-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Nauka samodzielnego zasypiania jest zła!

Z pewnością usłyszałaś o metodzie samodzielnego usypiania dziecka w łóżeczku, która polega na odłożeniu malucha i pozwoleniu mu się wypłakać aż do zaśnięcia ze zmęczenia. Ale czy wiesz, że ten kontrowersyjny sposób nauki zasypiania spotyka się z dużą krytyką wielu lekarzy? Dlaczego?

-Reklama-

Zwolennicy metody uważają, że im szybciej niemowlę pojmie zasady zasypiania w łóżeczku, tym łatwiej będzie jemu i jego rodzicom. Maluch nauczony samodzielnie zasypiać nie będzie wymagał noszenia na rękach, tulenia i bujania, które z wiekiem dziecka mogą stać się uciążliwe. Kontrowersyjność tej metody polega jednak na tym, że w nauka samodzielnego zasypiania okupiona jest dużą ilością stresu i płaczu malucha. Wielu rodziców poddaje się już po pierwszych minutach, bo nie są w stanie bagatelizować histerycznego płaczu ich dziecka. Być może to dobry instynkt, bo jak się okazuje – wielu pediatrów odradza ten sposób usypiania dziecka, twierdząc, że może mieć negatywny wpływ na rozwój malucha.

Co mówią specjaliści?

Dr Margot Sunderland z Wielkiej Brytanii, psychoterapeuta dziecięcy z 30-letnim stażem, autorka 20 książek z zakresu zdrowia psychicznego dzieci, potępia metodę usypiania przez wypłakanie. Przypomina, że mózg dziecka bardzo podatny jest na stres. W pierwszym roku życia, komórki nerwowe biorą udział w migracji. Stres wywołany nagłym brakiem kontaktu z rodzicem, może negatywnie wpłynąć na ten proces. Ponadto może on także mieć zły wpływ na kształtowanie się sfery emocjonalnej. Sam stres, na jaki naraża się dziecko działa jak toksyna – podwyższa ciśnienie krwi, podwyższa ciśnienie w obszarze mózgu, powoduje wahania rytmu serca, zaburza oddychanie i temperaturę ciała, osłabia system odpornościowy i trawienny, powoduje bezdechy i ma negatywny wpływ na pracę serca. Nie bez powodu natura wyposażyła część ssaków w płacz. Jest to naturalny odruch samoobronny, który ma zapewnić bezbronnej istocie bezpieczeństwo.

Opinię o zgubności tej nauki samodzielnego zasypiania podziela również Prof. James McKenna – autor ponad stu artykułów naukowych m.in. o śnie dziecka. McKenna przyznaje, że próbował kiedyś stosować metodę na swoim dziecku i było to najgorsze 30 minut jego życia. Musiał patrzeć na cierpiącego syna i walczyć sam ze sobą. Profesor zdał sobie sprawę, jak wielka krzywda dzieje się dziecku, na które potrzeby bliskości się nie reaguje. Przyrównuje to do kary, jaką wymierza się niewinnemu człowiekowi. Jest płacz, wściekłość, rozżalenie, ale i nadzieja, że los się odwróci. Z taką nadzieją płaczą również dzieci, które nie potrafią zrozumieć, że to jest tylko nauka. McKenna uważa, że tak naprawdę w ogóle nie ma potrzeby uczyć niemowlęta samodzielnego zasypiania, bo w końcu i bez instrukcji dziecko to pojmie z wiekiem.

Kolejny autorytet, który sprzeciwia się metodzie to dr Howard Chilton z Australii – neonatolog i autor poradników. Uważa, że pozostawianie rozhisteryzowanych dzieci jest wbrew biologii. Ludzie to istoty szczególnie potrzebujące bliskości w pierwszym etapie życia. Skoro rodzimy się najbardziej niedojrzali emocjonalnie ze wszystkich ssaków, nie stajemy się od razu samodzielni. W pierwszych miesiącach życia intensywnie rozwija się mózg, który ma również wypracować podstawowe przekonania – poczucie bezpieczeństwa, poczucie rodzicielskiej miłości. Dziecko ma zdobyć wiedzę o świecie i nauczyć się radzić sobie ze stresem. Zafundowanie mu wstrząsu w postaci nauki samodzielnego zasypiania w płaczu jest sprzeczne z podstawowymi instynktami rodzicielskimi i może mu bardzo zaszkodzić.

Na instynkty zwraca uwagę również profesor antropologii – dr Helen Ball. Według niej, z ewolucyjnego punktu widzenia, płacz niemowlęcia jest zachowaniem alarmowym. Dziecko w ten sposób wzywa na pomoc swoich opiekunów, gdy następuje separacja z nimi. Ma to zapewnić mu przetrwanie. Odpowiedź na wołanie swojego dziecka jest instynktownym zachowaniem matki. Pozostawienie więc płaczącego dziecka jest wbrew biologii i może zaszkodzić zarówno matce, jak i dziecku. Maluch, nie widząc reakcji na swój płacz, przestaje płakać. To kolejny instynkt – dziecko oszczędza w ten sposób energię, która pozwoli mu utrzymać się przy życiu.

Czy uczyć samodzielnego zasypiania?

Patrząc na te wszystkie argumenty, łatwo zrozumieć, że wypłakanie się nie jest żadną metodą usypiania. Czy zatem istnieje jakaś alternatywa? Jeśli rodzicom bardzo zależy na przyzwyczajeniu malucha do samodzielnego zasypiania, należy robić to stopniowo. Dziecko można odłożyć do łóżeczka, ale nie należy oddalać się od niego. Maluch powinien czuć obecność bliskiej osoby. Można głaskać dziecko, trzymać za rączkę albo po prostu mu czytać. Najlepiej jednak zadać sobie pytanie – czy warto eksperymentować na swoim dziecku? W dobie depresji, obniżonej samooceny, narcyzmu i innych zaburzeń psychicznych, szczególnie warto zadbać o zdrowy i normalny rozwój dziecka – bez fundowania mu niepotrzebnych stresów. W końcu przecież i tak przyjdzie moment, że dziecko zaśnie samo. W swoim łóżeczku. Może warto poczekać?

Źródło opinii lekarzy: http://www.bellybelly.com.au/baby-sleep/cry-it-out/

autor: iguana
foto: I Should Be Folding Laundry / Foter / CC BY

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...