-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Poród naturalny – jak to wygląda?

Przyszłe mamy coraz częściej wolą uniknąć naturalnego porodu, zamiast tego decydując się na zaplanowanie tzw. cesarki. Rodzenie siłami naturalnymi to dla kobiety niezwykle ekstremalne doświadczenie. Jak wygląda naturalny poród, czym się objawia i kiedy warto rozważyć inną metodę przyjęcia dziecka na świat?

-Reklama-

Objawy porodu

Skurcze następują nierzadko nawet na dwa dni przed faktycznym przebiegiem akcji porodowej. Objawem sugerującym konieczność jazdy na porodówkę jest odejście wód płodowych lub ich sączenie, a także odpadnięcie czopa śluzowego. Sygnałem są również skurcze, które występują co dziesięć minut lub z większą częstotliwością. Jeżeli skurcze pojawiają się co trzy minuty, do szpitala trzeba jechać natychmiast. O ile pozwala na to czas, wykonywany jest pomiar siły skurczów na badaniu KTG. Przeprowadza się również zwykłe badanie ginekologiczne. W przypadku rozwarcia szyjki na ok. 4 cm, pacjentka trafia na porodówkę.

Przebieg naturalnego porodu

Poród naturalny zwykle rozpoczyna się od wykonania lewatywy. Rodzącej może być podana również kroplówka, która przyspiesza akcję porodową. Okres pierwszej fazy może trwać zarówno godzinę, jak i kilkanaście. Położna mierzy w tym czasie długość i częstotliwość skurczów, monitorować stan dziecka i kontrolować rozwarcie. W przypadku rozszerzenia szyjki na 5 cm i braku odejścia wód, pęcherz płodowy bezboleśnie przebijany jest mechanicznie. Całkowite rozwarcie szyjki rozpoczyna drugą fazę porodu.

Druga faza porodu

W drugiej fazie, poród naturalny staje się bardzo dynamiczny. Może trwać zarówno parę minut, jak i dwie godziny. Występują skurcze zwane bólami partymi. Dziecko przemieszcza się przez kanał rodny, co utrudnia kobiecie panowanie nad ciałem i emocjami. Przy ostatnim skurczu może wystąpić wymóg nacięcia krocza. Kiedy dziecko przyjdzie już na świat, matka musi jeszcze urodzić łożysko. Nie jest to jednak duży wysiłek i zwykle nie sprawia żadnych dolegliwości. Jeżeli krocze zostało nacięte, na koniec porodu jest zszywane.

Przeciwwskazania do naturalnego porodu

Nie wszystkie kobiety mogą przejść naturalny poród. Przeciwwskazania to: duża wada wzroku u matki lub odklejenie siatkówki, nadciśnienie tętnicze, wady i choroby serca, padaczka, cukrzyca ciążowa, guzy jajników, astma czy zbyt wąska miednica. Lekarze bardzo często zalecają cesarskie cięcie w przypadku ciąży pozamacicznej. Cesarka bywa też konieczna, jeżeli dziecko waży ponad 4 kg lub jest nieprawidłowo ułożone w macicy.

WPIS GOŚCINNY
FOTO: PIXABAY.COM
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SZPITAL POWIATOWY GAJDA-MED WWW.GAJDAMED.PL
25 ŁÓŻKOWY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY MIESZCZĄCY SIĘ W SZPITALU POWIATOWYM GAJDA-MED. PRZY UL. KWIATKOWSKIEGO 19 PUŁTUSK SPRAWUJE OPIEKĘ NAD KOBIETAMI CIĘŻARNYMI, RODZĄCYMI, POŁOŻNICZYMI ORAZ ZE SCHORZENIAMI GINEKOLOGICZNYMI. W GINEKOLOGII ZACHOWAWCZEJ I POOPERACYJNEJ STOSOWANE SĄ NOWOCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA (USG, KTG) ORAZ LECZENIE OPERACYJNE METODĄ LAPAROSKOPOWĄ. PORODY PROWADZONE SĄ W KOMFORTOWYCH WARUNKACH, Z MOŻLIWOŚCIĄ OBECNOŚCI OSOBY BLISKIEJ, Z ZASTOSOWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNIK PORODOWYCH (KRZESEŁKO PORODOWE, FOTEL PORODOWY), A TAKŻE Z ZASTOSOWANIEM UDOGODNIEŃ (PIŁKI, WORKI, MATERACE, NATRYSKI). PORODY ODBYWAJĄ SIĘ SIŁAMI NATURY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ZNIECZULENIA ZEWNĄTRZOPONOWEGO ORAZ POPRZEZ CESARSKIE CIĘCIA.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...