-Reklama-
-Reklama-

Dziecko krztusi się podczas karmienia piersią. Dlaczego tak się dzieje?

Karmienie piersią nie zawsze idzie gładko. Czasem pojawiają się przeszkody w postaci zastoju mlecznego lub stanów zapalnych, które uniemożliwiają normalne karmienie. Bywa i tak, że mleka w piersiach jest za dużo, aż maluszek nie jest w stanie go normalnie przełykać i krztusi się. Jak sobie radzić w tej sytuacji?

-Reklama-

Dlaczego dziecko krztusi się podczas karmienia piersią?

Gdy podczas karmienia, maluch nagle zaczyna się krztusić, a mleko wypływa mu z buzi, zwykle to oznacza, że nie nadąża on z połykaniem nadmiaru pokarmu. Takie sytuacje bywają bardzo stresujące dla karmiącej mamy, a samo niemowlę zwykle też traci ochotę na dalsze ssanie. Krztuszenie się mlekiem jest spowodowane zbyt szybkim wypływem mleka z piersi. Małe dziecko ma na dodatek bardzo silny odruch ssania, co sprawia, że mleko po zassaniu leci bardzo obficie, a niemowlę nie nadąża z jego przełykaniem.

Krztuszenie się mlekiem przez dziecko zwykle występuje w pierwszych tygodniach karmienia piersią, gdy podaż mleka w piersiach mamy jest jeszcze nie wyregulowana, a maluszek ma bardzo silny odruch ssania. Z czasem wszystko się normuje, ale ponieważ sytuacja z krztuszeniem się dziecka powoduje stres, warto wiedzieć jak jej przeciwdziałać.

Dlaczego piersi produkują zbyt dużo mleka?

Zazwyczaj jest to efekt nieuregulowanej jeszcze laktacji. Organizm mamy dopiero uczy się produkować mleko w odpowiedniej ilości, która jest potrzebna dziecku. Zbyt duża podaż mleka może być spowodowana częstym używaniem laktatora np. pomiędzy karmieniami – piersi wówczas „myślą”, że muszą wytwarzać tego mleka dużo więcej i bardzo szybko się napełniają pokarmem. Innym powodem może być zbyt długa przerwa między karmieniami. Jeśli dziecko nie jest długo przystawiane do piersi, a jego mama nie ściąga pokarmu, tylko czeka z przystawieniem, aż np. maluch się obudzi, wówczas piersi są przepełnione mlekiem, a zatem przy niewielkiej nawet sile ssania, pokarm obficie wypływa.

Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Jeśli dziecko się krztusi podczas karmienia piersią, można zastosować się do poniższych wskazówek, które pozwolą spowolnić wypływanie mleka z piersi.

Odciągnij nadwyżkę mleka przed karmieniem

Staraj się nie przystawiać dziecka do piersi, która jest twarda i czuć, że po brzegi wypełniona pokarmem. Zanim przystawisz maluszka, odciągnij ręcznie odrobinę pokarmu. To nie musi być duża ilość. Wystarczy ścisnąć sutek i pozwolić mleku wypłynąć. Poczekaj, aż mleko przestanie wylatywać silnym jednolitym strumieniem i zacznie kapać, wtedy możesz przystawić dziecko. Po zassaniu piersi przez maluszka wypływ mleka nie będzie pod tak dużym ciśnieniem jak na początku, będzie po prostu wolniejszy, a więc dziecko nadąży z jego połykaniem.

Nie korzystaj z laktatora do momentu ustabilizowania laktacji

Jeśli twoje piersi produkują zbyt dużą ilość mleka, nie zwiększaj tej podaży jeszcze bardziej. Nie ściągaj mleka laktatorem między karmieniami, a jeśli już musisz, nie ściągaj pokarmu do całkowitego opróżnienia piersi. To, że dziecko nie zjadło pokarmu do końca, nie oznacza, że musisz jeszcze po karmieniu opróżnić pierś laktatorem.

Zmień pozycję karmienia piersią

Czasami wystarczy zwykła zmiana pozycji karmienia, by spowolnić wypływ mleka. Wypróbuj różne opcje – spróbuj nakarmić dziecko w pozycji leżącej lub półleżącej. W takich pozycjach główka malucha jest zwykle wyżej niż sama pierś, więc grawitacja działa tu na korzyść wolniejszego karmienia. Możesz ograniczyć krztuszenie się mlekiem, jeśli przystawisz dziecko do piersi bokiem. W takim ułożeniu jest ono również bezpieczniejsze.

Zastosuj osłonki na piersi

Jedną z metod radzenia sobie z nadmiarem wypływającego mleka jest zastosowanie specjalnych nakładek na sutki. Sprawdzą się one jako swoista bariera między matką a dzieckiem, co zmniejsza stymulację piersi. Ogranicza to nadmierną podaż mleka, a maluchowi nieco osłabia silny odruch ssania sutka.

Karmienie blokowe

Celem takiego karmienia jest zmniejszenie podaży mleka w piersi. Polega to na karmieniu maluszka tylko jedną piersią przez określony czas np. kilka karmień z rzędu, co osłabia laktację w drugiej piersi. Następnie przechodzimy na karmienie tą drugą piersią przez kolejny blok karmień i osłabiamy laktację w pierwszej piersi. Takie karmienie pozwoli nam skutecznie zmniejszyć podaż mleka w obu piersiach. Nie zalecamy jednak samodzielnego decydowania o takim sposobie karmienia, bo łatwo w ten sposób zaburzyć laktację. Najlepiej w tej kwestii porozumieć się z doradcą laktacyjnym.

Kiedy dziecko przestanie się krztusić mlekiem podczas karmienia piersią?

Jak już wspomnieliśmy, nadmierna podaż mleka to zwykle problem na początku przygody z karmieniem piersią. Z czasem laktacja się normuje. Zwykle zajmuje to około 6 tygodni.

Uwaga!

Jeśli twoje dziecko krztusi się pokarmem i nie jest to wynik zbyt szybkiego wypływu mleka, można podejrzewać u niemowlęcia refluks pokarmowy. W tej sytuacji należy udać się z dzieckiem do pediatry.

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?

Krem pod oczy: jak działa i jak go używać?

Krem pod oczy to jeden z podstawowych kosmetyków niezbędnych do systematycznej pielęgnacji urody. Kremy dedykowane do delikatnej skóry w okolicach oczu mają różne przeznaczenie. O ile wymagają regularnego stosowania, nie należy przesadzać z ilością nakładanego kremu. Na rynku jest bardzo bogata gama tego rodzaju produktów. Kosmetyki pod oczy mogą występować w różnych cenach. Wybierając krem pod oczy, warto zwrócić uwagę na jego właściwości i skład. Dowiedz się, dlaczego warto kupić odpowiednio dopasowany krem pod oczy.