-Reklama-
teddyeddie

Chrzest Święty – wszystko, co warto o wiedzieć o tej uroczystości

przygotowań i planów. Co jest potrzebne na chrzest? Jak się przygotować i jakie akcesoria będą potrzebne?

-Reklama-

Chrzest Święty to pierwsza poważna uroczystość w życiu dziecka. Oprócz wymiaru duchowego, wydarzenie to wiążę się także z szeregiem przygotowań i obowiązków. Co jest potrzebne na chrzest? Jak się do tego wydarzenia przygotować i jakie akcesoria będą potrzebne? Dowiesz się z tego artykułu.

Twoje dziecko niedawno przyszło na świat, ale jest już na tyle duże, że myślicie o tym, by je ochrzcić? Podpowiemy krok po kroku jak się do tego zabrać.

Chrzest Święty – przygotowania

Pytanie, które najczęściej zadają sobie rodzice, to: kiedy ochrzcić dziecko? Tu zdania są podzielone. Formalnie, nie ma wieku, w którym dziecko powinno zostać ochrzczone – do tego sakramentu przystępują zarówno dzieci kilkutygodniowe jak i kilkuletnie. Rodzice kierują się tak naprawdę różnymi kryteriami np. tym, czy dziecko jest już po wszystkich szczepieniach, czy samodzielnie siedzi lub np. porą roku, by można było lżej ubrać dziecko i by się nie zgrzało w kościele.

Kiedy już – mniej więcej – wiemy, kiedy chcemy ochrzcić dziecko, trzeba wybrać się do kancelarii kościoła, by wspólnie uzgodnić konkretny termin i poprosić o Chrzest Święty. Tu warto zwrócić uwagę na fakt, że w każdym kościele panują inne zasady. W części z nich chrzty udzielanie są np. tylko w wybrane niedziele. Warto to wcześniej sprawdzić np. na stronie parafii.

Kiedy mamy już uzgodniony termin w kościele, warto zaplanować co potem? Czy planujemy obiad w domu, czy np. w restauracji lub zamawiamy catering? W tych dwóch ostatnich przypadkach, także trzeba wcześniej zarezerwować termin.

By móc potwierdzić liczbę gości, koniecznie musimy sporządzić ich listę. Obecnie raczej nie organizuje się dużych przyjęć z okazji chrztu – uczestniczy w nich najbliższa rodzina – rodzice, dziadkowie i rodzice chrzestni.

Wybieramy rodziców chrzestnych i ustalamy ich obowiązki

Rodzice chrzestni to jedni z najważniejszych gości, ale też ważne osoby podczas samej uroczystości. Biorą na siebie obowiązek pomocy w wychowaniu dziecka. Mają też swoje obowiązki podczas samej ceremonii. Mama chrzestna przynosi białą szatkę, a tata chrzestny świecę. Świece do Chrztu Świetego to jeden z najważniejszych atrybutów tego wydarzenia. W niektórych domach są one pamiątką do końca życia.

O to, czy wybrane przez nas osoby zgodzą się przyjąć rolę bycia rodzicem chrzestnym, warto zapytać na kilka tygodni przed samą uroczystością. Istnieje niepisana zasada, że „dziecku się nie odmawia”, ale przecież w życiu zdarzają się różne przypadki.

Przed samym chrztem warto także ustalić jakie przyjmujemy zasady. Kiedyś np. ubranie dziecka do chrztu było obowiązkiem mamy chrzestnej, dziś to raczej rodzice wybierają ubranko. Warto to ustalić przed uroczystością, by potem nie było niedomówień. Podobnie, jeśli chodzi o świecę – zwykle to tata chrzestny przynosi ją do kościoła. Upewnijmy się, czy pamięta o swoim obowiązku, by tej świecy faktycznie nie zabrakło.

Prezenty na Chrzest Święty

Temat prezentów na chrzest budzi często wiele emocji. Jedni są zdania, że na chrzest raczej nie przynosimy drogich prezentów, inni uważają, że tak ważny dzień należy stosownie uczcić. Wybór prezentu i ustalanie zasad warto zostawić rodzicom. Na pewno ważną rzecz jest, by dziecko otrzymało pamiątki na chrzest – to drobne upominki, które będą tak naprawdę pamiątka do końca życia. Pieniążki zostaną wydane, prezenty się zużyją, a pamiątki zostaną. Warto właśnie takim akcentem upamiętnić tę uroczystość.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?