z efektami tych niezapowiedzianych wizyt? Czy pomoże swoim gościom wrócić do siebie? Dużo humoru, zaskakujących zwrotów akcji i świetne komiksowe ilustracje to największe atuty tej książki.

„Pociąg do miejsc niemożliwych”, P.G.Bell, Wydawnictwo Mamania

Pewnej nocy Suzy budzi się nagle i ze zdumieniem odkrywa, że do jej domu wjechał… pociąg! To magiczny ekspres, który wyrusza w podróż do Miejsc Niemożliwych! Gotowi na niezwykłą podróż? Świat dziewczynki wywraca się do góry nogami, kiedy otrzymuje zadanie dostarczenia przedziwnej przesyłki do złowrogiej czarownicy, lady Crepusculi… Suzy z przerażeniem odkrywa, że losy magicznej krainy mogą zależeć właśnie od niej. A to, że trolle zbudowały linię kolejową właśnie przez jej dom, wcale nie będzie w tym wszystkim najdziwniejsze! Niezwykła przygoda z wieloma interesującymi wątkami.

Przystępnie o rzeczach ważnych

„Gorzka czekolada, tom 1 i 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach” – praca zbiorowa, Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Każda z książek to kilkanaście opowiadań traktujących o rzeczach bardzo ważnych, nie tylko w życiu młodego człowieka. Są to opowiadania o emocjach i wartościach. Dzieci w przystępny sposób dowiadują się, czym jest np. empatia, na czym polega szacunek do drugiego człowieka czy też jak rozumieć wolność. Książka pozwala dziecku zrozumieć nie tylko innych, ale i siebie. Pomaga nazwać własne uczucia i wskazuje drogę, którą warto podążać w swoim życiu.

„Pierwsza zasada punka”, Celia C. Perez, Wydawnictwo Zielona Sowa

Świetnie napisana (w przekładzie Sylwii Chutnik!) książka dla wszystkich młodych zbuntowanych, ceniących sobie wolność wyboru i poglądów. Książka opowiada o 12-letniej uczennicy, która łamie wszelkie schematy – wygląda inaczej niż wszyscy wokół, słucha innej muzyki i ma pasje niezrozumiałe dla większości. A jednak, na przekór innym pielęgnuje w sobie tę inność i walczy o prawo do własnej wolności.

„Wiktorio, I love you”, Maja Hjertzell, Wydawnictwo Zakamarki

Najfajniej przeczytać tę książkę wspólnie z dzieckiem. Bo podnosi ona ważny temat, jakim są relacje między dorosłymi a dziećmi. Na przykładzie głównej bohaterki – dziewczynki Linn, możemy obserwować jak dogadać się z dzieckiem, a jak zaburzyć tę ważną relację (często nieświadomie). Duża nauka pokory i zrozumienia dla każdego rodzica. Ale też świetny przewodnik dla dziecka, które czuje się nierozumiane.

Dziewczyny to lubią

„Wiśniowe serce”, Cathy Cassidy, Wydawnicto IUVI

Nastolatki szybką odnajdą w tej książce siebie. Bo jest tu i brak akceptacji i zrozumienia przez świat dorosłych, i fascynacja płcią przeciwną, i potrzeba przyjaźni. Bohaterką książki jest Cherry, której życie funduje prawdziwą rewolucję – musi zamieszkać z ojcem, jego dziewczyną i jej córkami. Ta sytuacja sprawia, że życie Cherry staje się bardziej skomplikowane, ale też pełne nowych emocji. Książka o tym, jak sobie radzić z przeciwnościami losu i walczyć o swoje marzenia.

„Dzień wszystkiego”, Ewa Nowak, Wydawnictwo Egmont

Książka może być świetną terapią dla osób z rozmaitymi lękami. Zresztą, jej autorką jest prawdziwy pedagog-terapeuta. Główną bohaterkę trapi fobia, z którą sobie nie radzi. Na szczęście w jej życiu pojawia się prawdziwa przyjaźń, dzięki której zaczyna pokonywać swoje lęki i rozumieć sytuację, w której się znalazła. To mądra opowieść, która poprawia samopoczucie i sprawia, że jest jakoś tak… lżej.

Fantastycznie i magicznie

„Gobelin. Obrońca Rowan, Drugie oblężenie”, Henry H.Neff, Wydawnictwo Mamania

Książki dla miłośników przygód ze świata fantasy i science-fiction. Fani Harrego Pottera na pewno będą usatysfakcjonowani. Mamy tutaj i księgę zaklęć, i mroczne siły i podróż w czasie, ale przede wszystkim zwyczajnego bohatera, który rusza do świata magii, by walczyć ze złem.

„NeverMoor. Przypadki Morrigan Crow”, Jessica Townsend, Wydawnictwo Media Rodzina

Książka przepełniona światem magii. Porywa do niesamowitego świata, który kreuje wyobraźnia. Co ciekawe, fabuła ma mnóstwo zwrotów akcji, a jej bohaterowie dostarczają nam mnóstwa powodów do uśmiechu. Mówi się, że historia Morrigan idealnie zapełnia pustkę po Harrym Potterze. Być może zafascynuje dziewczyny, bo żeńska bohaterka to taki Harry w spódnicy. Na uwagę zasługuje język – bardzo przystępny i błyskotliwy, co sprawia, że tak gruba książka zachęca do czytania od pierwszej strony.

Dla miłośników zwierząt

„Mia i biały lew. Historia niezwykłej przyjaźni”, książka na podstawie filmu Gilles’a De Maistre, Wydawnictwo Media Rodzina

Wzruszająca, pełna oszałamiających widoków historia niesamowitej przyjaźni dziewczynki i białego lwa. Całość zilustrowana zdjęciami z filmu, co dodatkowo działa na wyobraźnię. Piękny film, więc i piękna książka. Warto poznać tę niezwykłą historię.

„Charlotte i koń marzeń”, Nele Neuhaus, Wydawnictwo Media Rodzina

Coś dla każdego, kto kocha konie. Książka opowiada o nastolatce, dla której te zwierzęta są całym światem. Niestety, na skutek sprzedaży jej ukochanego konia, załamuje się. Receptą na smutek okazuje sie podróż do miejsca, w którym poznaje nowego konia – bardzo wymagającego i niepokornego. Czy dziewczynie uda się okiełznać temperamentne zwierzę i zyskać zaufanie nowego przyjaciela?

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!