-Reklama-

Czy usypianie piersią jest dobre?

Mamy karmiące piersią swoje dzieci, zwykle je w ten sposób również usypiają. To najszybszy i najbardziej naturalny sposób na sen dziecka, także przy nocnym wybudzaniu się. Czy jednak usypianie piersią jest dobre?

-Reklama-

Mleko matki działa jak środek usypiający. Mało kto wie, ze zawiera ono hormon zwany cholecystokininą, który wywołuje senność zarówno u matki, jak i u dziecka. Karmienie piersią i towarzyszący mu kontakt skóra do skóry dodatkowo zwiększa poziom oksytocyny w organizmach. A jak wiadomo – oksytocyna pogłębia macierzyńskie uczucia i daje poczucie błogości. Jest naturalnym środkiem uspokajającym, dostarcza przyjemności. Pomimo wielu plusów, karmienie do snu zwykle szybko uzależnia dziecko, które później nie potrafi zasnąć bez piersi mamy. Trudno jednak powiedzieć, że to zły nawyk, skoro jest naturalną potrzebą dziecka. I nie chodzi tylko o samo zaspokajanie głodu. To potrzeba bliskości i zapewnienia sobie ciepła. To poczucie bezpieczeństwa i sposób na wyciszenie, gdy dziecko jest zbyt zmęczone by samodzielnie zasnąć.

Co jeszcze warto wiedzieć o zasypianiu przy piersi?
  • Usypianie piersią jest dobre dla właściwej laktacji

Produkcję mleka w piersiach pobudza ssanie. To odpowiedź podaży na popyt. Im więcej mleka jest wysysane z piersi, tym więcej mleka w tej piersi przybędzie. Karmienie dziecka w nocy lub tuż przed snem ma zatem właściwości regulujące podaż mleka. Oznacza to, że mleczne kanały są regularniej opróżniane przez całą dobę a ilość mleka w piersiach jest niemal stała i zaspokaja potrzeby dziecka. Karmienie piersią w nocy zapobiega zahamowaniu laktacji, kryzysom laktacyjnym czy nawałom pokarmu.

  • Karmienie na sen jest dobre dla mózgu dziecka

Mózg dziecka nieustannie się rozwija. Bliski kontakt z dzieckiem przy piersi jest czymś więcej niż samym karmieniem, ma on dobroczynny wpływ na rozwój umysłowy malucha. Im więcej tej bliskości, tym większa dojrzałość emocjonalna dziecka i przyspieszony rozwój inteligencji społecznej.

  • Usypianie piersią bywa czasem jedyną szansą na picie mleka

Dzieci, którym wprowadza się stałe pokarmy do menu, czasem rezygnują z mleka i nie chcą ssać piersi w ciągu dnia albo z wiekiem stają się zbyt rozkojarzone, by robić to efektywnie. Pora zasypiania lub nocne pobudki są wówczas jedynym momentem, kiedy u tych maluchów można uzupełnić potrzebę picia mleka matki. Przyzwyczajenie ich do takiego zasypiania przy piersi jest okazją, by dostarczyć im również wielu cennych składników odżywczych, których zabrakło w ciągu dnia.

  • Od nocnego karmienia piersią nie trzeba odzwyczajać

Nie trzeba się martwić, że karmiąc dziecko przed snem i w nocy, ciężej będzie z tego później zrezygnować. Większość dzieci karmionych w nocy piersią, w pewnym momencie po prostu z tego wyrasta. Stanie się tak, gdy dziecko będzie fizycznie i emocjonalnie gotowe by zasnąć bez matczynej piersi. Nawyk zasypiania przy piersi nie powinien więc stanowić żadnego problemu. Podstawą dobrego karmienia piersią jest akceptacja tego stanu rzeczy nie tylko przez karmiącą matkę, ale i innych członków rodziny.

  • Usypianie piersią ułatwia zasypianie w nowych okolicznościach

To duży plus. Dzieci, które są przyzwyczajone do zasypiania przy piersi, nie obchodzi, gdzie zasypiają. Nie muszą być w swoim pokoju czy domu. Zmiana miejsca pobytu nie będzie miała wpływu na ich sen, bo liczy się dla nich jedynie bliskość mamy. To duże ułatwienie np. na wakacjach czy w podróży. Żaden wyjazd nie będzie więc burzył harmonogramu snu, z czym często borykają się rodzice dzieci karmionych butelką.

Warto zrozumieć, że przyzwyczajając dziecko do zasypiania przy piersi, nie popełniamy błędu a jedynie instynktownie odpowiadamy na naturalne potrzeby dziecka. W żaden sposób nie wpływa to negatywnie na dziecko i jego rozwój, a wręcz przeciwnie – bardzo mu służy. Zanim więc ulegniesz presji i zaczniesz szukać metod na odzwyczajanie dziecka od zasypiania przy piersi – poczekaj aż samo do tego dojrzeje. Póki co, ciesz się chwilami, do których za jakiś czas będziesz bardzo tęsknić.

Przeczytaj jeszcze:

Karmienie piersią – kiedy można, kiedy nie?

Dlaczego dziecko nie chce jeść z piersi?

5 sposobów jak przystawić dziecko do piersi – film

foto: pixabay

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

2 KOMENTARZE

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.