-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Chrzest Święty – wszystko, co warto o wiedzieć o tej uroczystości

przygotowań i planów. Co jest potrzebne na chrzest? Jak się przygotować i jakie akcesoria będą potrzebne?

-Reklama-

Chrzest Święty to pierwsza poważna uroczystość w życiu dziecka. Oprócz wymiaru duchowego, wydarzenie to wiążę się także z szeregiem przygotowań i obowiązków. Co jest potrzebne na chrzest? Jak się do tego wydarzenia przygotować i jakie akcesoria będą potrzebne? Dowiesz się z tego artykułu.

Twoje dziecko niedawno przyszło na świat, ale jest już na tyle duże, że myślicie o tym, by je ochrzcić? Podpowiemy krok po kroku jak się do tego zabrać.

Chrzest Święty – przygotowania

Pytanie, które najczęściej zadają sobie rodzice, to: kiedy ochrzcić dziecko? Tu zdania są podzielone. Formalnie, nie ma wieku, w którym dziecko powinno zostać ochrzczone – do tego sakramentu przystępują zarówno dzieci kilkutygodniowe jak i kilkuletnie. Rodzice kierują się tak naprawdę różnymi kryteriami np. tym, czy dziecko jest już po wszystkich szczepieniach, czy samodzielnie siedzi lub np. porą roku, by można było lżej ubrać dziecko i by się nie zgrzało w kościele.

-Reklama-

Kiedy już – mniej więcej – wiemy, kiedy chcemy ochrzcić dziecko, trzeba wybrać się do kancelarii kościoła, by wspólnie uzgodnić konkretny termin i poprosić o Chrzest Święty. Tu warto zwrócić uwagę na fakt, że w każdym kościele panują inne zasady. W części z nich chrzty udzielanie są np. tylko w wybrane niedziele. Warto to wcześniej sprawdzić np. na stronie parafii.

Kiedy mamy już uzgodniony termin w kościele, warto zaplanować co potem? Czy planujemy obiad w domu, czy np. w restauracji lub zamawiamy catering? W tych dwóch ostatnich przypadkach, także trzeba wcześniej zarezerwować termin.

By móc potwierdzić liczbę gości, koniecznie musimy sporządzić ich listę. Obecnie raczej nie organizuje się dużych przyjęć z okazji chrztu – uczestniczy w nich najbliższa rodzina – rodzice, dziadkowie i rodzice chrzestni.

Wybieramy rodziców chrzestnych i ustalamy ich obowiązki

Rodzice chrzestni to jedni z najważniejszych gości, ale też ważne osoby podczas samej uroczystości. Biorą na siebie obowiązek pomocy w wychowaniu dziecka. Mają też swoje obowiązki podczas samej ceremonii. Mama chrzestna przynosi białą szatkę, a tata chrzestny świecę. Świece do Chrztu Świetego to jeden z najważniejszych atrybutów tego wydarzenia. W niektórych domach są one pamiątką do końca życia.

O to, czy wybrane przez nas osoby zgodzą się przyjąć rolę bycia rodzicem chrzestnym, warto zapytać na kilka tygodni przed samą uroczystością. Istnieje niepisana zasada, że „dziecku się nie odmawia”, ale przecież w życiu zdarzają się różne przypadki.

Przed samym chrztem warto także ustalić jakie przyjmujemy zasady. Kiedyś np. ubranie dziecka do chrztu było obowiązkiem mamy chrzestnej, dziś to raczej rodzice wybierają ubranko. Warto to ustalić przed uroczystością, by potem nie było niedomówień. Podobnie, jeśli chodzi o świecę – zwykle to tata chrzestny przynosi ją do kościoła. Upewnijmy się, czy pamięta o swoim obowiązku, by tej świecy faktycznie nie zabrakło.

Prezenty na Chrzest Święty

Temat prezentów na chrzest budzi często wiele emocji. Jedni są zdania, że na chrzest raczej nie przynosimy drogich prezentów, inni uważają, że tak ważny dzień należy stosownie uczcić. Wybór prezentu i ustalanie zasad warto zostawić rodzicom. Na pewno ważną rzecz jest, by dziecko otrzymało pamiątki na chrzest – to drobne upominki, które będą tak naprawdę pamiątka do końca życia. Pieniążki zostaną wydane, prezenty się zużyją, a pamiątki zostaną. Warto właśnie takim akcentem upamiętnić tę uroczystość.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lakiery hybrydowe do zdobień – jakie wybrać?

Co powiesz na ozdobny manicure? Okazuje się, że wiele efektów i zdobień da się z powodzeniem odtworzyć w domu. Wystarczy kupić lakiery...

Mięśnie dna miednicy – jak dbać o nie w ciąży i po porodzie?

Słabe mięśnie dna miednicy nie spełniają swoich podstawowych funkcji, zatem do powikłań zaliczylibyśmy m.in.: nietrzymanie moczu, gazów, stolca, obniżenie narządów miednicy mniejszej, bóle odcinka lędźwiowego, zmniejszoną satysfakcję seksualną czy ból podczas współżycia. W ciąży trzeba o nie dbać szczególnie.

Prezent na roczek dla dziewczynki – jaki wybrać?

Kupowanie prezentów dla dzieci to nie lada wyzwanie. Świeżo upieczeni rodzice mogą nie orientować się, jakie zabawki i gadżety są aktualnie popularne. Co więcej, maluch szybko rośnie i jego potrzeby ciągle się zmieniają. Czy istnieją uniwersalne i praktyczne prezenty, które zawsze będą trafione? Jakie upominki są odpowiednie dla rocznej dziewczynki? Sprawdź najlepsze pomysły na wyjątkowy prezent.

Konkurs. Zgarnij bilety do kina i filmowe gadżety „Mia i Ja. Film”

„Mia i ja. Film” już od 30 września w kinach! Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników tego serialu do obejrzenia wersji kinowej. Zgarnij bilety i gadżety filmowe w naszym konkursie!

Rozszerzenie diety – sposoby na szybszą naukę

Wprowadzanie nowych pokarmów do diety maluszka, który do tej pory znał tylko mleko mamy, to bez wątpienia spore wyzwanie. Tak jak w każdym przełomowym momencie rozwoju dziecka, w głowie dorosłych pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Od czego zacząć rozszerzanie diety? Jak ułatwić ten proces zarówno dziecku, jak i sobie? Kiedy jest odpowiedni czas na samodzielne jedzenie malucha łyżeczką? To tylko niektóre z nurtujących rodziców pytań. Dzisiaj postaramy się rozwiązać część z nich!