-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Dlaczego się budzi, gdy je odkładam?

To jedna z tych rzeczy, które zaskakują rodziców. Odłożenie do łóżeczka uśpionego na rękach dziecka jest jak stąpanie po polu minowym. Rzadko kiedy kończy się dobrze. Dlaczego tak się dzieje?

-Reklama-

Usypiasz dziecko na rękach. Gdy już myślisz, że śpi twardym snem, próbujesz odłożyć do łóżeczka. I wtedy… oczy jak pięć złotych, czasem płacz – maluch rozbudzony. Całe usypianie zaczynasz od początku. Znajome?

To bywa bardzo frustrujące. Choćbyś nie wiem jak się starała, nie wiem jak zachowywała cicho i ostrożnie, dziecko i tak poczuje jak opuszcza twoje ręce. Działa jak najlepszy budzik. Zastanawiałaś się jednak kiedykolwiek, dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego się budzi, gdy je odkładam?

Istnieją dwa powody, dla których małe dziecko budzi się w momencie zetknięcia z jakąkolwiek płaszczyzną. Pierwszy powód to płytki sen dziecka, który pozwala mu jeszcze pozostawać bardzo czujnym, mimo zamkniętych oczu i bezwładnego ciałka. Mało rodziców wie, że głęboki sen dziecka pojawia się po jakiś 20 minutach od zaśnięcia. Rzadko kiedy czekamy aż tyle czasu na odłożenie malucha do łóżeczka, nie dając mu szansy na złapanie lepszego snu. Ale, ale. Czekanie jednak nie zawsze wystarcza i mimo długiego trzymania dziecka na rękach, ono i tak budzi się, gdy przestaje je czuć.

Wtedy pojawia się druga przyczyna, którą jest biologiczna zdolność niemowląt do wyczuwania niebezpieczeństwa. Maluch jest bardzo uwrażliwiony na dotyk, szczególnie dotyk matki. Podczas odkładania podświadomie jest w stanie wyczuć, że nagle przestaje przylegać do ciała mamy lub taty. Zanika miękkość ich skóry, ciepło ciała, zapach. Nagle urywa się łagodny ruch kołyszący, maluch nie czuje oddechu rodzica i dziecko zaczyna się niepokoić, bojąc się trwałego rozdzielenia z matką lub ojcem. Jedyną formą zaalarmowania otoczenia, że dzieje się coś niedobrego jest płacz, który my rodzice często odbieramy jako sygnał nadmiernego rozpieszczenia dziecka, które chce nami ciągle manipulować i stale domaga się bliskości. By zrozumieć prawdziwą przyczynę wybudzania się dziecka, warto wiedzieć, że noworodek czy małe niemowlę „myśli”, że stanowi wciąż integralną część ze swoją mamą (jak w ciąży). Sytuacja, w której dziecko przestaje nagle czuć bliskość swojej rodzicielki, jest dla niego szokiem i utratą bezpieczeństwa. Z tego wszystkiego rodzi się później lęk separacyjny, który nie pozwala na to, by dziecko akceptowało fakt, że jego tata lub mama się od niego fizycznie oddalają.

Jednym słowem, to że dziecko odłożone zaczyna płakać i trzeba usypiać je na nowo, nie jest wyrazem manipulacji czy szantażu. Jest uzasadnioną obawą pozbawienia dziecka bezpieczeństwa. Maluch podświadomie boi się w tej sytuacji głodu, chłodu, braku komfortu, do czego na co dzień nie dopuszcza jego mama lub tata.

Usypianie dziecka: jest nadzieja, że będzie lepiej

Dopóki maluch nie zrozumie, że brak bliskości mamy nie musi oznaczać dla niego zagrożenia życia i zdrowia, upłynie sporo czasu. My, rodzice – musimy o tym pamiętać i robić wszystko, by dziecko z czasem nauczyło się samodzielności, niezależności i poczucia własnej wartości. Póki co, nie wymagajmy od niego, by było niezależne już teraz. Wykażmy więcej zrozumienia i cierpliwości. Nie zostawiajmy płaczących dzieci samych sobie. Nie musimy brać od razu dziecka na ręce – możemy po prostu stać nad jego łóżeczkiem, by nas widziało i głaskać po główce lub rączce. To pierwszy krok do uzmysłowienia małemu dziecku, że odłożenie do łóżeczka nie oznacza rozłąki z rodzicem. Na koniec – pamiętajcie, że to mija. Że z tygodnia na tydzień usypianie stanie się łatwiejsze. Dla ciebie i twojego dziecka.

Przeczytaj jeszcze:

Czy usypianie piersią jest dobre?

Noworodki powinny spać na plecach?

Nauka samodzielnego zasypiania jest zła

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...