-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Jak układać dziecko do snu? Prawidłowe pozycje, aby zapewnić dobry sen oraz właściwą postawę podczas odpoczynku.

Noworodek nie jest w stanie zmienić swojej pozycji podczas leżenia, stąd tak ważne jest w tej kwestii wsparcie rodzica. To opiekun decyduje w jakiej pozycji ułożyć dziecko. Warto wiedzieć jaka pozycja jest najbezpieczniejsza i najwygodniejsza dla dziecka.

-Reklama-

Kiedy na świecie pojawia się nowy człowiek rodziny, rodzice chcą otoczyć go możliwe najlepszą opieką – zapewnić mu właściwe warunki do rozwoju, w tym do prawidłowego snu. To zupełnie normalne, tylko jak tego dokonać?

Najważniejsze bezpieczeństwo, także podczas snu

Niezmiernie istotną kwestią, żeby nie powiedzieć najważniejszą jest bezpieczeństwo dziecka. Tak naprawdę noworodek jest całkowicie zależny od swoich opiekunów. Nie jest w stanie zmienić swojej pozycji podczas leżenia, stąd ważne jest wsparcie rodzica czy opiekuna. To on decyduje w jakiej pozycji ułożyć dziecko. Warto wiedzieć, jaka pozycja jest najbezpieczniejsza i najwygodniejsza dla dziecka. 

Jaka pozycja do snu jest najbezpieczniejsza dla dziecka?

Amerykańska Akademia Pediatrii (ang. AAP – American Academy of Pediatrics) zaleca, aby układać zdrowe niemowlęta na plecach podczas snu, uznając te pozycję za najbezpieczniejszą. Pozycja ta zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (ang. SIDS – Sudden Infant Death Syndrome), która jest jedną z przyczyn większości zgonów u niemowląt w USA. Pierwsze zalecenia AAP pojawiły się w roku 1992 i od tamtej pory wskaźnik umieralności niemowląt związany z SIDS zmniejszył się o połowę. Rekomendacje układania dziecka na plecach dotyczą pierwszego roku życia. Jakkolwiek, jest to szczególnie ważnie podczas pierwszych sześciu miesięcy, kiedy częstość występowania SIDS jest największa. 

Czy dziecko zawsze powinno spać w pozycji na plecach?

Pozycja leżenia na plecach jest pozycją najbezpieczniejszą, jednak należy pamiętać, że istnieją wyjątki, w których pozycja leżenia na brzuchu będzie korzystniejsza. Zazwyczaj taki stan wynika z zaleceń lekarskich, np. w przypadku dysplazji stawów biodrowych, gdzie zaleca się układanie dziecka w tzw. „pozycji żabki”. Jest to pozycja leżenia na brzuchu z szeroko rozstawionymi nóżkami. U takich dzieci również przeciwwskazane będzie układanie dziecka w pozycji na boku, chyba, że między udami dziecka ułożony zostanie np. kocyk, który będzie zapobiegał przywodzeniu stawów biodrowych.

Czy dziecko nie zachłyśnie się w pozycji na plecach?

Niektórzy rodzice obawiają się, że kładąc dziecko w pozycji na pleckach zwiększają ryzyko zachłyśnięcia się przez dziecko w przypadku ulewania pokarmu. Nie mniej jednak nie ma badań, które potwierdzałyby takie hipotezy. Oczywiście u niemowląt, u których stwierdzono refluks żołądkowo-przełykowy, sytuacja wygląda nieco inaczej. Najczęściej w takim przypadku zaleca się układanie dziecka w pozycji na lewym boku. Należy jednak mieć na uwadze, że dziecko może spontanicznie obrócić się na brzuch, dlatego często pozycja ta jest zalecana jedynie na popołudniową drzemkę, nie zaś na nocną porę. Należy także pamiętać, by podczas leżenia dziecka w takiej pozycji nie okładać go dodatkowymi poduszkami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę układając dziecko do snu?

Oprócz bezpieczeństwa, ważna jest również wygoda i komfort maluszka. Ważne jest więc zadbanie o wygodny materac, który nie tylko zapewni komfort, ale pozwoli zapobiec ewentualnym późniejszym problemom z kręgosłupem. Najlepiej gdy jest ułożony na płasko, średniotwardy i bezstrefowy tak, by zapewnić równomierne podparcie na całej długości kręgosłupa. 

Czy można stosować poduszkę u niemowlęcia?

Poduszka nie jest zalecana dla niemowląt, podobnie jak inne osłonki, baldachim czy ochraniacze na szczebelki. Dodatki te, niestety również mogą przyczyniać się do nagłej śmierci łóżeczkowej. Najlepiej, gdy wokół dziecka nie ma zbędnych dodatków (zabawek, maskotek) . Do dobrego i bezpiecznego snu wystarczy materac i śpiworek. 

Pamiętajmy jednak, że zalecenia pozycji leżenia na pleckach dotyczą czasu kiedy dziecko śpi. Nie należy zapominać, że w ciągu dnia, gdy dziecko jest aktywne powinno jak najwięcej czasu spędzać w pozycji na brzuszku. 

autor: Joanna Chomicz-Wlazły, fizjoterapeutka i terapeuta integracji sensorycznej, fizjosensorycznie.pl

foto: foter.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?