-Reklama-
teddyeddie

Lekarz odwraca dziecko ułożone miednicowo – FILM

Ten film wywołuje w sieci kontrowersje. Obracanie dziecka ułożonego miednicowo w brzuchu mamy, które tu widzimy, może szokować. Czy ten lekarz na pewno wie co robi? I czy to jest bezpieczne dla dziecka i jego mamy? Zobaczcie same!

-Reklama-

Ułożenie miednicowe dziecka na końcówce ciąży jest niemal gwarancją porodu przez cesarskie cięcie. Wiadomość, że dziecko nie obróciło się odpowiednio do porodu, bywa powodem do niepokoju dla przyszłej mamy. Tymczasem istnieją na świecie lekarze, którzy w „magiczny” sposób potrafią obrócić malucha przez powłoki brzuszne. Czy to jednak bezpieczne?

Dziecko ułożone miednicowo (pośladkowo) – czy może się samo obrócić?

Zwykłe ułożenie dziecka zmienia się do 36. tygodnia ciąży. Potem prawdopodobieństwo, że maluch się przekręci jest minimalne, dlatego przy nieprawidłowym ułożeniu dziecka (poprzecznym lub miednicowym), lekarz planuje poród przez cesarskie cięcie.

Obrócenie dziecka na tak zaawansowanym etapie ciąży jest trudne, bo maluch ma na to bardzo mało miejsca i nie jest w stanie zrobić to samodzielnie. Niektóre mamy próbują stosować dziwne metody np. stanie na głowie czy zwisanie do góry nogami, byle zmobilizować dziecko do przekręcenia się. Słyszałam też o metodzie muzykoterapii, gdy poprzez dźwięki próbuje się wpłynąć na ruchy dziecka. Nie są to jednak sposoby polecane i skuteczne.

Lekarz obraca dziecko w brzuchu

A co z obracaniem dziecka metodą ECV?

Poniższy film prezentuje lekarza pracującego w Sussex Royal Hospital w Brighton, który stosując odpowiednie uciskanie brzucha ciężarnej, sprawia, że dziecko z jego pomocą zmienia swoją pozycję. Na filmie widać co dokładnie robi lekarz, widzimy również, że kobieta odczuwa przy tym pewien dyskomfort. Działanie lekarza przynosi oczekiwany efekt. Na filmie widać ułożenie dziecka na USG przed i po ECV. Maluch rzeczywiście się przekręcił a jego mama ma szansę na poród naturalny.

https://www.youtube.com/watch?v=qT2jBxVoOQc

Zapewne nasuwa się Wam pytanie, czy to jest bezpieczne i legalne?

Metodę ECV stosuje się tylko w nielicznych szpitalach położniczych na świecie. Robią to tylko doświadczeni lekarze. Np. we wspomnianej Wielkiej Brytanii ten sposób obracania dziecka do porodu jest dozwolony i uznany za bezpieczny. ECV nie wywołuje porodu, ale nie zawsze jest skuteczne. Sprawdza się w około 50% przypadków złego ułożenia dziecka.

ECV może być bezpiecznie stosowane gdy:

  • kobieta jest w co najmniej 36. tygodniu ciąży, a dziecko ma nieprawidłowe ułożenie,
  • to nie jest jej pierwsza ciąża (kobiety po porodach mają bardziej elastyczne powłoki brzuszne),
  • ciąża nie jest mnoga,
  • tętno dziecka jest prawidłowe,
  • poziom wód płodowych jest w normie,
  • broda dziecka jest skierowana do klatki piersiowej,
  • dziecko jest wysoko w macicy (brzuch jeszcze nie opadł),
  • ciąża przebiegała bez komplikacji i krwawień.

Zobacz jeszcze:

7 wskazań do nagłego cesarskiego cięcia

Autor: Ania
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?