-Reklama-

Czy w ciąży można spać na brzuchu?

Każda z nas śpi w pozycji wygodnej dla siebie. Część kobiet nie wyobraża sobie spania w inny sposób niż na brzuchu, jednak w ciąży może okazać się to nie tylko kłopotliwe, ale również i niewskazane. Czy rzeczywiście w ciąży nie można spać na brzuchu?

-Reklama-

Do końca pierwszego trymestru ciąży zwykle pozostajemy przy swoich ulubionych pozycjach do spania. Zwolenniczki spania na brzuchu zazwyczaj są w stanie tak spać do momentu, gdy zaczyna im przeszkadzać rosnący brzuszek. Wówczas pojawia się dyskomfort, czasem nawet pewne dolegliwości bólowe, które wymuszają zmianę pozycji snu. I tu zaczynają się kolejne problemy np. trudności z wyspaniem się. Bo skoro całe życie spałyśmy na brzuchu, jak nagle zmienić swoje przyzwyczajenia?

Czy w ciąży można spać na brzuchu?

Po pierwsze: jest to bardzo trudne, a w zaawansowanej ciąży praktycznie niemożliwe. Najwygodniej jest w pierwszym trymestrze, gdy brzuch nie jest jeszcze widoczny i nie przeszkadza. To również bezpieczny czas na spanie na brzuchu, bo w ten sposób nie uciskamy jeszcze dziecka.

W drugim trymestrze, poza rosnącym brzuchem, pojawia się też inny problem – zgaga. Spanie na brzuchu w tym czasie nie służy tej dolegliwości. Spowalnia bowiem proces trawienia i na dłużej zatrzymuje pokarm w żołądku, co może nasilić ciążowe objawy takie jak zgaga czy zaparcia.

W trzecim trymestrze na brzuchu raczej już się nie da wygodnie spać, więc siłą rzeczy musimy szukać innej lepszej do odpoczynku pozycji. Poza dyskomfortem i ewentualnymi dolegliwościami bólowymi np. tkliwość piersi, spanie na brzuchu w trzecim trymestrze nie jest bezpieczne. Gdy kobieta śpi na brzuchu w zaawansowanej ciąży, ciężar macicy może uciskać większe żyły, które dostarczają krew do serca. Brak odpowiedniego przepływu może powodować obrzęk nóg. Na dodatek może pojawić się silniejszy ból w plecach.

Maluch w brzuchu jest już całkiem sporych rozmiarów, więc odczuwa każdy ucisk na brzuch. Leżąc na brzuchu, z pewnością czuje się niekomfortowo, czując na sobie większy ciężar. Nie oznacza to jednak zagrożenia dla jego życia – macica wypełniona wodami płodowymi świetnie go chroni przed urazami.

Spanie na brzuchu w ciąży może zwiększać ryzyko zakrzepów krwi, a to realne zagrożenie dla przebiegu ciąży. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że leżenie na brzuchu w ciąży może przyczynić się do poronienia.

Do kiedy można spać na brzuchu w ciąży?

Zazwyczaj bezpiecznie jest spać na brzuchu do około 16-18 tygodnia ciąży. Jeśli ciąża jest mnoga lub brzuch ciążowy jest duży, zmianę pozycji do spania należy rozpatrzeć wcześniej.

Jaka alternatywa dla spania na brzuchu?

Najlepszą pozycją zamienną dla przyszłej mamy jest spanie na boku. Spanie na wznak (na plecach) nie jest dobrą opcją w zaawansowanej ciąży. Ciężar dziecka naciska bowiem na żyłę główną dolną, co może spowolnić krążenie krwi i ograniczyć jej przepływ do organizmu dziecka. Dodatkowo, dla samej mamy też nie jest to wygodna pozycja ze względu na bóle pleców i trudności w oddychaniu. Z tego powodu spanie na boku w ciąży wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

A jeśli nie umiem zasnąć w innej pozycji niż na brzuchu?

Bywa i tak, że ciężarne nie są w stanie przespać nocy w innej pozycji niż na brzuchu. Wtedy warto poszukać bezpiecznych rozwiązań. Można spróbować wykorzystać do tego specjalny materac (z dziurą na brzuch) lub podłożyć pod brzuch poduszkę ciążową tak, by ciężar ciała spoczywał na poduszce a nie na brzuchu.

O tym, jak się wyspać w ciąży, przeczytasz tutaj.


-Reklama-
Pokoik dziecięcy - zobacz ceny

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również