-Reklama-
-Reklama-

Gry, które uczą strategicznego myślenia u dzieci

Strategiczne i logiczne myślenie to niezwykle ważna umiejętność, która pozwala czynić nasze życie łatwiejszym. Rozwijając ją już w wieku dziecięcym, tworzymy istotny potencjał na przyszłość. W jaki sposób uczyć dzieci strategicznego myślenia? Najlepiej przy pomocy odpowiednich gier planszowych.

-Reklama-

Co to jest myślenie strategiczne?

Jest to umiejętność umysłowa polegająca na odpowiednim sposobie rozumowania. Dzięki myśleniu strategicznemu jesteśmy w stanie planować działanie, przewidując jego skutki. Znając swoje możliwości i biorąc pod uwagę czynniki zewnętrzne, jesteśmy w stanie podjąć jak najbardziej racjonalną decyzję, by dała ona jak najkorzystniejsze skutki w przyszłości. W myśleniu strategicznym mamy więc rozumowanie długofalowe i wielowymiarowe (bierzemy pod uwagę przeszłość, teraźniejszość i przyszłość), jest to przeciwieństwo decydowania spontanicznego, gdy nie kalkulujemy, a szybko podejmujemy działanie.

Co to jest myślenie logiczne?

To również ważna umiejętność umysłowa. Jest to po prostu rozumowanie, czyli zdolność do integrowania informacji. Logika to domena ludzkiego umysłu. Jest bardzo potrzebna w życiu. Pozwala nam zrozumieć sens niektórych zjawisk, różnic i podobieństw między rozmaitymi rzeczami oraz rozwiązywać problemy. Dzięki logicznemu myśleniu odróżniamy się od zwierząt i choć to umiejętność każdego człowieka, nie każdy ma ją rozwiniętą na tym samym poziomie

Dlaczego warto pogłębiać te umiejętności u dziecka?

Umiejętności umysłowe są potrzebne do życia. Logiczne i strategiczne myślenie odgrywa ogromną rolę w poznawaniu świata. Ćwiczenie tych umiejętności poszerza horyzonty, rozwija i pobudza mózg. Najlepszym sposobem na pogłębianie umiejętności umysłowych u dziecka jest właściwa zabawa. Wówczas nasza pociecha nie ma świadomości, że się czegoś uczy – przychodzi jej to naturalnie i z przyjemnością. Tak jest na przykład w trakcie grania w gry planszowe, dlatego planszówki to świetny pomysł na logiczne i strategiczne myślenie.

Które gry planszowe uczą strategicznego i logicznego myślenia

Poniżej prezentujemy przykłady gier, które się najlepiej sprawdzają jako wsparcie w rozwoju umysłowym dziecka. To tytuły, które w szczególności potrafią nauczyć dziecko rozumowania.

Kroniki Zamku Avel – gra od 8 lat

Gra przygodowa, a przy tym kooperacyjna. Wymaga współpracy między graczami i uczy sprawczości. Rozgrywka jest wieloetapowa, a każdy etap ma wpływ na powodzenie kolejnego, więc trzeba przewidywać następstwa każdego ruchu. Jak w dobrej grze strategicznej – istotne jest przygotowanie do stoczenia pojedynku. Od tego przygotowania zależy ostateczny sukces, więc podejmując decyzję, gracze ponoszą jej konsekwencje na dalszym etapie gry.

Architekci 7 Cudów Świata – gra od 8 lat

Gra, w której budujemy Cuda Świata. Do tego potrzebujemy odpowiednich elementów, które zdobywamy w trakcie rozgrywki. Naszym celem jest dobrać odpowiednie części, by stworzyły budowlę, którą sobie zaplanowaliśmy. Mamy więc przykład gry, która uczy myślenia strategicznego na najprostszym poziomie. Kilkulatek szybko zrozumie mechanizm powstawania budowli i będzie kierował swoją grą tak, by zbudował swój cud jako pierwszy. Grunt to umieć wykorzystywać nadarzające się okazję do realizowania własnego celu. Taka strategia!

Domek – gra od 7 lat

Niezwykle przyjemna gra, w której próżno szukać negatywnej interakcji. Choć każdy gracz gra na siebie, nie ma ostrej rywalizacji. Gra przebiega w przyjemnej atmosferze, co wpływa na pozytywne wrażenia dziecka. Celem gry jest stworzenie (wyposażenie) swojego wymarzonego domu. Gracze podczas rozgrywki zbierają karty, które są elementami składowymi domu i tworzą z nich swoją wymarzoną przestrzeń. Nie można jednak robić tego spontanicznie, bo najważniejsze to zbudować takie wnętrza, które będą funkcjonalne i estetyczne. Trzeba więc planować zdobywanie konkretnych, pożądanych elementów, a nie zbierać wszystko jak popadnie. Dziecko musi więc zastanawiać się, co do siebie pasuje, a następnie tak kierować grą, by na koniec powstał jego wymarzony dom.

LogiQuest – Zip City – gra od 8 lat

Gra, która ma ruchomą planszę, a na niej strategiczne elementy, które trzeba rozsądnie rozmieścić. Wszystko po to, by na przechylonej planszy uwolnić i poprowadzić odpowiednio specjalne kulki. Celem gry jest doprowadzenie kulek z pozycji startowych do końcowych i to od strategii układania kafelków na planszy zależy powodzenie naszej misji. Gra bardzo wciąga, bo jest inna niż wszystkie. Przypomina nieco uproszczoną wersję kulodromu i jest dość dynamiczna. Dziecko uczy się, że każdy jego ruch pociąga za sobą ruch kulki, wcale nieprzypadkowy. Trzeba więc trochę główkować, by trasa kulki przebiegła według planu.

Wsiąść do pociągu: Widmo – gra od 6 lat

To uproszczona wersja gry Wsiąć do Pociągu. Idealna dla kilkulatków. Dzieci łączą ze sobą miejsca zlokalizowane na planszy przy pomocy wagoników pociągu. Nie mogą być to jednak przypadkowe wagoniki, więc wszystko zależy od samego dziecka – czy uda mu się połączyć miejsca jednym kolorem. By to zrobić, musi podczas rozgrywki podejmować właściwe, przemyślane, strategiczne dla przebiegu gry decyzje.

Artykuł powstał we współpracy z marką Rebel

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?

Krem pod oczy: jak działa i jak go używać?

Krem pod oczy to jeden z podstawowych kosmetyków niezbędnych do systematycznej pielęgnacji urody. Kremy dedykowane do delikatnej skóry w okolicach oczu mają różne przeznaczenie. O ile wymagają regularnego stosowania, nie należy przesadzać z ilością nakładanego kremu. Na rynku jest bardzo bogata gama tego rodzaju produktów. Kosmetyki pod oczy mogą występować w różnych cenach. Wybierając krem pod oczy, warto zwrócić uwagę na jego właściwości i skład. Dowiedz się, dlaczego warto kupić odpowiednio dopasowany krem pod oczy.