-Reklama-

Dziecko nie chce pić z butelki – dlaczego?

Dzieci karmione piersią często odrzucają butelkę i nie potrafią przestawić się na inny sposób przyjmowania pokarmu. Dlaczego dziecko nie chce pić z butelki? Co robić?

-Reklama-

Chcę odstawić od piersi, a dziecko nie chce pić z butelki

Karmienie piersią jest cudownym elementem macierzyństwa, ale przychodzi taki moment, gdy trzeba podjąć decyzję o odstawieniu dziecka. Czasem ta chwila następuje szybko, czasem jest ona bardzo odległa. W każdym jednak przypadku wiąże się ona z przestawieniem dziecka na nową formę podawania płynów. Najczęściej mamy jako alternatywę wybierają butelkę. Ale nie zawsze ten sposób karmienia czy pojenia dziecka spotyka się z jego akceptacją. Dlaczego dziecko nie chce pić z butelki?

Dlaczego dziecko nie chce pić z butelki?

Powodów odstawienia od piersi może być wiele. A to konieczność przyjmowania leków, po których matce nie wolno karmić. A to obowiązek związany z powrotem do pracy, albo po prostu zwykła chęć spędzenia dłuższego czasu bez dziecka. Podanie dziecku butelki w zastępstwie piersi może być okupione płaczem i żywieniowym buntem. Skąd taka reakcja?

  • Odruch ssania może być już nieco osłabiony. Gdy rodzi się dziecko, ma ono silną potrzebę ssania. Wystarczy bodziec w postaci zbliżenia do jego ust czegokolwiek – palca, butelki, pieluszki, by maluch próbował to złapać w usta i ssać z całej siły. Z tego powodu podanie butelki z mlekiem na tym etapie nie powinno być problemem – dziecko od razu uchwyci smoczek ustami i zassie mleko. Z każdym miesiącem odruch ssania staje się coraz słabszy. Dziecko ssie pierś (bo ją dobrze zna), ale nie reaguje już takim odruchem na cokolwiek innego. Na tym etapie butelka ze smoczkiem jest dla niego ciałem obcym, które należy wypluć.
  • Maluch ma większą kontrolę nad swoim ciałem. Potrafi wyrazić swoją dezaprobatę czy niechęć do picia ze smoczka, odchylając główkę czy odpychając rączkami butelkę. Nie tak łatwo jest mu zaakceptować butelkę w buzi, dlatego będzie robić wszystko, by się jej pozbyć. Dziecko, które tygodniami przyzwyczajało się do karmienia z piersi, nie umie otworzyć się nową formę karmienia. Ponieważ nie ma świadomości, że takie podanie mleka też jest dla niego dobre, będzie to traktował jak „zamach” na jego bezpieczeństwo.
  • Picie z butelki to zupełnie inna sprawa niż jedzenie z piersi. Sposób ssania to jedno, ale jest jeszcze przecież ogromna różnica w sposobie odbierania karmienia zmysłami. Inny dotyk, inny zapach, inny smak, inny wygląd – to wszystko wywołuje w dziecku niepokój. Maluch do tego momentu myślał, że istnieje tylko jeden sposób pozyskiwania pokarmu, teraz próbuje się mu uzmysłowić, że są jeszcze inne metody. Dla niego na pewno dużo mniej przyjemne, dlatego trudno się dziwić takiej reakcji.

Dziecko nie chce pić z butelki – jak go tego nauczyć?

Sukces nauczenia dziecka picia z butelki poprzedza czasem długa i żmudna praca oparta na cierpliwości. Jeśli liczysz, że wystarczy kilka razy spróbować, by dziecko nauczyło się pić z butelki, jesteś w błędzie. Należy do tego podejść poważnie. Jak?

  • Butelkę niech poda ktoś inny niż mama

Mama kojarzy się dziecku silnie z karmieniem piersią, dlatego podanie przez nią butelki może zakończyć się niepowodzeniem. Dziecko wiedząc, że jest obok mama, wie, że jest tam blisko również pierś wypełniona mlekiem. Dlatego, by nowy sposób karmienia miał szansę powodzenia, warto oddać to w ręce kogoś innego np. partnera. Dziecku łatwiej będzie zaakceptować jedzenie z butelki w sytuacji, gdy jest głodne, a w pobliżu nie ma mamy, która je „uratuje”.

  • Spróbuj karmić butelką w różnych pozycjach

Detale robią różnicę, dlatego podając butelkę dziecku, warto wypróbować różne pozycje karmienia,starając się zbliżyć maksymalnie do pozycji, w których dziecko było karmione piersią. Dziecko należy trzymać blisko siebie, by czuło się bezpiecznie. Jeśli szczególnie upodobało sobie jedzenie z jednej piersi, z tej samej strony podajemy mu butelkę. Unikajmy uczenia dziecka jedzenia z butelki, gdy leży w łóżeczku lub leżaczku.

  • Karmiąc, noś na rękach

Pomocne może być karmienie dziecka z butelki podczas noszenia go na rękach. Chodzenie z nim w tym czasie sprawi, że zacznie się skupiać już nie tylko na butelce i smoczku, ale tym co jest wokół niego. Takie rozpraszanie może mu pomóc, bo szybciej zapomni, że jest karmione w inny sposób niż zazwyczaj.

  • Wypróbuj różne smoczki

Na rynku mamy tak bogatą ofertę butelek i smoczków do karmienia, że nietrudno jest dobrać takie, które akurat przypasują naszemu dziecku. Do nauki picia z butelki warto zaangażować kilka smoczków o różnych kształtach. Niektóre z nich mają anatomiczny kształt, przypominający kobiecy sutek, inne są miękkie i łatwo poddają się naciskowi języka. Istnieje duża szansa, że w gąszczu tych wszystkich możliwości, natrafimy na taki produkt, który spodoba się naszemu dziecku.

  • Karm „na śpiocha”

Czasem najlepszym motywem na skuteczną naukę picia z butelki jest karmienie śpiącego dziecka. Zamiast czekać aż maluch wybudzi się ze snu na karmienie, warto zareagować wcześniej i podać mu mleko, gdy jest zaspany. Dzięki temu, może nie zorientować się, że zamiast piersi mamy, ssie butelkę ze smoczkiem.

  • Poszukaj alternatywy dla butelki

Czasem nauka picia z butelki bywa tak oporna, że jedynym ratunkiem może okazać się karmienie z łyżeczki lub pojenie z kubeczka. Kilkumiesięczny maluch nie musi przechodzić po odstawieniu od piersi etapu butelkowego. Jest już na tyle duży, że nie powinien mieć problemu z piciem z niekapka czy jedzenia z łyżeczki. Jeśli więc dziecko nie chce pić z butelki, spróbuj całkowicie ją pominąć.

Zobacz jeszcze:

Dziecko nie chce pić mleka. Dlaczego?

Zanim odstawisz od piersi

autor: Ania
Foto: pixabay.com

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również