-Reklama-teddyeddie

Kiedy zmienić wózek na spacerówkę?

Wózek typu gondola to niezaprzeczalnie najlepsze rozwiązanie na wspólne spacery z maluchem w pierwszych miesiącach jego życia. Mimo że spacerówki umożliwiają opcję rozkładania i coraz częściej reklamowane są jako alternatywa dla zakupu gondoli, nie są w stanie spełnić tej funkcji do końca. Warto więc jednak przez pierwsze kilka miesięcy życia posługiwać się mniej poręczną, ale za to z pewnością bezpieczniejszą dla dziecka gondolą, aby w odpowiednim momencie zamienić ją na spacerówkę. Kiedy on nadchodzi?

-Reklama-

Plusy i minusy gondoli

Wózki dziecięce obecnie dostępne są w bardzo różnorodnych wersjach, które umożliwiają dopasowanie wózka do konkretnych potrzeb: wynikających tak z wieku dziecka, jak i np. specyfiki terenu, po którym najczęściej poruszasz się z wózkiem. Niewątpliwie w pierwszych miesiącach życia najlepszym i rekomendowanym przez specjalistów rozwiązaniem jest wózek typu gondola, który umożliwia spacerowanie z dzieckiem ułożonym w pozycji leżącej. Odpowiednio duża budka daje poczucie bezpieczeństwa, chroni przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie zapewnia wygodę (nie stosuje się tu np. pasów, które krępowałyby ruchy dziecka). Są jednak minusy: im ciekawsze jest dziecko, im bardziej otaczający go świat przykuwa już jego uwagę, tym bardziej gondola, która uniemożliwia pełną obserwację, może wywoływać złość i sprzeciw dziecka wyrażany głośnym płaczem i marudzeniem. To jeden z sygnałów, który może świadczyć o potrzebie zmiany wózka. Warto jednak zachować tutaj ostrożność. 

Nie spiesz się za bardzo

Spacerówki są bardzo popularnymi wózkami, natomiast nie zastąpią nam gondoli, która jest po prostu niezbędna w pierwszych miesiącach życia. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo noworodka, a nawet 2-3-miesięcznego niemowlaka. Dlaczego nie warto się spieszyć? 

  • Spacerówka nie jest aż tak zabudowana, aby w pełni ochronić niemowlę przed zjawiskami atmosferycznymi. Takie maluchy bardzo ciężko znoszą jeszcze wiatr czy opady.
  • Pasy w spacerówce krępują ruchy dziecka, a takiego maluszka w spacerówce trzeba byłoby zapiąć naprawdę mocno, wywołując jednocześnie jego dyskomfort.
  • Zabudowana gondola to bariera dla części bodźców zewnętrznych, co w przypadku małego dziecka jest bardzo dobre.
  • Przede wszystkim jednak niedopuszczalne jest ustawianie wózka w pozycji siedzącej, jeśli dziecko jeszcze nie siedzi. W ten sposób można stymulować rozwój wad postawy.

Kiedy przychodzi czas na spacerówkę?

Jeśli chcesz uniknąć konieczności zakupu dwóch wózków, zawsze możesz rozważyć zakup modelu 2w1 lub 3w1. Takie rozwiązania proponuje np. marka Cybex. Model wyjściowo posiada gondolę, którą łatwo potem wymienić na ustawienie charakterystyczne dla spacerówki. Kiedy to zrobić? Przyjęło się, że czas na zmianę wózka przychodzi mniej więcej około 6-7 miesiąca życia dziecka. Podpowiedzią może być dla ciebie wiele sygnałów wysyłanych przez samo dziecko. Po spacerówkę warto sięgnąć, gdy:

  • dziecko samodzielnie siada — to pierwszy znak, że maluch jest już gotowy na drugi wózek; gondola jest nieprzygotowana dla siadających maluchów, ponieważ nie posiada pasów ograniczających ruchy, co oznacza, że dziecko mogłoby usiąść, podciągnąć się, a nawet wypaść z wózka.
  • maluch nie mieści się w gondoli — jeśli wózek nie pozwala już na swobodne podróżowanie z wyprostowanymi nóżkami, to znak, że koniecznie potrzebujesz nowego wózka. 
  • dziecko się denerwuje, jest niespokojne w gondoli — to najczęściej sygnał, że nie podoba mu się, że zmuszamy je, by leżało, a przez to nie miało pełnego pola widzenia.
  • dziecku jest za ciepło w gondoli — niestety nawet najlepsze systemy wentylacji w gondoli nie działają tak, jak spacerówka.  

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!

Gałganek Aliny – naturalny sposób na katar i zatoki

Katar i zatoki to częste dolegliwości, które mogą utrudniać oddychanie, powodować ból głowy, gorączkę i złe samopoczucie. Zanim sięgniemy po leki czy krople do nosa, warto spróbować naturalnego sposobu na udrożnienie dróg oddechowych - gałganka Aliny. Co to jest, jak działa i jak go zrobić? Oto kilka informacji na ten temat.

Dowiedz się, jak pomóc dziecku cierpiącemu na depresję! Kup tę książkę!

Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś najlepszym rodzicem dla swojego dziecka, nie musisz wiedzieć o walce, jaka toczy się w jego wnętrzu. Przeczytaj tę książkę, by wiedzieć i widzieć więcej. Depresja nie powinna być tematem tabu, szczególnie w czasach, gdy stała się tak powszechna.