Oczywiście niebezpieczeństwo korzystania z chemicznych środków czystości wzrasta, kiedy niewłaściwie używamy tych produktów, a także zbyt długo jesteśmy wystawieni na ich ekspozycję np. podczas sprzątania niewielkich pomieszczeń jak łazienka. Ale skąd mamy wiedzieć, kiedy ta granica zostanie przekroczona? Przecież nie jesteśmy chemikami! Jedynym wyjściem jest ograniczenie chemii do minimum i korzystanie z innych metod sprzątania otoczenia. Na pewno będziesz tak robić, kiedy przeczytasz poniższe przykładowe działanie niektórych związków na nasz organizm.
Zobacz, jak sprzątać bez użycia chemii
Do wyboru, do koloru
W sklepach aż roi się od coraz to nowych preparatów – coraz więcej jest specjalizujących się w różnych pomieszczeniach, powierzchniach, przedmiotach i ich powłokach. Możemy kupić płyny, proszki, spraye, mleczka… W telewizyjnej reklamie zdają się czynić cuda! W rzeczywistości, ich skład daleki jest od ideału. W popularnych środkach czystości możemy bowiem znaleźć:
amoniak – znajdziemy go w m.in. płynach do szyb. Może on podrażniać oczy, skórę i układ oddechowy. Szczególnie wrażliwe na niego są osoby z dolegliwościami astmatycznymi.
ług – ta zasadowa substancja jest składnikiem preparatów do udrażniania rur. Może ona powodować łzawienie oczu, podrażnienie gardła, a nawet poparzenia
chlor – jeden z podstawowych składników środków do czyszczenia toalet, wybielaczy. Niewłaściwe użycie chloru może doprowadzić do silnego zatrucia. Nie wolno go łączyć z amoniakiem!
fosforany – znajdziemy je w płynach do mycia naczyń czy prania. Są szczególnie niebezpieczne dla środowiska – sprzyjają rozwojowi chwastów wodnych, tym samym zwiększania tlenu w wodzie i śmiertelności ryb.
Powyższe opisy brzmią zatrważająco, a to tylko naprawdę niewiele przykładów. Składnikiem domowych środków czystości są substancje powierzchniowo czynne (dzięki nim usuwany jest np. brud). Pamiętajmy jednak, że w tego typu preparatach mamy jeszcze (oprócz substancji czyszczących) także substancje konserwujące, nadające barwę oraz zapach. A warto wiedzieć, że za najbardziej uczulające uważane są właśnie substancje zapachowe. To aż 3000 różnych związków chemicznych obecnych w większości środków czyszczących jak odświeżacze, płyny do podłóg czy zmiękczania tkanin. Oprócz alergii, mogą wywoływać one inne dolegliwości jak np. migreny. Składnikiem wielu substancji zapachowych są ftalaty, które mogą nawet powodować bezpłodność.
Niebezpieczne dla zdrowia, czyli jakie?
Najniebezpieczniejsze dla zdrowia są środki odkażające oraz silnie skoncentrowane środki czyszczące np. te do usuwania trudnych zabrudzeń z piekarnika. Dlatego, przy naprawdę silnych zabrudzeniach warto raczej wybrać inne metody czyszczące i w pełni bezpieczne. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z przedmiotami służącymi do przyrządzania jedzenia – gdzie ryzyko przedostania się szkodliwych substancji do naszych organizmów jest największe.
Wszystkie bezpośrednie reakcje, jakie wywołują zawarte w detergentach substancje chemiczne, są niestety tylko wierzchołkiem góry lodowej. Żyjemy bowiem w czasach, w których obserwujemy istną epidemię alergii o charakterze nabytym, gdzie główną winą obarcza się otaczającą nas z każdej strony chemię. Jest to tym bardziej niepokojące, ponieważ kilkadziesiąt lat temu było to zjawisko w ogóle nieznane, a dziś cierpi na nią ok. 15 % Europejczyków, z czego większość nie zdaje sobie sprawy. Ponadto, szacuje się, że przeciągu kolejnych kilkunastu lat liczba ta zostanie podwojona, a ze względu na wciąż małą wiedzę na ten temat, dalej nie wiemy jak leczyć taką alergię i minimalizować jej objawy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz ograniczanie kontaktu ze szkodliwymi dla naszego zdrowia substancjami, wszędzie tam mamy taką możliwość.
Mieszanka wybuchowa dla zdrowia
To jeszcze nie koniec niebezpieczeństw jakie niosą ze sobą chemiczne środki czystości. Na pewno zdarzyło ci się stosować jednocześnie kilka środków czystości naraz np. podczas mycia toalety? Niektóre z preparatów, w połączeniu z innymi tworzą naprawę (i to dosłownie!) mieszanki wybuchowe! np. po połączeniu bielinki (preparatu z wybielaczem) i amoniaku wytworzy się gaz o nazwie chloroamina, działający toksycznie na oczy i układ oddechowy. Takich przykładów można by mnożyć, a my nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.
Jak wyeliminować negatywne działanie chemii na nasze zdrowie?
Przede wszystkim należy czytać etykiety, a tego zwykliśmy nie robić. Znajdziemy na nich między innymi specjalne piktogramy, które wskazują na rodzaj zagrożenia, czyli jakie szkody dla organizmu oraz środowiska może nieść dany produkt. Poza tym, powinniśmy unikać bezpośredniego kontaktu preparatu ze skórą – zawsze zakładać rękawiczki ochronne i wietrzyć sprzątane pomieszczenie.
Najlepiej jest jednak ograniczyć stosowanie chemii w domu do niezbędnego minimum i wybrać naturalne oraz ekologiczne rozwiązania, które pozwolą na utrzymanie naszej domowej przestrzeni w czystości.