-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Położna środowiskowa – czy jest mi potrzebna?

Dla części kobiet jest prawdziwym wsparciem, dla innych intruzem nachodzącym po porodzie. Kim jest położna środowiskowa, czym się zajmuje i czy każda świeżo upieczona mama musi ją zaprosić do domu? Odpowiadamy na Wasze najczęstsze pytania na temat położnych środowiskowych.

-Reklama-

Położna środowiskowa – kto to taki?

Położna środowiskowa jest odpowiedzialna za przygotowanie przyszłej mamy do porodu oraz za opiekę nad mamą i dzieckiem po porodzie. W praktyce oznacza to, że położna ma być wsparciem dla mamy na etapie ciąży i tuż po niej. Usługi położnej środowiskowej rozpisane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia są refundowane i są przywilejem dla przyszłych mam.

Położna środowiskowa – jak ją wybrać?

Procedury wyboru położnej środowiskowej zmieniły się w ostatnich latach. Wcześniej położną środowiskową wybierało się w przychodni dziecięcej po urodzeniu dziecka. Dziś, zgodnie z nowymi standardami opieki okołoporodowej – wyboru położnej powinniśmy dokonać jeszcze w czasie ciąży – między 21. a 26. tygodniem ciąży. Wszystko po to, by położna środowiskowa nie tylko oceniła nasz i dziecka stan po porodzie, ale też mogła nas do tego porodu przygotować. Spotkania z położną podczas ciąży mają charakter edukacyjny i są jak indywidualna szkoła rodzenia.

Wybór położnej środowiskowej można pozostawić na czas po porodzie, ale lepiej jest zadecydować w tej kwestii jeszcze w trakcie ciąży i tym samym zyskać dodatkowe wsparcie w tym okresie. By mieć możliwość spotkań z położną środowiskową w ciąży, najpóźniej do 21. tygodnia ciąży należy złożyć deklarację wyboru położnej w placówce, która ma podpisaną umowę z NFZ. Druk takiej deklaracji znajdziesz tutaj: http://www.nfz.gov.pl/dla-swiadczeniodawcy/pliki-do-pobrania/druki/ Jak wybrać położną? Możemy np. wejść na stronę https://swiatprzychodni.pl/ i wpisując frazę „położna (POZ)” odnaleźć położną i placówkę, do której należy. Tam należy udać się z deklaracją.

Jeśli nie zdążysz wybrać położnej środowiskowej w trakcie ciąży, możesz to zrobić tuż po porodzie np. podczas zgłaszania narodzin dziecka w wybranej przychodni dziecięcej, do której będzie należeć maluch (nie jest to jednak konieczność, by położna środowiskowa należała do tej samej placówki, co np. wybrany dla dziecka pediatra). Na wybór położnej nie mamy określonego czasu, ale pierwsza wizyta musi się odbyć w ciągu dwóch pierwszych dób od wyjścia ze szpitala, zatem nie należy tego odkładać w czasie.

Położna środowiskowa – kiedy i jak często przychodzi?

Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zakresu zadań lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i położnej podstawowej opieki zdrowotnej z dnia 21 września 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1567) położna sprawuje opiekę w formie wizyt domowych. Przyszłej mamie przysługują następujące wizyty położnej środowiskowej:

  • od 21 do 31 tygodnia ciąży jest to 1 wizyta w tygodniu (maksymalnie 10 wizyt),
  • od 32 tygodnia ciąży do porodu – 2 wizyty w tygodniu (maksymalnie 16 wizyt).

Po narodzinach dziecka położna środowiskowa opiekuje się niemowlęciem do 2. miesiąca życia, a mamą dziecka do końca połogu, czyli do 42. dnia od porodu. Maksymalnie w ramach NFZ możemy skorzystać z sześciu takich wizyt po porodzie. Pierwsza wizyta po porodzie musi się odbyć w ciągu 48 godzin od opuszczenia szpitala.

Położna środowiskowa – jak wygląda wizyta patronażowa?

Wizyta położnej ma na celu: opiekę nad noworodkiem lub niemowlęciem, w tym obserwację i ocenę rozwoju fizycznego w zakresie adaptacji do środowiska zewnętrznego, stanu skóry i błon śluzowych, pępka, wydalin, wydzielin, rozwoju psychoruchowego, funkcjonowania narządów zmysłów. Położna ocenia odruchy noworodka, sposób oraz technikę karmienia, wykrywa objawy patologiczne, ocenia relację rodziny z dzieckiem, edukuje w zakresie pielęgnacji, karmienia, szczepień, badań profilaktycznych, opieki medycznej, socjalnej, laktacji, kontroli płodności. Nie ma ustalonego czasu na jedną wizytę położnej – wszystko zależy od harmonogramu jej pracy oraz potrzeb samej mamy.

Jak to wygląda w praktyce?

Położna na wizycie patronażowej przeprowadza wywiad z mamą dziecka, a następnie bada i ogląda noworodka. Powinna też zbadać mamę, choć często ten punkt bywa przez położne pomijany. Położna powinna sprawdzić, czy macica prawidłowo się obkurcza po porodzie, jak wygląda krocze po porodzie naturalnym, a jak rana po cesarskim cięciu. Jeśli założono mamie szwy nierozpuszczalne, położna może je zdjąć. Dobra położna środowiskowa to kopalnia wiedzy praktycznej, dlatego warto przed wizytą patronażową spisać sobie wszystkie nurtujące pytania i kwestie dotyczące połogu i dziecka. Położna powinna m.in. pokazać mamie, jak przystawiać dziecko do piersi i jak pielęgnować maluszka.

Położna środowiskowa – czy jej wizyta jest obowiązkowa?

W teorii wizyta patronażowa położnej to przywilej a nie obowiązek. Mama nie ma obowiązku umawiać się na taką wizytę z położną, jeśli nie czuje takiej potrzeby. Można też ograniczyć ilość wizyt i skorzystać tylko z niektórych spotkań. W praktyce bywa jednak różnie. Jeśli nie umówimy się wcześniej z wybraną położną, ta może nas niespodziewanie odwiedzić, bez zapowiedzi. Warto wiedzieć, że przysługuje nam możliwość zmiany położnej środowiskowej, jeśli wyrazimy taką wolę.

Położna środowiskowa – doświadczenia innych mam

Przeczytaj kilka wątków o położnej środowiskowej z naszego facebookowego forum:

https://www.facebook.com/CiazaDrogaMailowa/posts/1779446812200308
https://www.facebook.com/CiazaDrogaMailowa/posts/1927906787354309
https://www.facebook.com/CiazaDrogaMailowa/posts/1826952120783110
autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?