-Reklama-

Dziecko krztusi się podczas karmienia piersią. Dlaczego tak się dzieje?

Karmienie piersią nie zawsze idzie gładko. Czasem pojawiają się przeszkody w postaci zastoju mlecznego lub stanów zapalnych, które uniemożliwiają normalne karmienie. Bywa i tak, że mleka w piersiach jest za dużo, aż maluszek nie jest w stanie go normalnie przełykać i krztusi się. Jak sobie radzić w tej sytuacji?

-Reklama-

Dlaczego dziecko krztusi się podczas karmienia piersią?

Gdy podczas karmienia, maluch nagle zaczyna się krztusić, a mleko wypływa mu z buzi, zwykle to oznacza, że nie nadąża on z połykaniem nadmiaru pokarmu. Takie sytuacje bywają bardzo stresujące dla karmiącej mamy, a samo niemowlę zwykle też traci ochotę na dalsze ssanie. Krztuszenie się mlekiem jest spowodowane zbyt szybkim wypływem mleka z piersi. Małe dziecko ma na dodatek bardzo silny odruch ssania, co sprawia, że mleko po zassaniu leci bardzo obficie, a niemowlę nie nadąża z jego przełykaniem.

Krztuszenie się mlekiem przez dziecko zwykle występuje w pierwszych tygodniach karmienia piersią, gdy podaż mleka w piersiach mamy jest jeszcze nie wyregulowana, a maluszek ma bardzo silny odruch ssania. Z czasem wszystko się normuje, ale ponieważ sytuacja z krztuszeniem się dziecka powoduje stres, warto wiedzieć jak jej przeciwdziałać.

Dlaczego piersi produkują zbyt dużo mleka?

Zazwyczaj jest to efekt nieuregulowanej jeszcze laktacji. Organizm mamy dopiero uczy się produkować mleko w odpowiedniej ilości, która jest potrzebna dziecku. Zbyt duża podaż mleka może być spowodowana częstym używaniem laktatora np. pomiędzy karmieniami – piersi wówczas „myślą”, że muszą wytwarzać tego mleka dużo więcej i bardzo szybko się napełniają pokarmem. Innym powodem może być zbyt długa przerwa między karmieniami. Jeśli dziecko nie jest długo przystawiane do piersi, a jego mama nie ściąga pokarmu, tylko czeka z przystawieniem, aż np. maluch się obudzi, wówczas piersi są przepełnione mlekiem, a zatem przy niewielkiej nawet sile ssania, pokarm obficie wypływa.

Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Jeśli dziecko się krztusi podczas karmienia piersią, można zastosować się do poniższych wskazówek, które pozwolą spowolnić wypływanie mleka z piersi.

Odciągnij nadwyżkę mleka przed karmieniem

Staraj się nie przystawiać dziecka do piersi, która jest twarda i czuć, że po brzegi wypełniona pokarmem. Zanim przystawisz maluszka, odciągnij ręcznie odrobinę pokarmu. To nie musi być duża ilość. Wystarczy ścisnąć sutek i pozwolić mleku wypłynąć. Poczekaj, aż mleko przestanie wylatywać silnym jednolitym strumieniem i zacznie kapać, wtedy możesz przystawić dziecko. Po zassaniu piersi przez maluszka wypływ mleka nie będzie pod tak dużym ciśnieniem jak na początku, będzie po prostu wolniejszy, a więc dziecko nadąży z jego połykaniem.

Nie korzystaj z laktatora do momentu ustabilizowania laktacji

Jeśli twoje piersi produkują zbyt dużą ilość mleka, nie zwiększaj tej podaży jeszcze bardziej. Nie ściągaj mleka laktatorem między karmieniami, a jeśli już musisz, nie ściągaj pokarmu do całkowitego opróżnienia piersi. To, że dziecko nie zjadło pokarmu do końca, nie oznacza, że musisz jeszcze po karmieniu opróżnić pierś laktatorem.

Zmień pozycję karmienia piersią

Czasami wystarczy zwykła zmiana pozycji karmienia, by spowolnić wypływ mleka. Wypróbuj różne opcje – spróbuj nakarmić dziecko w pozycji leżącej lub półleżącej. W takich pozycjach główka malucha jest zwykle wyżej niż sama pierś, więc grawitacja działa tu na korzyść wolniejszego karmienia. Możesz ograniczyć krztuszenie się mlekiem, jeśli przystawisz dziecko do piersi bokiem. W takim ułożeniu jest ono również bezpieczniejsze.

Zastosuj osłonki na piersi

Jedną z metod radzenia sobie z nadmiarem wypływającego mleka jest zastosowanie specjalnych nakładek na sutki. Sprawdzą się one jako swoista bariera między matką a dzieckiem, co zmniejsza stymulację piersi. Ogranicza to nadmierną podaż mleka, a maluchowi nieco osłabia silny odruch ssania sutka.

Karmienie blokowe

Celem takiego karmienia jest zmniejszenie podaży mleka w piersi. Polega to na karmieniu maluszka tylko jedną piersią przez określony czas np. kilka karmień z rzędu, co osłabia laktację w drugiej piersi. Następnie przechodzimy na karmienie tą drugą piersią przez kolejny blok karmień i osłabiamy laktację w pierwszej piersi. Takie karmienie pozwoli nam skutecznie zmniejszyć podaż mleka w obu piersiach. Nie zalecamy jednak samodzielnego decydowania o takim sposobie karmienia, bo łatwo w ten sposób zaburzyć laktację. Najlepiej w tej kwestii porozumieć się z doradcą laktacyjnym.

Kiedy dziecko przestanie się krztusić mlekiem podczas karmienia piersią?

Jak już wspomnieliśmy, nadmierna podaż mleka to zwykle problem na początku przygody z karmieniem piersią. Z czasem laktacja się normuje. Zwykle zajmuje to około 6 tygodni.

Uwaga!

Jeśli twoje dziecko krztusi się pokarmem i nie jest to wynik zbyt szybkiego wypływu mleka, można podejrzewać u niemowlęcia refluks pokarmowy. W tej sytuacji należy udać się z dzieckiem do pediatry.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!