-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Macierzyństwo mnie przerosło… Gdzie szukać pomocy?

Zapewne macierzyństwo kojarzy ci się przede wszystkim z pozytywnymi uczuciami miłości i szczęścia. Co jednak, kiedy zamiast radości i podekscytowania pojawiają się smutek, przygnębienie, lęk, a ty, przytłoczona negatywnymi emocjami, płaczesz razem ze swoim maleństwem?

-Reklama-

Po pierwsze, musisz o czymś wiedzieć. Twój organizm po raz kolejny przechodzi prawdziwą burzę hormonalną i teraz nie całkiem panujesz nad swoimi emocjami. 80% kobiet ok. 3 dnia po urodzeniu dziecka doświadcza tzw. baby bluesa, czyli przygnębienia poporodowego. Spada poziom estrogenów i progesteronu, wzrasta poziom prolaktyny, a ty stajesz się płaczliwa, rozdrażniona, zdołowana, ciągle niewyspana i niechętnie sięgasz po jedzenie. Zjawisko to jest właściwie tak powszechne, że traktuje się je jako stan naturalny i nie wymaga specjalistycznej (psychiatrycznej) interwencji. Łatwiej jednak przeżyć te 2 tygodnie (średnio tyle trwa baby blues), kiedy możesz liczyć na wsparcie kogoś bliskiego. Poza tym narodziny NOWEGO członka rodziny to całkowicie NOWA sytuacja i potrzebujesz (twój partner też) czasu, aby nauczyć się NOWEGO rytmu życia.

Baby blues czy depresja poporodowa?

Zdarza się, że gorszy nastrój trwa dłużej lub przygnębienie i brak energii pojawiają się znowu. Mówimy wtedy o depresji poporodowej. Dotyczy to ok. 10-15% kobiet po urodzeniu dziecka i największe nasilenie osiąga zwykle 3 do 6 miesięcy po porodzie. W tym okresie dominujący może stać się także nieokreślony lęk, niepokój, na który szczególnie narażone są matki z niskim stężeniem progesteronu we wczesnej ciąży, kobiety w trudnej sytuacji społecznej, mające dużo stresów i niewystarczające wsparcie. Zatem gdzie tego wsparcia szukać?

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli już przed ciążą chorowałaś z powodu zaburzeń psychicznych, przez cały okres okołoporodowy powinnaś znajdować się pod opieką swojego lekarza psychiatry. Jeżeli pogorszenie stanu psychicznego zdarza ci się po raz pierwszy, zacznij szukać pomocy w najbliższym otoczeniu. Zapytaj swojego lekarza, położną środowiskową, możesz także zapisać się do specjalisty psychiatry, nie potrzebujesz do tego skierowania. Opiekę psychologiczną uzyskasz w Poradni Zdrowia Psychicznego, ale do psychologa wymagane jest skierowanie (każdy lekarz może je wydać). Wsparcie możesz uzyskać także w Ośrodku Pomocy Społecznej w dzielnicy, w której mieszkasz. OPS-y oferują różną pomoc dla rodzin, nie tylko finansową, ale także w formie warsztatów, grup wsparcia, programów edukacyjnych. Fundacja Dzieci Niczyje, przede wszystkim dbając o dobro i bezpieczeństwo dzieci, wspiera także działania na rzecz osób dorosłych z trudnościami w byciu rodzicem. Poradę psychologiczną można uzyskać w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej (www.interwencjakryzysowa.pl), wsparcia udziela także Ośrodek Psychoterapii i Promocji Zdrowia „Ogród” w Warszawie. Instytut Psychologii Zdrowia prowadzi również Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 dla osób, które z różnych powodów nie mogą nawiązać kontaktu z psychologiem osobiście. Bezpłatny Telefon funkcjonuje codziennie od 14.00 do 22.00.

Mamo, myśl także o sobie!

Zawsze pamiętaj o kilku zasadach, które pozwolą ci zmniejszyć złe samopoczucie, objawy depresji czy lęk. Co prawda możesz nie czuć się na tyle dobrze, żeby zrealizować niektóre punkty, jednak niech ta lista przypomina ci, że masz w sobie siłę do walki i możesz uzyskać pomoc od innych:

 • Odpocznij, kiedy twoje dziecko śpi.
 • Powiedz partnerowi o tym, jak się czujesz.
 • Nadaj znaczenie swoim własnym potrzebom w codziennej gonitwie za kolejną pieluszką.
 • Daj znać innym co mogą zrobić, żeby ci pomóc.
 • Unikaj sztywnych schematów. To normalne, gdy z małym dzieckiem w domu nie wszystko idzie zgodnie z planem.
 • Pozwól sobie odczuwać negatywne emocje. Wbrew pozorom, one też są potrzebne.
 • Bądź ostrożna pytając o radę zbyt wielu ludzi. Każdy ma na pewno świetne pomysły, jak powinnaś zając się „wszystkim inaczej”.
 • Ufaj instynktowi. On naprawdę istnieje.
 • Unikaj ludzi, którzy cię denerwują (choć na pewno „dobrze” ci życzą i radzą).
 • Ustal granice ludziom, których nie możesz unikać.
 • Dbaj o swoje odżywianie (także, jeśli nie karmisz piersią).
 • Unikaj kawy i alkoholu (o papierosach nie wspominając).
 • Weź ciepłą kąpiel, pod warunkiem, że wygojone są okolice intymne. Umyć się musisz, a kąpiel to dobre rozwiązanie, aby mieć chwilę tylko dla siebie.
 • Ustalaj sobie drobne cele. Jak twoje dziecko, ucz się małymi kroczkami.
 • Przyjmuj regularnie leki, jeśli takie zostały ci zalecone (i nie, nie możesz ich jeszcze odstawić, bo przecież już się dobrze czujesz).
 • Nie bój się prosić o pomoc.
 • Nie czuj się winna, tylko zużywasz niepotrzebnie energię (darujmy sobie wreszcie ten mit „Matki Polki”).
 • Oceniaj, co musisz zrobić teraz, a co może zaczekać.
 • Nie porównuj siebie do innych, a już na pewno nie słuchaj, gdy ktoś robi to za ciebie.
 • Rozdziel obowiązki domowe (nie musisz robić wszystkiego sama).
 • Zwierz się osobie, której ufasz.
 • Nie oczekuj od siebie zbyt wiele w tej chwili.
 • Rób wszystko na tyle, na ile dajesz radę. Nawet jeśli nie masz poczucia, że to wystarczająco dobrze, to na tę chwilę jest to bardzo dobrze.
 • Po prostu się przejdź.
  Dasz radę.

AUTOR: ALEKSANDRA RAWSKA – lekarz psychiatra
Mazowieckie Centrum Medycyny Konwencjonalnej i Alternatywnej Opra-Med

Opra-Med
www.opramed.pl

 

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...