-Reklama-

Jak zacząć przygodę z karmieniem piersią? Odpowiada położna

Mleko mamy to najlepszy pokarm dla noworodka urodzonego, zarówno o czasie, jak i przed terminem. Jest unikalny i idealnie dopasowany do potrzeb żywieniowych maluszka. Pełni nie tylko funkcje odżywcze, ale również ochronne, bowiem zawiera czynniki przeciwzapalne, substancje aktywne immunologicznie, prebiotyki, a także enzymy i hormony. Warto również wspomnieć o obecności komórek macierzystych w mleku mamy, które pełnią funkcję naprawczą w organizmie dziecka. Korzyści z karmienia piersią noworodka jest mnóstwo, to temat na następny artykuł.

-Reklama-

Karmienie piersią jest cudownym aktem, ale niesamowicie trudnym. Dobrze jest się odpowiednio przygotować. Prawidłowa technika karmienia i wiedza jak przebiega laktacja jest bardzo ważna. Z doświadczenia powiem Ci, że przeczytanie blogów czy książek na ten temat, to za mało. Najważniejsza jest praktyka, pokazanie chociażby na lalce jak prawidłowo przystawiać, na co zwrócić uwagę. Czasem i to nie wystarcza, bo przecież noworodka trudniej przystawić, dochodzi wówczas stres, ból i bardzo łatwo o zniechęcenie. To na pewno ciężki etap dla mamy, która została nią po raz pierwszy, ale zapewniam Cię, że najwspanialszy na świecie! Nie ma nic piękniejszego niż wykarmienie swojego potomka swoim pokarmem i nie chodzi tylko o samo pożywienie, ale niesamowitą bliskość i uzależnienie! Sama zauważysz, że Twoje dziecko będzie potrzebować piersi nie tylko do jedzenia, ale również do zaspokojenia potrzeby ssania, bezpieczeństwa i miłości.

Wiele mam ma obawy czy poradzi sobie z wykarmieniem dziecka, czy będzie pokarm od razu, czy nie będzie go za mało, czy ma odpowiednie brodawki i wiele innych wątpliwości. Powiem Ci tak, natura za Ciebie to załatwi wystarczy, że bardzo będziesz tego chciała i uwierzysz w siebie.

Po drodze napotkasz trudności, jednak z odpowiednim przygotowaniem i pomocą specjalisty na pewno dasz sobie radę. Zatem do kogo się zgłosić i kiedy? Najlepiej już w ciąży. O powodzeniu laktacji decydują pierwsze godziny i dni po porodzie. Położna rodzinna to kompetentna osoba, która na edukacji przedporodowej przygotuje Cię zarówno z teorii jak i praktyki, a także odwiedzi Cię w domu po wyjściu ze szpitala. Między 21-24 tygodniem ciąży zgłoś się do wybranej przez siebie położnej, złóż deklarację i korzystaj z bezpłatnych porad. Większość posiada kurs „Edukacja i wsparcie kobiet w okresie laktacji”, to kopalnia wiedzy na temat karmienia piersią. Możesz dodatkowo skorzystać z filmików instruktażowych lub webinariów.

Ważną sprawą jest również przygotowanie miejsce i akcesoriów do karmienia piersią, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu po powrocie do domu. Wygodny fotel, poduszka do karmienia, bidon, koszula i biustonosz to najpotrzebniejszy zestaw. Przyda się również laktator, lanolina, kapturki w odpowiednim rozmiarze, wkładki laktacyjne.

Wsparcie rodziny przy karmieniu piersią to często pomijany aspekt, a bardzo istotny. Dlaczego? Początki karmienia są męczące i czasochłonne ponieważ dziecko szybciej się męczy i dużo przysypia przy piersi. Większość czasu będzie „pochłaniało” karmienie, dlatego dobrze jest odciążyć mamę w obowiązkach domowych. Zadbanie o to by kobieta karmiąca miała pełnowartościowe posiłki, czas na odpoczynek i regenerację jest niesamowicie ważne. Stres
i zmęczenie to wrogowie laktacji.

Pamiętaj! Jesteś stworzona, żeby wykarmić swoje potomstwo!

Dasz radę, uwierz w siebie!

Akt karmienia piersią jest trudny, ale piękny i na pewno tego warty!

Jeśli chcesz pogłębić wiedzę na temat laktacji i nie tylko, zapraszam Cię do wzięcia udziału w kursie Szkoły Rodzenia Online i śledzenie strony Angamed – Angelika Kuczera.

wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również