-Reklama-

Jaka waga w ciąży jest optymalna?

Ciąża to zwykle jedyny taki czas, gdy bez wyrzutów sumienia nabieramy dodatkowych kilogramów. Czasem jednak ta beztroska jedzenia wymyka się spod kontroli, co skutkuje tyciem ponad normę a to sprawia, że po porodzie trudno wrócić do pierwotnej wagi. Jaka waga w ciąży jest zatem optymalna?

-Reklama-

Ile powinnam w sumie przytyć będąc w ciąży?

Jeśli przed ciążą miałaś niedowagę >>>>> 13 – 18 kg (BMI < 19,8)

Jeśli przed ciążą miałaś prawidłową wagę >>>>> 11 – 16 kg (BMI 19,8-26)

Jeśli przed ciążą miałaś nadwagę >>>>> 7 -11 kg (BMI 26,1-29)

Jeśli przed ciążą byłaś otyła >>>> ok. 7 kg (BMI > 29)

Jeśli spodziewasz się bliźniąt >>>> 15-20 kg

Ile powinnam przytyć w pierwszym trymestrze?

W pierwszym trymestrze waga nie rośnie dynamicznie i przyrost wagi jest prawie niezauważalny. Kobieta w ciąży, w pierwszym trymestrze powinna tyć od 0,4 kg do 0,7 kg na miesiąc, co w sumie daje przyrost wagi – od 1,2 kg do ponad dwóch kilogramów na tym etapie ciąży.
By zachować ten równomierny przyrost wagi, zaleca się by przyszła mama przyswajała jedynie 200 kalorii dziennie więcej niż przed ciążą.

Ile powinnam przytyć w drugim trymestrze?

Przyrost wagi w drugim trymestrze jest bardziej widoczny, bo i dziecko znacząco przez ten czas urośnie. Według norm kobieta powinna tyć mniej więcej ok. 0,5 kg tygodniowo, co przez cały drugi trymestr ciąży daje przyrost wagi na poziomie 5-6,5 kg. W drugim trymestrze ciężarna powinna spożywać dziennie dodatkowe 300 kalorii.

Ile powinnam przytyć w trzecim trymestrze?

W trzecim trymestrze dziecko nie rośnie już tak gwałtownie i szybko jak w drugim, więc i waga nie zmienia się spektakularnie. Średnio ciężarna tyje około 0,3-0,45 kg tygodniowo. Przez cały trzeci trymestr powinna więc przytyć kolejne 4,5 kg do 6 kg. Dziecko, które jest już znaczących rozmiarów, przyswaja coraz więcej wartości odżywczych, więc przyszła mama powinna dorzucić do swojego jadłospisu kolejne 350-500 kalorii dziennie.

Co składa się na wagę w ciąży?

Wbrew pozorom, waga w ciąży nie wynika jedynie z wagi brzucha. Na dodatkowe kilogramy składają się również inne elementy. Oto uśrednione wagi wszystkiego, co składa się na całkowity przyrost masy pod koniec ciąży:

Dziecko – 2,7-3,6 kg
Łożysko – 0,45-1 kg
Zwiększona ilość wody w organizmie – 0,9-1,3 kg
Zwiększona objętość krwi w organizmie – 1,3-1,8 kg
Płyn owodniowy – ok. 1 kg
Macica – ok. 1 kg
Powiększone piersi – 0,5 – 1 kg
Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej + białko – 2,7-3,6 kg

Czy w ciąży można chudnąć?

W przypadku osób otyłych przyrost wagi nie musi być spektakularny i bywa, że jest niemal nie zauważalny, bo waga przez kilka tygodni nie zmienia się. Wynika to z faktu, że organizm ma wystarczającą ilość tkanki tłuszczowej oraz wszystkich składników odżywczych i nie potrzebuje ich więcej.

Są też inne sytuacje. Zdarza się, że w pierwszym trymestrze ciężarne zamiast nabierać wagi, tracą ją. Zwykle wiąże się to z przykrymi dolegliwościami ciążowymi, jakimi są mdłości i wymioty. To całkiem normalne, jeśli w drugim trymestrze – po ustąpieniu mdłości, waga zaczyna już normalnie rosnąć. Chudnięcie na dalszym etapie ciąży, jeśli utrata wagi w ciąży jest większa niż 10% całkowitej wagi, jest powodem do niepokoju i powinno być zdiagnozowane.

Zobacz jeszcze:

Dlaczego ciąża ciąży nierówna?

Dlaczego nie mogę schudnąć po ciąży?

Jak wyliczyć termin porodu?

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również