-Reklama-

Chrzest Święty – wszystko, co warto o wiedzieć o tej uroczystości

-Reklama-

Chrzest Święty to pierwsza poważna uroczystość w życiu dziecka. Oprócz wymiaru duchowego, wydarzenie to wiążę się także z szeregiem przygotowań i obowiązków. Co jest potrzebne na chrzest? Jak się do tego wydarzenia przygotować i jakie akcesoria będą potrzebne? Dowiesz się z tego artykułu.

Twoje dziecko niedawno przyszło na świat, ale jest już na tyle duże, że myślicie o tym, by je ochrzcić? Podpowiemy krok po kroku jak się do tego zabrać.

Chrzest Święty – przygotowania

Pytanie, które najczęściej zadają sobie rodzice, to: kiedy ochrzcić dziecko? Tu zdania są podzielone. Formalnie, nie ma wieku, w którym dziecko powinno zostać ochrzczone – do tego sakramentu przystępują zarówno dzieci kilkutygodniowe jak i kilkuletnie. Rodzice kierują się tak naprawdę różnymi kryteriami np. tym, czy dziecko jest już po wszystkich szczepieniach, czy samodzielnie siedzi lub np. porą roku, by można było lżej ubrać dziecko i by się nie zgrzało w kościele.

-Reklama-

Kiedy już – mniej więcej – wiemy, kiedy chcemy ochrzcić dziecko, trzeba wybrać się do kancelarii kościoła, by wspólnie uzgodnić konkretny termin i poprosić o Chrzest Święty. Tu warto zwrócić uwagę na fakt, że w każdym kościele panują inne zasady. W części z nich chrzty udzielanie są np. tylko w wybrane niedziele. Warto to wcześniej sprawdzić np. na stronie parafii.

Kiedy mamy już uzgodniony termin w kościele, warto zaplanować co potem? Czy planujemy obiad w domu, czy np. w restauracji lub zamawiamy catering? W tych dwóch ostatnich przypadkach, także trzeba wcześniej zarezerwować termin.

By móc potwierdzić liczbę gości, koniecznie musimy sporządzić ich listę. Obecnie raczej nie organizuje się dużych przyjęć z okazji chrztu – uczestniczy w nich najbliższa rodzina – rodzice, dziadkowie i rodzice chrzestni.

Wybieramy rodziców chrzestnych i ustalamy ich obowiązki

Rodzice chrzestni to jedni z najważniejszych gości, ale też ważne osoby podczas samej uroczystości. Biorą na siebie obowiązek pomocy w wychowaniu dziecka. Mają też swoje obowiązki podczas samej ceremonii. Mama chrzestna przynosi białą szatkę, a tata chrzestny świecę. Świece do Chrztu Świetego to jeden z najważniejszych atrybutów tego wydarzenia. W niektórych domach są one pamiątką do końca życia.

O to, czy wybrane przez nas osoby zgodzą się przyjąć rolę bycia rodzicem chrzestnym, warto zapytać na kilka tygodni przed samą uroczystością. Istnieje niepisana zasada, że „dziecku się nie odmawia”, ale przecież w życiu zdarzają się różne przypadki.

Przed samym chrztem warto także ustalić jakie przyjmujemy zasady. Kiedyś np. ubranie dziecka do chrztu było obowiązkiem mamy chrzestnej, dziś to raczej rodzice wybierają ubranko. Warto to ustalić przed uroczystością, by potem nie było niedomówień. Podobnie, jeśli chodzi o świecę – zwykle to tata chrzestny przynosi ją do kościoła. Upewnijmy się, czy pamięta o swoim obowiązku, by tej świecy faktycznie nie zabrakło.

Prezenty na Chrzest Święty

Temat prezentów na chrzest budzi często wiele emocji. Jedni są zdania, że na chrzest raczej nie przynosimy drogich prezentów, inni uważają, że tak ważny dzień należy stosownie uczcić. Wybór prezentu i ustalanie zasad warto zostawić rodzicom. Na pewno ważną rzecz jest, by dziecko otrzymało pamiątki na chrzest – to drobne upominki, które będą tak naprawdę pamiątka do końca życia. Pieniążki zostaną wydane, prezenty się zużyją, a pamiątki zostaną. Warto właśnie takim akcentem upamiętnić tę uroczystość.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Pomocnik kuchenny – zobacz najlepsze na rynku!

Pomocnik kuchenny, nazywany również kitchen helperem to mebel, który ułatwia życie maluchom i ich rodzicom. Poza walorami funkcjonalnymi, posiada również ogromny atut...

5 pomysłów, jak urządzić modny i funkcjonalny pokój dla nastolatka

Wybór pomysłu na idealny pokój dla nastolatka to nie lada wyzwanie dla rodzica. Zamierzasz zagwarantować dziecku wygodne, przytulne i funkcjonalne miejsce, w...

Odśwież swoje ubrania na wiosnę! Oto nasze odkrycie miesiąca

Jeśli prasowanie kojarzy ci się z męczącym i nudnym zajęciem, to urządzenie powinno cię ucieszyć. Parownica, którą właśnie odkryliśmy, nie tylko uprzyjemnia...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
408ObserwującyObserwuj
Pielęgnacja i stylizacja włosów - porównaj na Ceneo

Przeczytaj również

Gdy nie umiemy ze sobą rozmawiać

Trudność porozumienia się jest jedną z najczęstszych przyczyn konfliktów w związku, a co za tym idzie – pośrednią przyczyną rozstań. Wystarczyłoby jednak...

Jak powinna wyglądać pielęgnacja niemowlęcia? Zobacz ten rozkład dnia

Dbanie o higienę niemowlaka to obowiązkowy element opieki nad maluszkiem. Małe dziecko ma bardzo wrażliwą skórę, która wymaga odpowiedniej troski. Nie zaniedbuj...

Polka u ginekologa, czyli dlaczego nie dbamy o swoje zdrowie?

Polki nie są zbyt sumienne, jeśli chodzi o profilaktykę dotyczącą kobiecego zdrowia. Brakuje nam systematyczności, ale przede wszystkim świadomości, że badania profilaktyczne...

Podcięcie wędzidełka w jamie ustnej – kiedy jest konieczne?

Wędzidełko to fałd tkanki łącznej, która spaja dwa fragmenty w ciele i pełni szereg istotnych funkcji. Wśród jego anomalii wyróżnia się m.in....

Konkurs na Dzień Dziecka! Wygraj gigagrę Dobble XXL!

Pamiętasz swoją ulubioną zabawę z dzieciństwa? Podziel się z nami swoimi wspomnieniami i zgarnij fantastyczną nagrodę - gigantyczne Dobble!