-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Gryzienie podczas karmienia piersią

Karmienie piersią powinno być dla mamy czystą przyjemnością i celebracją bliskości z dzieckiem. Te piękne odczucia mogą jednak zostać zaburzone, gdy maluch zaczyna ząbkować. Wtedy karmienie piersią może okazać się bolesnym doświadczeniem.

-Reklama-

Gryzienie podczas karmienia piersią może spotkać każdą mamę, gdy jej dziecku wyżynają się pierwsze ząbki. Maluch potrafi naprawdę boleśnie zacisnąć swoją szczękę na delikatnym sutku, sprawiając ogromny ból swojej mamie.

Gryzienie podczas karmienia piersią – dlaczego ono to robi?

Dziecko raczej nie gryzie swojej mamy świadomie podczas karmienia. Matka natura tak wymyśliła proces karmienia, by przy prawidłowym przystawieniu malucha do piersi, miał on nikłe szanse na ugryzienie sutka. Przy prawidłowym odruchu ssania język dziecka powinien przylegać do dolnej części szczęki, zakrywając ewentualne ząbki. Górna szczęka dziecka podczas karmienie pozostaje nieruchoma. Niestety, czasem przystawiamy malucha w taki sposób, że chwyta on brodawkę nieprawidłowo i może tym samym ją przygryzać.

Innym powodem, dla którego dziecko może ugryźć swoją mamę podczas karmienia jest to, że zbyt mocno zaciska szczękę na brodawce. Może to być spowodowane próbą wyjęcia piersi z jego ust wbrew jego woli. Czasem maluch ucina sobie przy piersi drzemkę i wówczas ułożenie języka się zmienia, odsłaniając ząbki. Częściej gryzą również dzieci, które mają infekcję górnych dróg oddechowych lub ucha. Trudności w połykaniu sprawiają, że ssą z większą siłą. Inną kwestią jest gryzienie mamy z ciekawości. To już się tyczy dzieci starszych, które testują w ten sposób reakcję swojej rodzicielki.

Gryzienie podczas karmienia piersią – jak reagować?

Doświadczenie ugryzienia sutka przez dziecko podczas karmienia nie należy do przyjemnych odczuć, ale nie należy reagować na to zbyt gwałtownie. Próba nagłego odstawienia dziecka tuż po ugryzieniu może skończyć się fiaskiem, bo wyjmowanie piersi z zaciśniętej szczęki może przynieść jeszcze więcej cierpienia i skończyć się nawet naderwanym sutkiem. Krzyczenie na dziecko też nic nie da – maluch po pierwsze może się przestraszyć takiej reakcji i mieć problem z kolejnym przystawieniem. Może też być zaintrygowany reakcją mamy i zrobić to ponownie, by sprawdzić, czy kolejny raz też będzie „tak śmiesznie” krzyczeć. Niektóre dzieci traktują to jako świetną zabawę, nie wiążąc krzyku mamy z jej cierpieniem.

Co zatem robić, gdy dziecko ugryzie podczas karmienia?

Najlepiej jest wsunąć palec do ust dziecka, tuż przy kąciku ust i pomasować dziąsła. Dziecko powinno osłabić uścisk i wówczas można delikatnie wysunąć pierś. Odczekaj chwilę i ponownie przystąp do karmienia. Jeśli dziecko ugryzie ponownie, powtórz czynność. Maluch szybko zrozumie, że gryzienie równa się przerwanie karmienia i nauczy się tego unikać.

Jeśli twoje dziecko ząbkuje i marudzi, karm je tylko wtedy gdy jest głodne, a nie wtedy gdy jest marudne, bo może potraktować twoją pierś jak gryzak. Pomiędzy karmieniami dawaj dziecku gryzaki, które uśmierzą jego ból. Popracuj również nad pozycją karmienia, spróbuj ją zmienić i sprawdzić, czy w innym ułożeniu dziecko będzie bezboleśnie ssało.

Dbaj również o to, by nie rozpraszać dziecka podczas karmienia. Nie uśmiechaj się do malucha, gdy je, nie łaskocz go i staraj się, by nikt wam w tym czasie nie przeszkadzał. Im mniej bodźców dookoła, tym maluch jest bardziej skupiony na efektywnym ssaniu.

Zobacz jeszcze:

Ból podczas karmienia piersią

autor: Ania
foto:pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?