-Reklama-

Gry, które wspierają kreatywne myślenie i pobudzają wyobraźnię

Myślę że śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że gry planszowe (obok książek) to jedna z niewielu rozrywek dla dzieci, które pozytywnie wpływają na ich rozwój - wyobraźnię i kreatywne myślenie.

-Reklama-

Żyjemy w świecie gotowych obrazów – telewizja, bajki, tablet i telefon. Gadżety elektroniczne stały się naszą codziennością, przed którą nie uda nam się tak łatwo uciec. Ktoś by powiedział: wszystko przecież jest dla ludzi! Jasne, pod warunkiem, że ze wszystkiego będziemy korzystali z rozsądkiem i przede wszystkim – znajdziemy w tym wszystkim równowagę i złoty środek.

Postaramy się was przekonać do tego, by w ramach codziennej rozrywki – wspólnie spędzonego czasu – położyć nacisk na jakość rozrywki i tego, jaki ma ona wpływ na nas i nasze dzieci. Warte podkreślenia jest bowiem to, że wykonując czynności, które sprawiają nam radość, wszystko łatwiej nam przychodzi i lepiej się rozwijamy.

Jakość rozrywki ma znaczenie

Wszystkie czynności rozrywkowe niewymagające naszej aktywności, bardzo zubożają potencjał umysłowy. I nie jest to żadne przełomowe odkrycie. Chcąc zachować sprawny umysł, powinniśmy go ciągle doskonalić i ćwiczyć. To tak jak z mięśniami – niezwykle ważny jest systematyczny trening.

Wszelkie bajki to gotowe obrazy, które pokazują nam określoną, zamkniętą rzeczywistość – to propozycja, która nie ma żadnej alternatywy. Musimy ją przyjąć taką, jaką jest. Tymczasem książki i planszówki uruchamiają naszą wyobraźnię i dają pole do popisu naszemu umysłowi. Sprawiają, że nie rozleniwia się, a rozwija w pełni. W przeciwieństwie do gier komputerowych, planszówki stymulują nasz mózg i pobudzają wyobraźnię. A to bardzo przydatna umiejętność, którą trzeba ciągle doskonalić. Najważniejsze, żeby ćwiczenie umysłu nie było przykrym obowiązkiem, a stało się ulubioną rozrywką. W końcu nie ma to jak połączyć przyjemne z pożytecznym.

W świecie dziecięcej wyobraźni

Pamiętacie czasy dzieciństwa, kiedy używanie własnej wyobraźni było na porządku dziennym? Kreatywne zabawy, tworzenie fortec, przestrzeni, które były owocem naszem wyobraźni, czy w końcu wyimaginowani przyjaciele, o których istnieniu wiedzieliśmy tylko my sami… Nie potrzeba było nam wtedy żadnych gotowców i płaskich rozrywek. Warto własne dzieci zaprosić do tego świata i pokazać im, że świat bez gotowych obrazów, narzucanych z zewnątrz rzeczywistości też może być piękny i ciekawy, a nawet o wiele bardziej fascynujący!

Specjalnie dla was, przygotowaliśmy gry, które oprócz tego, że są świetną rozrywką, to jeszcze doskonale ćwiczą wyobraźnię! Zachęcają nas do aktywności umysłowej, uruchamiają wyobraźnię i otwierają wrota do krainy fantazji! Dołączcie do niej razem z nami.

DIXIT – gra od 8 lat

To gra, która jak żadna inna uruchamia wyobraźnię! „Obraz jest wart tysiąca słów” – ta powszechnie znana prawda jest głównym mottem tej gry nie bez powodu. Dixit to gra, której głównym elementem są przepiękne obrazki – 84 karty, które można nazwać prawdziwymi dziełami sztuki. To cudowne grafiki, które przenoszą nas do świata fantazji. Dixit to typowa gra skojarzeń. Zadaniem graczy jest wymyślenie własnych skojarzeń do wieloznacznych kart. Osoba – zwana Bajarzem – wybiera kartę, reszta musi opowiedzieć z czym jej się dana grafika kojarzy. Uwierzcie, ta gra tworzy prawdziwe, fantazyjne historie! Oprócz tego, że uruchamia naszą wyobraźnię we wszystkich jej obszarach, to jeszcze daje furtkę do wzajemnego poznania się graczy i tego, co właściwie mieli na myśli.

Story Cubes – gra od 6 lat

O tej grze pisaliśmy już wielokrotnie, bo ona naprawdę skradła nasze serca! Jest niezwykle prosta, bo składa się z 9 kości, na których widnieją 54 symbole-obrazki. Prostota gry i przejrzyste reguły sprawiają, że nie tracimy czasu na zapoznanie się z jej zasadami, a skupiamy na samym sednum, czyli przebiegu gry. Tu mechanizmem uruchamiającym naszą wyobraźnię jest rzut kośćmi. Od tego wszystko się zaczyna. Zadaniem gracza jest ułożenie historyjki z symboli, które wypadły mu podczas rzutu kośćmi. Pole do popisu jest naprawdę ogromne, bo bardzo często mamy do czynienia z rysunkami pozornie nie pasującymi do siebie lub nawet wykluczającymi się. Uratuje nas siła własnego umysłu – dzięki niej, wybrniemy nawet z najbardziej zawiłej historii!

Imago Family – gra od 8 lat

Gry typu kalambury to jedne z najlepszych do uruchamiania naszej wyobraźni! Wyzwanie leży zarówno po stronie prezentującego zagadkę, jak i zgadujących. Imago jednak to gra, która łamie wszelkie zasady! Tu nie ani nie rysujemy, ani nie pokazujemy, ani nie mówimy! Jak to możliwe? A właśnie za sprawą tych magicznych kart. Na przezroczystych kartach zostały umieszczone odpowiednie symbole. Zadaniem gracza jest takie ich połączenie, przesuwanie, nakładanie czy nawet poruszanie, by stworzyły one historyjkę, obraz będący hasłem. Tu to dopiero uruchamia się wyobraźnia. Czasem trzeba się naprawdę wysilić, by dotrzeć do umysłów współgraczy i, by zrozumieli co mieliśmy na myśli. Brawo dla twórców za kreatywne ujęcie kalamburów!

Time’s Up! Kids – gra od 4 lat

To kolejna propozycja gry w typie kalamburów, które są jednymi z najlepszych do uruchamiania wyobraźni i umysłowego wysiłku. W pudełku znajdziemy karty z hasłami, nie ma tam haseł pisanych, dlatego gra polecana jest także dzieciom, które nie potrafią jeszcze czytać – od 4 lat. W zestawie, oprócz kart obrazkowych do gry, znajduje się także klepsydra odmierzająca czas. To dodaje dynamiki grze i zmusza nas do jeszcze większego zaangażowania umysłu. Gotowi? Macie już pomysł na to, co ten gracz miał tak naprawdę na myśli? Skupcie się, bo czas jest ograniczony i bardzo szybko mija!

Ekspresłówka – gra od 6 lat

I ostatnia propozycja to gra, która jest nie tylko idealną rozrywką zmuszającą nasz umysł do wytężonej pracy, ale jeszcze jest bardzo poręczna i można ją zabrać tak naprawdę wszędzie. O tym, że jest to niepodważalny atut gry wie każdy, kto choć raz oczekiwał z dzieckiem np. w poczekalni… Warto mieć więc ją zawsze przy sobie. Ekspresłówka to gra, w której trzeba dopasować słowa do kryteriów pierwszej litery i kategorii. Jest to też jedna z gier bardzo często polecana na imprezy.

Artykuł powstał we współpracy z marką Rebel

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również