-Reklama-

Ból głowy w ciąży – jak sobie pomóc?

Ból głowy w ciąży to dość częsta przypadłość wynikająca ze zmian w organizmie, które zachodzą w ciągu tych 9 miesięcy. Ja sobie radzić z bólem głowy w ciąży i kiedy ból głowy powinien być powodem do niepokoju?

-Reklama-

Ból głowy w ciąży to jeden z wielu objawów towarzyszących, obok mdłości i zmęczenia. Narzeka na niego wiele przyszłych mam, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Ból głowy w ciąży – skąd się bierze?

Zazwyczaj bóle głowy pojawiają się już kilka tygodni po zapłodnieniu. Można odczytywać to jako sygnał od matki natury, która informuje, że w organizmie zachodzą jakieś zmiany. Bezpośrednią jednak przyczyna są szalejące hormony i zwiększona objętość krwi.

Bóle głowy mogą pojawić się też na skutek niedostosowania swojego stylu życia do ciąży. Najczęstszą taką przyczyną jest zbyt mała ilość snu, odwodnienie, zła dieta czy stres. Osoby, które do tej pory regularnie piły kawę, a w ciąży zaczynają z niej rezygnować, też mogą na skutek tej zmiany odczuwać bolesne dolegliwości.

Ból głowy w ciąży – jak sobie pomóc?

Na początek warto rozpoznać przyczynę bólu głowy. Jeśli jesteś zmęczona, istnieje duża szansa, że śpiąc więcej, pożegnasz bóle. Jeżeli jesteś już mamą i narzekasz na bóle głowy w kolejnej ciąży, może być to efekt przemęczenia i braku czasu dla siebie. Najlepiej poprosić kogoś bliskiego, by zajął się od czasu do czasu starszym dzieckiem, byś mogła wypocząć i się zrelaksować.

Jeśli doskwiera ci brak kawy, mała niezbyt mocna kawa w ciągu dnia nie zaszkodzi. Należy również pamiętać o stałym nawadnianiu organizmu, który ma teraz większe potrzeby. Ciężarna powinna wypijać 6-8 szklanek wody dziennie.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ból głowy w ciąży jest dostosowanie trybu życia do ciąży, a więc – odpoczynek, relaks, zdrowe odżywianie, spacery.

Ból migrenowy w ciąży

Charakteryzuje się on przede wszystkim innymi objawami towarzyszącymi np. światłowstrętem, nadwrażliwością na zapachy, mdłościami. Jeśli taki rodzaj bólu dotyka nas w ciąży, musimy nauczyć się go minimalizować. Wykluczenie całkowite dolegliwości bólowych jest raczej niemożliwe, ze względu na przeciwwskazania do brania leków. Przy ataku migrenowym najlepiej jest położyć się w zaciemnionym, przewietrzonym pomieszczeniu. Ukojenie może przynieść też zimny okład położony na głowę.

Ból głowy w ciąży – kiedy powinien niepokoić

O ile bóle głowy są zjawiskiem normalnym w pierwszym trymestrze ciąży, tak w ostatnim mogą zwiastować jakieś problemy. Silny ból głowy w ostatnich miesiącach ciąży może być wywołany nadciśnieniem, które może doprowadzić do stanu przedrzucawkowego. Warto mieć pod ręką ciśnieniomierz i w przypadku bólu głowy zmierzyć ciśnienie krwi. Ciśnienie krwi w ciąży to wyznacznik stanu zdrowia mamy i dziecka. Szczególnie niepokojące są bóle, którym towarzyszy problem z widzeniem, obrzęk dłoni, stóp i twarzy, ból brzucha czy szybki przyrost wagi. Jeśli ciśnienie krwi jest wysokie albo pojawiają się powyższe objawy, należy natychmiast udać się do szpitala.

O tym jak inne mamy walczą z bólem głowy w ciąży, możesz dowiedzieć się z wątków na naszym fanpage’u:

https://www.facebook.com/CiazaDrogaMailowa/posts/841490382662627

https://www.facebook.com/CiazaDrogaMailowa/posts/1209543799190615

foto: pixabay.com
tekst: Sylwia
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również