-Reklama-

Kwiaty do łazienki. Sprawdź, jakie rośliny się sprawdzą!

W pomieszczeniach, w których brakuje światła dziennego, trudno jest utrzymać przy życiu jakiekolwiek rośliny. A jednak istnieją takie gatunki kwiatów doniczkowych, które mają niewielkie wymagania i łazienkowe warunki bytowe są dla nich odpowiednie. Jakie rośliny do łazienki sprawdzają się najlepiej?

-Reklama-

Łazienka to trudna przestrzeń do zagospodarowania, jeśli chodzi o roślinność. Nie mówimy tu o łazienkach jasnych, z oknem i dostępem do dziennego światła. W takich możemy trzymać niemal każdy rodzaj roślinności. Większość łazienek jednak to po prostu kilkumetrowe pomieszczenia bez okna i to właśnie do nich najtrudniej dobrać prawdziwe kwiaty, które mogłyby tam rosnąć.

Jakie warunki bytowe dla roślin oferują łazienki?

Jeśli szukasz kwiatów do swojej ciemnej i ciasnej łazienki, musisz skupić się na roślinach, które lubią, albo przynajmniej tolerują, takie warunki jak:

  • wysoka wilgotność powietrza,
  • wysoka temperatura powietrza,
  • brak dostępu lub ograniczony dostęp naturalnego światła,
  • mała przestrzeń.

O czym pamiętać, hodując kwiaty w łazience?

Jeżeli zdecydujesz się na udekorowanie swojej łazienki rośliną w doniczce, pamiętaj, że potrzebuje ona regularnej pielęgnacji i odpowiedniej dbałości. Wygląda to nieco inaczej niż w przypadku roślin rosnących w jasnych i przestronnych pomieszczeniach. Po pierwsze pamiętaj, że kwiaty nie lubią chemii, a tej jest zwykle w łazience bardzo dużo. Postaw roślinę z dala od chemicznych oparów np. dyfuzora zapachowego. Nie stawiaj roślin przy samej umywalce czy wannie, gdzie istnieje duże ryzyko, że będą mieć kontakt z kosmetykami czy myjącymi środkami chemicznymi.

Drugą ważną kwestią jest zadbanie o cyrkulację powietrza w łazience. Choć rośliny do łazienki lubią wilgoć, jej nadmiar może im zaszkodzić. Staraj się więc wietrzyć łazienkę po kąpieli, by woda z powietrza szybciej odparowała. Po trzecie – dostosuj intensywność podlewania do panujących w łazience warunków. Kwiaty w łazience nie muszą być tak często podlewane jak te w innych pomieszczeniach. Wiele wody uzyskują one bowiem z powietrza podczas np. kąpieli domowników. Dbaj zatem o to, by nie przelewać roślin i dozować im podlewanie.

Każdy kwiat potrzebuje światła. Jakiegokolwiek, dlatego jeśli stawiasz roślinę w łazience bez okna, to nie ukrywaj jej w ciemnych zakamarkach pomieszczenia, ale wyeksponuj w miejscu dobrze oświetlonym. No i najważniejsze! Do łazienki wstaw tylko te kwiaty, które są przeznaczone do takich pomieszczeń. To źródło sukcesu.

Jakie kwiaty do łazienki bez okna?

Poniżej prezentujemy gatunki roślin, które świetnie sprawdzą się w ciasnych i ciemnych łazienkach. Te rośliny do łazienki warto kupić, bo gwarantują wspaniałą dekorację do tego pomieszczenia. Jeśli będziesz o nie odpowiednio dbać, będą zdrowo i pięknie rosły przez wiele lat.

Bluszcz domowy

To wiecznie zielona roślina, pięknie pnąca. Ma duże tempo wzrostu, więc trzeba czasem ją nieco okiełznąć, by nie opanowała całego pomieszczenia. Trzeba też pamiętać, że to kwiat trujący, więc nie powinien stać w zasięgu rączek dziecka czy domowego zwierzęcia. Z drugiej strony to bardzo mało wymagająca roślina i niezwykle odporna. Lubi zaciemnione i wilgotne pomieszczenia.

Zamiokulkas

Chyba najpopularniejszy wybór w łazienkach. Można go spotkać niemal w każdym miejscu, w którym nie ma naturalnego światła np. w centrum handlowym. Wszystko dlatego, że pięknie się prezentuje i jest uroczą ozdobą. To kwiat uwielbiający ciepłe i wilgotne powietrze, bo wywodzi się z terenów lasów tropikalnych. Na dodatek nie lubi zbytnio słońca, najlepiej radzi sobie w cieniu, więc w łazience ma optymalne warunki wzrostu.

Filodendron

Bardzo popularny w Polsce kwiat doniczkowy, na dodatek bardzo mało wymagający. Lubi zacienione miejsca i regularne podlewanie. Nie lubi wręcz słońca, więc idealnie sprawdzi się w łazience. Na dodatek musi mieć ciągle wilgotne podłoże, o co w łazience nie jest trudno. Odwdzięcza się pięknie wybarwionymi na zielono liśćmi, które potrafią się pięknie pnąć lub zwisać.

Paprotka

Paprotka nie jest prosta w uprawie i nie zawsze dobrze się rozwija. Nie jest to zatem kwiat dla osób, które nie lubią zbytnio zajmować się roślinnością, bo wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Paprotka ma różne wymagania, w zależności od gatunku, więc uważaj na to, co kupujesz. Roślina pospolita lubi wilgoć i życie w cieniu lub półcieniu. Wszystkie paprotki źle sobie radzą, gdy zmienia się im miejsce, dlatego nie przestawiaj jej z kąta w kąt a zapewnij stałe miejsce.

Sansewieria

To kwiat o bardzo niskich wymaganiach. Mówi się, że tak naprawdę sam sobie rośnie. Nie potrzebuje dużo wody, więc sprawdzi się w łazience o dobrej wentylacji. Musimy pamiętać, by go nie podlewać za często. Rośnie zarówno w warunkach słonecznych, jak i cienistych, więc idealny do ciemnego pomieszczenia.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również