-Reklama-

Jak dbać o inhalator?

Inhalator to urządzenie, które jest niezastąpione podczas leczenie różnych infekcji. Aby jednak było w pełni skuteczne i bezpieczne, trzeba o nie dbać. Jak to robić?

-Reklama-

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że właściwa higiena to sprawa kluczowa, jeśli chodzi o inhalator. Po pierwsze, ważna jest niezwykle z punktu widzenia higieny – o tym więcej za chwilę. Po drugie, dzięki odpowiedniej konserwacji, urządzenie i jego poszczególne akcesoria dłużej nam posłużą. Warto bowiem pamiętać, że w razie konieczności wymiany, każdy producent zaleca stosowanie tylko i wyłącznie własnych zamienników. Zapewnić ma to prawidłowe działania urządzenia.

Dlaczego tak ważne jest czyszczenie inhalatora?

Sprawa tu wydaje się być oczywista. Inhalator to urządzenie, które leczy z wszelkich infekcji, ale także przy tym ma kontakt bezpośredni z wieloma drobnoustrojami – wirusami i bakteriami. Pierwszą rzeczą zatem, na którą zwrócimy uwagę kupując inhalator, powinno być to, czy ma zapasowe (zamienne) maseczki (to ta część urządzenia, która ma bezpośrednią styczność z drogami oddechowymi). Powinny być przynajmniej dwie – najlepiej w rozmiarze dedykowanym dziecku i dorosłemu.

Warto pamiętać, że higiena jest uzależniona od działania i przede wszystkim budowy poszczególnego urządzenia, dlatego zawsze przed rozpoczęciem korzystania z niego, trzeba dokładnie przeczytać instrukcję. Producent wyjaśnia w niej, które części można np. moczyć w wodzie, a których nie etc.

Dlatego zasada jest taka: im mniej skomplikowane urządzenie, tym bardziej klarowna sytuacja i łatwiejsze utrzymanie czystości. Wybierając inhalator, zwróćmy na to uwagę.

UWAGA! Przed każdym użyciem inhalatora, należy sprawdzić, czy nie ma na nim żadnych uszkodzeń – czy nie została naruszona jego struktura np. pęknięcia w plastikowych częściach. W razie zaobserwowania takich ubytków, nie należy używać dalej urządzenia. Pamiętajmy też, że inhalator czyścimy po każdym użyciu, za każdym razem.

Bardzo przydatną funkcją, dostępną w niektórych inhalatorach np. PIC Air Easy On jest tryb samooczyszczania. Dzięki temu, nie musimy się martwić o czystość tej części urządzenia, która nie może być moczona. Maski możemy wyczyścić albo w roztworze 1/1 wody i octu (zanurzając na około godzinę, by usunąć pozostałości leku i wszelkie osady) albo przy użyciu 75% denaturowanego alkoholu etylowego albo roztworu na bazie podchlorynu – dostępnego w aptekach. Przed kolejnym użyciem trzeba jednak wtedy wypłukać elementy zdezynfekowane w ciepłej wodzie, by usunąć wszelkie pozostałości środka do dezynfekcji. Potem należy wysuszyć dokładnie te elemnty.

Pamiętajmy także, by po każdej inhalacji usunąć pozostałości leku z urządzenia.

Czego nie używać do czyszczenia inhalatora?

Oczywiście każdy producent inhalatora ma swoje wskazówki co do tego, jak pielęgnować jego urządzenie i zawsze warto przed pierwszym użyciem przeczytać instrukcję. Większość odradza jednak czyszczenie wacikami czy pędzelkiem, których fragmenty mogą pozostać na urządzeniu. Nie powinno się także używać do sterylizacji mikrofalówki.

Niezwykle ważne jest także zwrócenie uwagi na to, jakie substancje są dopuszczalne do stosowania podczas inhalacji, żeby np. nie zatkać membrany w inhalatorach siateczkowych.

Jak przechowywać inhalator?

Obok inhalacji i dezynfekcji, także przechowywanie ma wpływ zarówno na higienę użytkowania, jak i na zużycia się urządzenia. Warto przechowywać inhalator w taki sposób, by się nie kurzył – najlepiej w zamkniętym pudełku, bez dostępu światła, które ma także wpływ na elementy z tworzywa. Warto także, by nie miał styczności z innymi przedmiotami, które w czasie przemieszczania np. wyjmowania z szafki mogą mieć wpływ na uszkodzenie urządzenia.

Inhalator na lata?

Dobrze utrzymany i właściwie pielęgnowany inhalator na dłużej nam posłuży. Pamiętajmy jednak, że jego poszczególne części także się zużywają. Maski i ustniki trzeba wymieniać, kiedy widoczne są oznaki rozkładu materiału lub znajdują się w nim widoczne ubytki.

Większość producentów podaje przewidywany termin użytkowania urządzenia. Warto się tego trzymać dla własnego dobra i bezpieczeństwa.

WYRÓB MEDYCZNY

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. DLA BEZPIECZEŃSTWA UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.

Myślisz o kupnie inhalatora? Mamy dla Ciebie RABAT – 20%. *
Wystarczy, że podczas składania zamówienia podasz KOD: MAMY

*promocja ma charakter czasowy i obowiązuje do 31.12.2022 r. Dotyczy całej kategorii inhalatorów.

Artykuł ma charakter reklamowy i powstał przy współpracy z firmą PIC Solution, producentem inhalatora AIR EasyON.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również