-Reklama-

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Chociaż karmienie piersią jest dla wielu kobiet rzeczą naturalną, nie zawsze przychodzi to tak łatwo. Jest umiejętnością, którą trzeba wyćwiczyć. Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić wcześniej, aby przygotować się do karmienia piersią i ułatwić sobie to zadanie.

-Reklama-

Wielu ekspertów zdrowotnych zaleca karmienie dziecka piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Dzieje się tak, ponieważ mleko matki zawiera wszystko, czego potrzebuje twoje dziecko, aby stać się silne i zdrowe – zawiera idealną mieszankę białka, witamin i tłuszczu. 

Dzieci karmione mlekiem matki przez pierwsze sześć miesięcy życia, zyskują przeciwciała obecne w mleku matki, które pomagają im zwalczyć liczne wirusy lub bakterie. O wiele rzadziej mają także infekcje ucha, biegunkę i choroby układu oddechowego. Jednak decyzja, czy chcesz karmić swoje dziecko piersią czy nie, należy tylko i wyłącznie do ciebie.

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Chociaż karmienie piersią jest dla wielu kobiet umiejętnością naturalną, istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić wcześniej, aby ułatwić sobie to zadanie.

Oto jak przygotować się do karmienia piersią przed porodem:

  • Postaraj się urodzić naturalnie

Niemowlęta urodzone w sposób naturalny i przy możliwie jak najmniejszej interwencji medycznej, częściej są karmione piersią niż dzieci po cesarskim cięciu. Jak pokazują badania, noworodki po „cesarce”,  mają niższe wskaźniki udanego karmienia piersią. Chociaż istnieje wiele wyjątków, porody naturalne zwiększają szanse powodzenia podczas karmienia piersią.

  • Zaopatrz się w niezbędne produkty

Będziesz potrzebować biustonoszy do karmienia, wkładek, maści na obolałe sutki i wygodnych ubrań do karmienia. Powinnaś także rozważyć zainwestowanie w dobrą poduszkę do karmienia, ponieważ może to znacznie złagodzić ból podczas karmienia piersią i zapewnić ci więcej wygodnych pozycji do karmienia piersią. Rozważ też zakupienie laktatora. Możliwe, że wcale nie będziesz go potrzebować, ale na wszelki wypadek lepiej jest go mieć.

  • Miej pozytywne nastawienie do karmienia piersią

Tylko bardzo niewielka część kobiet nie jest w stanie karmić piersią. O ile lekarz nie zalecił ci karmienia piersią z jakiegoś powodu, np. związanego ze zdrowiem, jeszcze przed porodem powinnaś założyć, że wszystko będzie dobrze i będziesz mogła karmić swoje dziecko piersią. Powiedz też o tym swoim bliskim. Już samo mówienie o tym i słuchanie tego, może ci pomóc przyzwyczaić się do tego faktu.

  • Delikatnie masuj swoje piersi

W ten sposób jeszcze podczas ciąży, przygotowujesz swoje piersi do karmienia. W ciągu ostatnich sześciu tygodni ciąży masuj piersi, aby oczyścić przewody mleczne. Utrzymuj dobrze nawilżone piersi, aby zapobiec ich późniejszemu pękaniu. 

  • Przygotuj pokoik do karmienia

Stwórz w swoim domu wygodną przestrzeń lub pokój, w którym możesz swobodnie karmić dziecko. Możesz w nim ustawić wygodny fotel lub wyznaczyć specjalne miejsce do siedzenia podczas karmienia piersią. Umieść w nim poduszki i zrób miejsce na odłożenie rzeczy – np. postaw mały stoliczek lub krzesełko. To miejsce, w którym możesz także przechowywać książki, które będziesz mogła czytać podczas karmienia piersią.

  • Nie musisz hartować sutków przed karmieniem piersią

Twoje ciało w naturalny sposób przygotowuje piersi do karmienia, dlatego nie musisz ich w żaden sposób „hartować”. Jest to staromodna praktyka, która nie jest już nikomu potrzebna. W rzeczywistości powoduje ona tylko niepotrzebny ból, a później znacznie utrudnia karmienie piersią. Najlepszym sposobem zapobiegania bolesności jest nauczenie dziecka, jak prawidłowo chwytać pierś. Jeśli nie wiemy dokładnie, jak powinno się to robić, powinnyśmy skorzystać z porad ekspertek ds. laktacji. 

Karmienie piersią – psychika jest najważniejsza!

  1. Porozmawiaj ze swoim partnerem o tym, jak ważne jest dla ciebie karmienie dziecka piersią. Jego emocjonalne i praktyczne wsparcie może w znacznym przyczynić się do osiągnięcia przez ciebie sukcesu.
  2. Porozmawiaj z innymi mamami, które karmią piersią lub to robiły – to nieocenione źródło wiedzy i wsparcia dla każdej świeżo upieczonej mamy.
  3. Zapytaj swoją położną, jakie wsparcie społeczne oferuje jednostka położnicza po urodzeniu dziecka.
  4. Dowiedz się, czy możesz odbyć indywidualne wizyty domowe lub dołączyć do grupy wsparcia w zakresie karmienia piersią. Wizyty lub grupy mogą być organizowane przez położne, pielęgniarki środowiskowe, konsultantów laktacyjnych lub przeszkolonych wolontariuszy.

Wiele kobiet napotyka pewne trudności podczas karmienia piersią, ale pamiętaj, żeby się nie zrażać. W przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów, skontaktuj się z doradcą laktacyjnym, który udzieli ci wszelkich możliwych wskazówek, jak prawidłowo karmić dziecko piersią. 

Karmienie piersią jest bardzo osobistą sprawą, a decyzja dotycząca naturalnego karmienia należy tylko i wyłącznie do kobiety.

Ważne! 

Jeśli martwisz się czymkolwiek związanym z karmieniem piersią, na przykład czy którykolwiek z leków lub suplementów, które zażywasz, może wpłynąć na twoje dziecko w okresie karmienia piersią, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Możesz także zapisać się na zajęcia lub lekcje edukacyjne dotyczące karmienia piersią. Podczas takich spotkań będziesz mogła dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o karmieniu piersią, w tym poznasz podstawowe zasady higieny piersi i różne pozycje, w których możesz spróbować pomóc dziecku odpowiednio chwytać pierś. Pamiętaj, że kiedy dziecko jest prawidłowo przystawione do piersi, karmienie nie jest bolesne – wręcz przeciwnie – może przynieść kobiecie chwilę spokoju i ukojenia.

Pytania i odpowiedzi

Dlaczego moje piersi tak bardzo się zmieniły? Przecież jeszcze nie zaczęłam karmić!

To zupełnie normalne i nie powinno być powodem do niepokoju. Wygląd twoich piersi oraz fakt, że stały się większe i bardziej nabrzmiałe, to nic innego, jak efekt działania hormonów. Przyzwyczaj się do nowego wyglądu swoich piersi i sutków, które są teraz większe i bardziej ukrwione. Zmiany spowodowane hormonami ciążowymi oznaczają, że twoje piersi są przygotowane do karmienia piersią. Za wygląd twoich piersi odpowiada to, że dopływ krwi do piersi wzrasta w czasie ciąży, a przewody mleczne i komórki produkujące mleko rozwijają się.


Na moich piersiach pojawiły się żyły. Co to oznacza? 

Nie przejmuj się, jeśli zauważysz, że na twoich piersiach pojawiły się widoczne żyły, a temperatura piersi jest większa niż reszty ciała. Wynika to ze zwiększonego przepływu krwi i jest to zupełnie normalne. Jeśli jednak poczujesz grudki lub zauważysz jakąkolwiek zmianę w teksturze lub wyglądzie piersi, porozmawiaj o tym z lekarzem. Często grudki te rozwijają się w wyniku wpływu hormonalnego, ale mimo wszystko, zawsze należy konsultować takie rzeczy ze swoim lekarzem.


Czego NIE należy robić z piersiami podczas ciąży?

  • Nie musisz ich w żaden sposób „hartować”. Zmiany hormonalne zachodzące w twoich piersiach w czasie ciąży, przygotowują je do karmienia dziecka bez konieczności robienia czegokolwiek innego.
  • Nie musisz też ich natłuszczać, ponieważ sutki wydzielają wystarczającą ilość oleju, aby uniknąć ich wysuszenia.
  • Do mycia piersi nie używaj szczoteczki, szorstkiej myjki, ręczników  lub czegokolwiek innego niż własne dłonie.

Czy mogę używać tych samych kosmetyków, co wcześniej? 

Na początku karmienia piersią staraj się nie używać pachnących mydeł, perfum i balsamów do ciała, szczególnie na piersiach lub wokół nich. Perfumowane produkty mogą maskować naturalny zapach piersi i niepotrzebnie dezorientować dziecko.

Kiedy moje piersi zaczną wytwarzać siarę?

To naprawdę zależy od konkretnej kobiety, ale ogólnie od około 16 tygodnia ciąży piersi zaczynają wytwarzać siarę. Jest to gęsta, żółta ciecz o bardzo dużej zawartości przeciwciał. Jest ona zaprojektowana tak, aby odpowiadała delikatnemu trawieniu noworodka, a także ma mu zapewnić wysoki poziom odżywienia. Siara zawiera również środek przeczyszczający, który pomaga jelitom wydalić smółkę, czyli pierwszy stolec w życiu noworodka.

AUTOR: ANNA BORKOWSKA
FOTO: PEXELS.COM

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również