-Reklama-

Poród naturalny – jak to wygląda?

Przyszłe mamy coraz częściej wolą uniknąć naturalnego porodu, zamiast tego decydując się na zaplanowanie tzw. cesarki. Rodzenie siłami naturalnymi to dla kobiety niezwykle ekstremalne doświadczenie. Jak wygląda naturalny poród, czym się objawia i kiedy warto rozważyć inną metodę przyjęcia dziecka na świat?

-Reklama-

Objawy porodu

Skurcze następują nierzadko nawet na dwa dni przed faktycznym przebiegiem akcji porodowej. Objawem sugerującym konieczność jazdy na porodówkę jest odejście wód płodowych lub ich sączenie, a także odpadnięcie czopa śluzowego. Sygnałem są również skurcze, które występują co dziesięć minut lub z większą częstotliwością. Jeżeli skurcze pojawiają się co trzy minuty, do szpitala trzeba jechać natychmiast. O ile pozwala na to czas, wykonywany jest pomiar siły skurczów na badaniu KTG. Przeprowadza się również zwykłe badanie ginekologiczne. W przypadku rozwarcia szyjki na ok. 4 cm, pacjentka trafia na porodówkę.

Przebieg naturalnego porodu

Poród naturalny zwykle rozpoczyna się od wykonania lewatywy. Rodzącej może być podana również kroplówka, która przyspiesza akcję porodową. Okres pierwszej fazy może trwać zarówno godzinę, jak i kilkanaście. Położna mierzy w tym czasie długość i częstotliwość skurczów, monitorować stan dziecka i kontrolować rozwarcie. W przypadku rozszerzenia szyjki na 5 cm i braku odejścia wód, pęcherz płodowy bezboleśnie przebijany jest mechanicznie. Całkowite rozwarcie szyjki rozpoczyna drugą fazę porodu.

Druga faza porodu

W drugiej fazie, poród naturalny staje się bardzo dynamiczny. Może trwać zarówno parę minut, jak i dwie godziny. Występują skurcze zwane bólami partymi. Dziecko przemieszcza się przez kanał rodny, co utrudnia kobiecie panowanie nad ciałem i emocjami. Przy ostatnim skurczu może wystąpić wymóg nacięcia krocza. Kiedy dziecko przyjdzie już na świat, matka musi jeszcze urodzić łożysko. Nie jest to jednak duży wysiłek i zwykle nie sprawia żadnych dolegliwości. Jeżeli krocze zostało nacięte, na koniec porodu jest zszywane.

Przeciwwskazania do naturalnego porodu

Nie wszystkie kobiety mogą przejść naturalny poród. Przeciwwskazania to: duża wada wzroku u matki lub odklejenie siatkówki, nadciśnienie tętnicze, wady i choroby serca, padaczka, cukrzyca ciążowa, guzy jajników, astma czy zbyt wąska miednica. Lekarze bardzo często zalecają cesarskie cięcie w przypadku ciąży pozamacicznej. Cesarka bywa też konieczna, jeżeli dziecko waży ponad 4 kg lub jest nieprawidłowo ułożone w macicy.

WPIS GOŚCINNY
FOTO: PIXABAY.COM
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SZPITAL POWIATOWY GAJDA-MED WWW.GAJDAMED.PL
25 ŁÓŻKOWY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY MIESZCZĄCY SIĘ W SZPITALU POWIATOWYM GAJDA-MED. PRZY UL. KWIATKOWSKIEGO 19 PUŁTUSK SPRAWUJE OPIEKĘ NAD KOBIETAMI CIĘŻARNYMI, RODZĄCYMI, POŁOŻNICZYMI ORAZ ZE SCHORZENIAMI GINEKOLOGICZNYMI. W GINEKOLOGII ZACHOWAWCZEJ I POOPERACYJNEJ STOSOWANE SĄ NOWOCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA (USG, KTG) ORAZ LECZENIE OPERACYJNE METODĄ LAPAROSKOPOWĄ. PORODY PROWADZONE SĄ W KOMFORTOWYCH WARUNKACH, Z MOŻLIWOŚCIĄ OBECNOŚCI OSOBY BLISKIEJ, Z ZASTOSOWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNIK PORODOWYCH (KRZESEŁKO PORODOWE, FOTEL PORODOWY), A TAKŻE Z ZASTOSOWANIEM UDOGODNIEŃ (PIŁKI, WORKI, MATERACE, NATRYSKI). PORODY ODBYWAJĄ SIĘ SIŁAMI NATURY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ZNIECZULENIA ZEWNĄTRZOPONOWEGO ORAZ POPRZEZ CESARSKIE CIĘCIA.
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również