-Reklama-

Kiedy nauczyć? Kiedy odzwyczaić?

Zastanawiasz się, w jakim wieku twoje dziecko powinno zacząć przesypiać noce, wołać siusiu czy odzwyczaić się od smoczka? Nie wiesz, kiedy należy malucha uczyć mycia ząbków czy jazdy na rowerku? Podpowiadamy, jaki wiek jest najlepszy na tego typu naukę.

-Reklama-

Zbyt wczesne wymaganie od dziecka postępu w różnych dziedzinach może przynieść odwrotny skutek. Dziecko, które nie jest gotowe nabyć pewne umiejętności a jest poddawane presji ze strony rodziców – może się tylko zrazić do nauki i zniechęcić do robienia postępów. Jeśli więc zależy nam na tym, by maluch rozwijał się w tempie zgodnym z jego możliwościami a sama nauka nowych umiejętności nie była mordęgą dla ciebie i dla niego – poczekaj na odpowiedni moment. Oto najważniejsze kroki milowe dziecka oraz najbardziej korzystny czas na ich realizację.

Odzwyczajenie dziecka od nocnego jedzenia

Kiedy dziecko jest gotowe: To kwestia bardzo indywidualna. Dziecko powinno jeść w nocy do momentu, gdy się tego domaga. Na pewno ma do tego prawo niemowlę do 3 miesiąca życia. W pewnym momencie pobudka w nocy nie będzie wezwaniem o jedzenie a np. o picie czy przytulenie. Jeśli rodzic nie poda od razu butelki z mlekiem a spróbuje zaspokoić inne potrzeby dziecka, jest szansa, że pobudki staną się coraz rzadsze aż w końcu zanikną. Uwaga – roczne dziecko nie potrzebuje, by go karmić w nocy – to ostatni moment, by oduczyć pociechę pobudek na mleko.

Odzwyczajenie dziecka od pieluch

Kiedy dziecko jest gotowe: Wtedy, gdy posiada kontrolę nad swoimi potrzebami fizjologicznymi, a więc potrafi się wstrzymać ze zrobieniem siusiu lub kupki oraz to zasygnalizować. W praktyce dopiero dziecko 2-letnie potrafi skojarzyć dziwne uczucie w podbrzuszu z koniecznością udania się do toalety. Wcześniejsza nauka nocnikowania nie ma więc sensu.

Zobacz też:  Pożegnanie z pieluchą. 5 najlepszych metod!

Odzwyczajenie dziecka od smoczka

Kiedy dziecko jest gotowe: Istnieją dwa etapy w życiu dziecka, gdy najłatwiej odzwyczaić je od ssania smoczka. Pierwszy to okolice 6. miesiąca życia. W tym momencie dziecko się bardzo intensywnie rozwija i szybko nabywa nowe umiejętności. Porzucenie smoka może być w tym czasie całkiem łatwe. Jeśli przeszliśmy ten etap, kolejnym dobrym momentem jest wiek między 1,5 a 2 lata. Wówczas dziecko jest dojrzalsze emocjonalnie i wiele rozumie. W tym czasie dzieci często same porzucają smoczki, manifestując tym samym swoją „dorosłość”.

Nauka mycia ząbków

Kiedy dziecko jest gotowe: Czym skorupka za młodu… No właśnie, tutaj naukę warto rozpocząć jak najwcześniej, by mycie zębów szybko stało się codziennym nawykiem. Można zacząć już w okolicy 1 roku życia, gdy maluch potrafi trzymać szczoteczkę i wkłada ją sobie do buzi. Trzeba pamiętać, by była to szczoteczka bezpieczna – którą maluch nie zrobi sobie krzywdy. Na początku warto zaproponować zabawę szczoteczką bez użycia pasty – by dziecko przyzwyczaiło się do tego nowego przedmiotu. Jako pierwszą, wprowadzamy pastę do zębów bez fluoru.

Zobacz  też: Jak dbać o zęby dziecka

Nauka jedzenia sztućcami

Kiedy dziecko jest gotowe: Każdy maluch sięgnie po plastikowe sztućce w swoim czasie. Już niemowlęta uwielbiają naśladować dorosłych, dlatego nawet półroczny bobas może wykazywać zainteresowanie łyżeczką i próbować wyrywać ci ją z ręki w trakcie karmienia. Nie od razu jednak będzie potrafił się z nią obchodzić. Pierwsze próby jedzenia plastikowymi sztućcami mogą się odbyć już w okolicy 7-8. miesiąca życia. Warto wykorzystać moment zainteresowania dziecka sztućcami, bo jeśli będziemy go stale wyręczać w karmieniu, nim się obejrzymy – będziemy go karmić do 4. roku życia.

Nauka samodzielnego zasypiania

Kiedy dziecko jest na to gotowe: Najlepiej jest zacząć dość wcześnie. Samodzielnego zasypiania można nauczyć już trzymiesięcznego malucha, trudno nie powinno być również w okolicach 6. miesiąca życia. Istotne jest to, by dziecko potrafiło już przespać ciągiem ok. 5-6 godzin. Jeśli bowiem robi sobie w nocy częste pobudki, jest jeszcze na to nie gotowe. Pamiętaj, im wcześniej zaczniesz tę naukę, tym będzie ona łatwiejsza dla ciebie i dziecka.

Zobacz też: Jak nauczyć samodzielnego zasypiania?

Odzwyczajenie dziecka od wózka

Kiedy dziecko jest na to gotowe: Wózek to pojazd dla dzieci, które nie potrafią się samodzielnie przemieszczać. W wielu przypadkach jednak rodzice cenią sobie wygodę wożenia dziecka w wózku i chętnie korzystają z niego nawet do 4. roku życia. W tej kwestii warto posłuchać własnego malucha. Zwykle w okolicy 2. roku życia jest on już na tyle samodzielny i ciekawy świata, że woli przemieszczać się na własnych nóżkach. Doceniajmy to i wykorzystajmy ten moment na odzwyczajanie od wożenia. Coraz częściej zostawiajmy wózek w domu, ograniczmy jego używanie do minimum. Gdy maluch skończy 3 lata, definitywnie należy pożegnać ten dziecięcy pojazd.

Nauka jazdy na rowerku

Kiedy dziecko jest gotowe: Tu warto wprowadzić rozgraniczenie na rowerki biegowe i te z pedałami. Te pierwsze nadają się już dla dwulatka. O wiele trudniej jest nauczyć się pedałowania. Tę sztukę dzieci są w stanie opanować w wieku 3-4 lat, bo pedałowanie wymaga dobrej koordynacji ruchowej (dziecko jednocześnie kieruje i pedałuje). W pierwszej kolejności warto zaproponować dziecku rower na 3 lub 4 kółkach, choć zwykle dzieci, które dobrze jeżdżą na rowerku biegowym – szybko opanowują jazdę na dwóch kółkach.

 

Odzwyczajenie dziecka od butelki

Kiedy dziecko jest gotowe: Mając na uwadze nie tylko przyzwyczajenie, ale też dobry zgryz dziecka, z butelki powinniśmy zrezygnować w okolicach 1-1,5 roku. To czas, gdy maluch lubi być samodzielny i chętnie naśladuje dorosłych. Warto wykorzystać ten moment na zastąpienie butelki niekapkiem.

Autor: Sylwia
foto: pixabay
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również