-Reklama-

Dylematy młodej mamy, czyli co warto wiedzieć o karmieniu noworodka piersią

Karmienie piersią to sztuka, której uczy się zarówno mama jak i dziecko. Kiedy maluszek pojawia się na świecie to czasem okazuje się, że przystawianie go do piersi nie zawsze idzie tak łatwo. Taka sytuacja nie powinna jednak zrażać młodej mamy. Po pierwsze, trzeba dać sobie i maluszkowi czas. Czym jest karmienie na żądanie, co zrobić, kiedy noworodek nie najada się mlekiem mamy i czy dziecko trzeba wybudzać na jedzenie; na te pytania odpowiada położna Agnieszka Małolepszy, laureatka konkursu i ambasadorka kampanii Położna na medal.

-Reklama-

Karmienie na żądanie

Podstawową zasadą, którą trzeba się kierować w kwestii karmienia maluszka, jest karmienie na żądanie. Karmimy piersią według potrzeb dziecka, a także potrzeb i możliwości mamy. I między tymi dwoma sprawami trzeba postawić znak równości. Takie podejście to najlepszy sposób żywienia malucha. Powinniśmy pamiętać, że nie tylko dziecko sygnalizuje, że jest głodne i potrzebuje bliskości, ale swoje potrzeby ma również matka. Na przykład, gdy czuje swoje przepełnione pokarmem piersi. To czas, kiedy maluszka zachęca się do jedzenia. Warto pamiętać, że ilość karmień nie jest stała. Szczególnie w okresie stabilizacji laktacji (pierwsze 2-4 tygodnie) karmień może być znacznie więcej. Na początku powinno to być minimum 8 karmień, ale najlepiej mieścić się w granicy od 10 do 12 karmień w ciągu 24 godzin z czego 1-2 powinny odbywać się w nocy.

Noworodek może chcieć być dostawiany do piersi średnio co 1-3 godziny. Przerwy między karmieniami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny od rozpoczęcia karmienia, z jedną dłuższą przerwą, sięgającą 4 godzin. Kiedy widzimy, że czas bez jedzenia jest dłuższy, wskazane jest wybudzanie maluszka i aktywizowanie go do jedzenia. Dobrym i czułym sposobem na pobudzanie dziecka jest na przykład delikatny masaż stópek. W pierwszych 2-3 tygodniach zalecane jest przystawianie malucha do obu piersi podczas jednego karmienia. To dobry sposób na wypracowanie laktacji na wysokim poziomie.

-Reklama-

Samo jedzenie zajmuje maluszkowi najczęściej od 15 do 20 minut. Ale to nie reguła. Są dzieci, które najadają się w 10 minut, a są takie, które potrzebują na to nawet 40 minut. Co ważne, nie powinno się przekraczać tej górnej granicy. Pamiętajmy, że po upływie około 2-3 tygodni dziecko może się najadać z jednej piersi, ale mimo to, warto nadal proponować mu jedzenie z obu.

Przyrost masy ciała dziecka

Ilość spożywanego pokarmu przez dziecko będzie mieć odzwierciedlenie w jego przyrostach masy. Ocena wagi dziecka jest jednym ze wskaźników skutecznego karmienia. Niemowlęta pobierają pokarm zgodnie ze swoim apetytem i kończą, gdy są najedzone lub gdy chcą, aby zmienić im pierś. W miarę jak dziecko rośnie, sesje przyjmowania pokarmu stają się krótsze, rzadsze i obfitsze, ale jego 24-godzinne spożycie pokarmu pozostaje na takim samym poziomie. Gołym okiem widać, że między 3 a 6 miesiącem życia maluszki rosną już znacznie wolniej. Dzieci karmione piersią przybierają w okresie od 0 do 3 miesięcy życia 26-31 g/dziennie, czyli 182-217 g/tydzień. Jednakże każdy przypadek należy traktować indywidualnie uwzględniając stan zdrowia dziecka, masę urodzeniową, wzrost oraz centyl.

Co zrobić, kiedy noworodek nie najada się mlekiem mamy?

Na samym początku warto poszukać przyczyn tego stanu rzeczy, czyli poddać gruntownej analizie akt ssania przez dziecko i ocenić wskaźniki skutecznego karmienia. Rzeczywisty brak pokarmu może mieć wiele przyczyn. Położna w większości przypadków będzie potrafiła je namierzyć i pomóc w rozwiązaniu problemu. Jednak w przypadkach, kiedy musimy podać dziecku mleko, to najlepiej, jeśli będzie ono dokarmiane mlekiem mamy albo mlekiem z banku mleka (to rozwiązanie stosowane u wcześniaków).

Kiedy jednak matka nie ma mleka, wtedy trzeba sięgnąć po mieszankę mlekozastępczą. Ale zawsze, kiedy podajemy dziecku taką mieszankę, matka powinna jednak stymulować laktację po 15 minut na każdą pierś. Nawet, jeśli uzyskuje przy tym bardzo małe ilości mleka. Pamiętajmy, że jeśli noworodek chociaż trochę ssie pierś to zaleca się dokarmiać go mniejszą ilością niż zapotrzebowanie, ponieważ część pokarmu zjada z piersi.

Jaką ilością karmić dziecko:

  • 1 doba do 5 ml na karmienie
  • 2 doba małe ilości często lub 10 ml co 3 godziny
  • 3 doba ok 20 ml co 3 godziny

Zwiększamy każdego dnia o 10 ml do 7 doby według wzoru:

  • n (doba dziecka) -1 x 10 = ilość mleka na 1 karmienie

Od 8 dnia życia dziecko potrzebuje ok 150 ml mleka na każdy kilogram masy ciała wg wzoru:

  • mc x 150 = zapotrzebowanie dobowe, jeśli wynik podzielimy na 8 karmień to otrzymamy średnią dawkę na jedno karmienie. Dzieci karmione na żądanie będą zjadały różne porcje na poszczególne posiłki.

Słowem podsumowania, mleko matki to bezcenny dar, którym matki mogą obdarowywać swoje dzieci. Jest jedynym w swoim rodzaju, indywidualnym i idealnie przygotowanym pożywieniem dla dziecka. Zawiera wszystkie niezbędne składniki potrzebne, aby młody organizm mógł się rozwijać.

Położna Agnieszka Małolepszy, zwyciężczyni ostatniej edycji konkursu Położna na medal

Położna na Medal jest kampanią społeczno-edukacyjną, której celem jest promowanie wysokich standardów i dobrych praktyk wpływających na poprawę jakości opieki okołoporodowej w Polsce. Kampania od samego początku – to jest od 2014 roku, od kiedy została zainicjowana – podkreśla rolę, jaką w dzisiejszej opiece okołoporodowej powinna sprawować położna, zwracając uwagę na jej doświadczenie, wiedzę oraz kompetencje. W ramach kampanii prowadzony jest ogólnopolski, bezpłatny konkurs, w którym co roku wybierana jest najlepsza położna w Polsce i najlepsze położne w poszczególnych województwach. Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest AMA Akademia Malucha Alantan, inicjatywa promująca zdrowy tryb życia rodzin. Mecenasem tegorocznej edycji kampanii i konkursu została marka Oktaseptal.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

10 rzeczy, których nie może zabraknąć w szafie Twojego dziecka jesienią

Lato wyraźnie się od nas oddala, a to wiąże się ze zmianą pogody i wymianą garderoby. W przypadku dzieci jest jeszcze trudniej. Nasze pociechy ciągle rosną, więc ubrania zeszłoroczne na pewno już się nie przydadzą. Czas zatem udać się do sklepu po nowe rzeczy.

Zespół kuwady, czyli gdy mężczyzna też jest w ciąży

Gdy mężczyzna, którego partnerka jest w ciąży, zaczyna współodczuwać jej stan, zazwyczaj nie spotyka się ze zrozumieniem otoczenia. A tymczasem istnieje medyczna nazwa i poważne uzasadnienie takiego zjawiska. Zespół kuwady może dopaść każdego przyszłego tatę.

Sprzęty, w które warto wyposażyć się na jesień i zimę, jeśli masz dziecko

Jesień i zima przynoszą ze sobą dużą zmianę pogody, która nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli masz dziecko, warto wyposażyć się w sprzęty, które podniosą komfort życia w domu podczas zbliżających się miesięcy

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej online poświęconej szczepieniom ochronnym

Zapraszamy do udziału online w bezpłatnej konferencji naukowej organizowanej w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, kierowanej do ekspertów ze środowisk naukowych, akademickich, medycznych, psychologii społecznej, nowoczesnych technologii w zakresie medycyny, mediów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką.

Metoda Ferbera, czyli zasypianie przez wypłakanie

Metoda Ferbera to jeden ze sposobów nauki samodzielnego zasypiania. Ma tyle samo zwolenników co przeciwników, bo opiera się na kontrowersyjnym dla wielu pozostawianiu płaczącego dziecka w łóżeczku. Jak dokładnie wygląda nauka zasypiania przez wypłakanie?