-Reklama-

Lekarz odwraca dziecko ułożone miednicowo – FILM

Ten film wywołuje w sieci kontrowersje. Obracanie dziecka ułożonego miednicowo w brzuchu mamy, które tu widzimy, może szokować. Czy ten lekarz na pewno wie co robi? I czy to jest bezpieczne dla dziecka i jego mamy? Zobaczcie same!

-Reklama-

Ułożenie miednicowe dziecka na końcówce ciąży jest niemal gwarancją porodu przez cesarskie cięcie. Wiadomość, że dziecko nie obróciło się odpowiednio do porodu, bywa powodem do niepokoju dla przyszłej mamy. Tymczasem istnieją na świecie lekarze, którzy w „magiczny” sposób potrafią obrócić malucha przez powłoki brzuszne. Czy to jednak bezpieczne?

Dziecko ułożone miednicowo (pośladkowo) – czy może się samo obrócić?

Zwykłe ułożenie dziecka zmienia się do 36. tygodnia ciąży. Potem prawdopodobieństwo, że maluch się przekręci jest minimalne, dlatego przy nieprawidłowym ułożeniu dziecka (poprzecznym lub miednicowym), lekarz planuje poród przez cesarskie cięcie.

Obrócenie dziecka na tak zaawansowanym etapie ciąży jest trudne, bo maluch ma na to bardzo mało miejsca i nie jest w stanie zrobić to samodzielnie. Niektóre mamy próbują stosować dziwne metody np. stanie na głowie czy zwisanie do góry nogami, byle zmobilizować dziecko do przekręcenia się. Słyszałam też o metodzie muzykoterapii, gdy poprzez dźwięki próbuje się wpłynąć na ruchy dziecka. Nie są to jednak sposoby polecane i skuteczne.

Lekarz obraca dziecko w brzuchu

A co z obracaniem dziecka metodą ECV?

Poniższy film prezentuje lekarza pracującego w Sussex Royal Hospital w Brighton, który stosując odpowiednie uciskanie brzucha ciężarnej, sprawia, że dziecko z jego pomocą zmienia swoją pozycję. Na filmie widać co dokładnie robi lekarz, widzimy również, że kobieta odczuwa przy tym pewien dyskomfort. Działanie lekarza przynosi oczekiwany efekt. Na filmie widać ułożenie dziecka na USG przed i po ECV. Maluch rzeczywiście się przekręcił a jego mama ma szansę na poród naturalny.

https://www.youtube.com/watch?v=qT2jBxVoOQc

Zapewne nasuwa się Wam pytanie, czy to jest bezpieczne i legalne?

Metodę ECV stosuje się tylko w nielicznych szpitalach położniczych na świecie. Robią to tylko doświadczeni lekarze. Np. we wspomnianej Wielkiej Brytanii ten sposób obracania dziecka do porodu jest dozwolony i uznany za bezpieczny. ECV nie wywołuje porodu, ale nie zawsze jest skuteczne. Sprawdza się w około 50% przypadków złego ułożenia dziecka.

ECV może być bezpiecznie stosowane gdy:

  • kobieta jest w co najmniej 36. tygodniu ciąży, a dziecko ma nieprawidłowe ułożenie,
  • to nie jest jej pierwsza ciąża (kobiety po porodach mają bardziej elastyczne powłoki brzuszne),
  • ciąża nie jest mnoga,
  • tętno dziecka jest prawidłowe,
  • poziom wód płodowych jest w normie,
  • broda dziecka jest skierowana do klatki piersiowej,
  • dziecko jest wysoko w macicy (brzuch jeszcze nie opadł),
  • ciąża przebiegała bez komplikacji i krwawień.

Zobacz jeszcze:

7 wskazań do nagłego cesarskiego cięcia

Autor: Ania

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.

W końcu polubiłam prasowanie! Recenzja parownicy i żelazka 2w1 Deerma HS300

Na wstępie od razu się przyznam - prasowanie nigdy nie było moją ulubioną czynnością. Teraz się okazuje, że to wszystko zależy od sprzętu, jaki się posiada! Zobaczcie, co ostatnio wpadło mi w ręce!

Jakie produkty zbożowe podawać dziecku?

Produkty zbożowe są jedną z podstawowych grup produktów spożywczych, które lądują na naszych talerzach. Do tej grupy zaliczymy m.in. kasze, makarony, pieczywo...

Wygraj złoty naszyjnik z literką imienia Twojego dziecka!

W zamian za zakupy NAN rozdaje super prezenty. Do wygrania między innym złote naszyjniki z literkami od firmy YES.

Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać! Tak, można!

Wiecie, że Polska jest na czele europejskich Państw, a nawet na świecie, jeśli chodzi o alarmujący wzrost otyłości u naszych dzieci? Widać to nawet...