-Reklama-

Jak sprawdzić, czy dziecko się najada?

Jednym z pytań, które zadaje sobie świeżo upieczona mama karmiąca piersią jest to, czy dziecko się najada. Takie obawy są uzasadnione, bo w przypadku karmienia naturalnego trudno jest stwierdzić, jaką ilość pokarmu zjadło dziecko.

-Reklama-

 

Jak sprawdzić, czy dziecko się najada?

Na szczęście istnieją oznaki, które świadczą o tym, że maluch na pewno zjada tyle, ile mu potrzeba. Przed Wami 3 podstawowe dowody na to, że dziecko najada się pokarmem mamy.

 

1. Dziecko odpowiednio przybiera na wadze

To, w jakim tempie rośnie dziecko bywa sprawą indywidualną. Można jednak przyjąć jakieś ogólne normy. Na pewno dziecko powinno przybierać a nie tracić na wadze. Wyjątkiem są pierwsze doby po porodzie, gdy noworodek „gubi” wagę (ubytek masy ciała wynosi około 10%). Z powrotem do masy urodzeniowej dziecko powinno wrócić w ciągu 2 tygodni. Masa urodzeniowa dziecka powinna podwoić się w pierwszym półroczu jego życia. Roczny maluch waży 2,5 raza więcej niż w dniu porodu, jest 1,5 razy dłuższy niż w dniu porodu a obwód jego główki jest większy o ok. 7,5 cm.

Oto średni tygodniowy przyrost masy ciała noworodka według wieku.

Gdy dziecko ma mniej niż 3 miesiące – przybiera 150-200 g na tydzień
Gdy dziecko ma od 3 do 6 miesięcy – przybiera 100-150 g na tydzień
Gdy dziecko ma od 6 do 12 miesięcy – przybiera 70-90 g na tydzień

 

2. Kupki dziecka są prawidłowe

O tym, że dziecko trawi właściwą ilość pokarmu świadczy ilość kupek i ich konsystencja. O ile na początku życia te kupki często zmieniają swoją postać, później powinno się to ustabilizować. W pierwszych dniach życia noworodka pojawiaja się kupki ciemniejsze i bardziej gęste – jest to efekt wydalania smółki. Z każdym dniem kupki staja się jaśniejsze (żółtawe) o konsystencji musztardy. Incydentalnie mogą pojawiać się kupki zielone, śluzowate lub z widocznymi grudkami.

O rodzajach dziecięcych kupek >>>>> czytaj tutaj

Zwykle kupki dziecka stabilizują się po 5 dobie życia. Jeśli dziecko się najada, powinno robić co najmniej 3 kupki dziennie. Często tych kupek jest o wiele więcej. Może być też tak, że będzie ich mniej, ale tylko jest to prawidłowe, jeśli same stolce są duże (wypływają poza pieluszkę). Konsystencja kupek zmienia się wraz z podaniem dziecku nowych stałych pokarmów. Jeśli jednak dziecko karmione jest tylko piersią, po 6 tygodniu życiu zwykle kupek już nie jest tak dużo, jak wcześniej. Maluch może się załatwiać nawet raz na kilka dni. Jeśli kupki nie są twarde i zbite – nie ma powodu do niepokoju.

 

3. Dziecko regularnie moczy pieluszkę

Ostatnią oznaką prawidłowego karmienia jest częstotliwość oddawania przez dziecko moczu. W pierwszych 5 dniach życia dziecka istnieje taka zasada, że maluch robi tyle razy siusiu w ciągu doby, ile ma właśnie dni. Ta mała ilość moczu związana jest z niewielkimi ilościami pokarmu, które w tym wieku jest w stanie przyjąć dziecko. Po 5 dniach noworodek powinien moczyć co najmniej 5 pieluch na dobę, choć najczęściej jest to 6-8 mokrych pieluszek. Mocz w pieluszce powinien być jasny i nie powinien wydzielać intensywnego zapachu.

 

Przeczytaj jeszcze:

Noworodek i normy – co, jak i ile?

Dlaczego dziecko nie chce jeść z piersi?

5 sposobów, jak przystawiać dziecko do piersi

autor: iguana
foto:Yachichurova via Foter.com / CC BY-SA
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również