-Reklama-

Chrzest Święty – wszystko, co warto o wiedzieć o tej uroczystości

przygotowań i planów. Co jest potrzebne na chrzest? Jak się przygotować i jakie akcesoria będą potrzebne?

-Reklama-

Chrzest Święty to pierwsza poważna uroczystość w życiu dziecka. Oprócz wymiaru duchowego, wydarzenie to wiążę się także z szeregiem przygotowań i obowiązków. Co jest potrzebne na chrzest? Jak się do tego wydarzenia przygotować i jakie akcesoria będą potrzebne? Dowiesz się z tego artykułu.

Twoje dziecko niedawno przyszło na świat, ale jest już na tyle duże, że myślicie o tym, by je ochrzcić? Podpowiemy krok po kroku jak się do tego zabrać.

Chrzest Święty – przygotowania

Pytanie, które najczęściej zadają sobie rodzice, to: kiedy ochrzcić dziecko? Tu zdania są podzielone. Formalnie, nie ma wieku, w którym dziecko powinno zostać ochrzczone – do tego sakramentu przystępują zarówno dzieci kilkutygodniowe jak i kilkuletnie. Rodzice kierują się tak naprawdę różnymi kryteriami np. tym, czy dziecko jest już po wszystkich szczepieniach, czy samodzielnie siedzi lub np. porą roku, by można było lżej ubrać dziecko i by się nie zgrzało w kościele.

Kiedy już – mniej więcej – wiemy, kiedy chcemy ochrzcić dziecko, trzeba wybrać się do kancelarii kościoła, by wspólnie uzgodnić konkretny termin i poprosić o Chrzest Święty. Tu warto zwrócić uwagę na fakt, że w każdym kościele panują inne zasady. W części z nich chrzty udzielanie są np. tylko w wybrane niedziele. Warto to wcześniej sprawdzić np. na stronie parafii.

Kiedy mamy już uzgodniony termin w kościele, warto zaplanować co potem? Czy planujemy obiad w domu, czy np. w restauracji lub zamawiamy catering? W tych dwóch ostatnich przypadkach, także trzeba wcześniej zarezerwować termin.

By móc potwierdzić liczbę gości, koniecznie musimy sporządzić ich listę. Obecnie raczej nie organizuje się dużych przyjęć z okazji chrztu – uczestniczy w nich najbliższa rodzina – rodzice, dziadkowie i rodzice chrzestni.

Wybieramy rodziców chrzestnych i ustalamy ich obowiązki

Rodzice chrzestni to jedni z najważniejszych gości, ale też ważne osoby podczas samej uroczystości. Biorą na siebie obowiązek pomocy w wychowaniu dziecka. Mają też swoje obowiązki podczas samej ceremonii. Mama chrzestna przynosi białą szatkę, a tata chrzestny świecę. Świece do Chrztu Świetego to jeden z najważniejszych atrybutów tego wydarzenia. W niektórych domach są one pamiątką do końca życia.

O to, czy wybrane przez nas osoby zgodzą się przyjąć rolę bycia rodzicem chrzestnym, warto zapytać na kilka tygodni przed samą uroczystością. Istnieje niepisana zasada, że „dziecku się nie odmawia”, ale przecież w życiu zdarzają się różne przypadki.

Przed samym chrztem warto także ustalić jakie przyjmujemy zasady. Kiedyś np. ubranie dziecka do chrztu było obowiązkiem mamy chrzestnej, dziś to raczej rodzice wybierają ubranko. Warto to ustalić przed uroczystością, by potem nie było niedomówień. Podobnie, jeśli chodzi o świecę – zwykle to tata chrzestny przynosi ją do kościoła. Upewnijmy się, czy pamięta o swoim obowiązku, by tej świecy faktycznie nie zabrakło.

Prezenty na Chrzest Święty

Temat prezentów na chrzest budzi często wiele emocji. Jedni są zdania, że na chrzest raczej nie przynosimy drogich prezentów, inni uważają, że tak ważny dzień należy stosownie uczcić. Wybór prezentu i ustalanie zasad warto zostawić rodzicom. Na pewno ważną rzecz jest, by dziecko otrzymało pamiątki na chrzest – to drobne upominki, które będą tak naprawdę pamiątka do końca życia. Pieniążki zostaną wydane, prezenty się zużyją, a pamiątki zostaną. Warto właśnie takim akcentem upamiętnić tę uroczystość.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.

W końcu polubiłam prasowanie! Recenzja parownicy i żelazka 2w1 Deerma HS300

Na wstępie od razu się przyznam - prasowanie nigdy nie było moją ulubioną czynnością. Teraz się okazuje, że to wszystko zależy od sprzętu, jaki się posiada! Zobaczcie, co ostatnio wpadło mi w ręce!

Jakie produkty zbożowe podawać dziecku?

Produkty zbożowe są jedną z podstawowych grup produktów spożywczych, które lądują na naszych talerzach. Do tej grupy zaliczymy m.in. kasze, makarony, pieczywo...

Wygraj złoty naszyjnik z literką imienia Twojego dziecka!

W zamian za zakupy NAN rozdaje super prezenty. Do wygrania między innym złote naszyjniki z literkami od firmy YES.

Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać! Tak, można!

Wiecie, że Polska jest na czele europejskich Państw, a nawet na świecie, jeśli chodzi o alarmujący wzrost otyłości u naszych dzieci? Widać to nawet...