-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Jak układać dziecko do snu? Prawidłowe pozycje, aby zapewnić dobry sen oraz właściwą postawę podczas odpoczynku.

Noworodek nie jest w stanie zmienić swojej pozycji podczas leżenia, stąd tak ważne jest w tej kwestii wsparcie rodzica. To opiekun decyduje w jakiej pozycji ułożyć dziecko. Warto wiedzieć jaka pozycja jest najbezpieczniejsza i najwygodniejsza dla dziecka.

-Reklama-

Kiedy na świecie pojawia się nowy człowiek rodziny, rodzice chcą otoczyć go możliwe najlepszą opieką – zapewnić mu właściwe warunki do rozwoju, w tym do prawidłowego snu. To zupełnie normalne, tylko jak tego dokonać?

Najważniejsze bezpieczeństwo, także podczas snu

Niezmiernie istotną kwestią, żeby nie powiedzieć najważniejszą jest bezpieczeństwo dziecka. Tak naprawdę noworodek jest całkowicie zależny od swoich opiekunów. Nie jest w stanie zmienić swojej pozycji podczas leżenia, stąd ważne jest wsparcie rodzica czy opiekuna. To on decyduje w jakiej pozycji ułożyć dziecko. Warto wiedzieć, jaka pozycja jest najbezpieczniejsza i najwygodniejsza dla dziecka. 

Jaka pozycja do snu jest najbezpieczniejsza dla dziecka?

Amerykańska Akademia Pediatrii (ang. AAP – American Academy of Pediatrics) zaleca, aby układać zdrowe niemowlęta na plecach podczas snu, uznając te pozycję za najbezpieczniejszą. Pozycja ta zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (ang. SIDS – Sudden Infant Death Syndrome), która jest jedną z przyczyn większości zgonów u niemowląt w USA. Pierwsze zalecenia AAP pojawiły się w roku 1992 i od tamtej pory wskaźnik umieralności niemowląt związany z SIDS zmniejszył się o połowę. Rekomendacje układania dziecka na plecach dotyczą pierwszego roku życia. Jakkolwiek, jest to szczególnie ważnie podczas pierwszych sześciu miesięcy, kiedy częstość występowania SIDS jest największa. 

Czy dziecko zawsze powinno spać w pozycji na plecach?

Pozycja leżenia na plecach jest pozycją najbezpieczniejszą, jednak należy pamiętać, że istnieją wyjątki, w których pozycja leżenia na brzuchu będzie korzystniejsza. Zazwyczaj taki stan wynika z zaleceń lekarskich, np. w przypadku dysplazji stawów biodrowych, gdzie zaleca się układanie dziecka w tzw. „pozycji żabki”. Jest to pozycja leżenia na brzuchu z szeroko rozstawionymi nóżkami. U takich dzieci również przeciwwskazane będzie układanie dziecka w pozycji na boku, chyba, że między udami dziecka ułożony zostanie np. kocyk, który będzie zapobiegał przywodzeniu stawów biodrowych.

Czy dziecko nie zachłyśnie się w pozycji na plecach?

Niektórzy rodzice obawiają się, że kładąc dziecko w pozycji na pleckach zwiększają ryzyko zachłyśnięcia się przez dziecko w przypadku ulewania pokarmu. Nie mniej jednak nie ma badań, które potwierdzałyby takie hipotezy. Oczywiście u niemowląt, u których stwierdzono refluks żołądkowo-przełykowy, sytuacja wygląda nieco inaczej. Najczęściej w takim przypadku zaleca się układanie dziecka w pozycji na lewym boku. Należy jednak mieć na uwadze, że dziecko może spontanicznie obrócić się na brzuch, dlatego często pozycja ta jest zalecana jedynie na popołudniową drzemkę, nie zaś na nocną porę. Należy także pamiętać, by podczas leżenia dziecka w takiej pozycji nie okładać go dodatkowymi poduszkami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę układając dziecko do snu?

Oprócz bezpieczeństwa, ważna jest również wygoda i komfort maluszka. Ważne jest więc zadbanie o wygodny materac, który nie tylko zapewni komfort, ale pozwoli zapobiec ewentualnym późniejszym problemom z kręgosłupem. Najlepiej gdy jest ułożony na płasko, średniotwardy i bezstrefowy tak, by zapewnić równomierne podparcie na całej długości kręgosłupa. 

Czy można stosować poduszkę u niemowlęcia?

Poduszka nie jest zalecana dla niemowląt, podobnie jak inne osłonki, baldachim czy ochraniacze na szczebelki. Dodatki te, niestety również mogą przyczyniać się do nagłej śmierci łóżeczkowej. Najlepiej, gdy wokół dziecka nie ma zbędnych dodatków (zabawek, maskotek) . Do dobrego i bezpiecznego snu wystarczy materac i śpiworek. 

Pamiętajmy jednak, że zalecenia pozycji leżenia na pleckach dotyczą czasu kiedy dziecko śpi. Nie należy zapominać, że w ciągu dnia, gdy dziecko jest aktywne powinno jak najwięcej czasu spędzać w pozycji na brzuszku. 

autor: Joanna Chomicz-Wlazły, fizjoterapeutka i terapeuta integracji sensorycznej, fizjosensorycznie.pl

foto: foter.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...